PDF Verzia[967KB]
 
Milí čitatelia 

Úvodník

Tak sme už konečne v  novom tisícročí...
Novinky s kresťanského sveta

Správy

Viac ako 13 000 mučeníkov uplynulého storočia  - Kresťanstvo je najväčším svetovým náboženstvom - Ročne 46 miliónov potratov - Cirkev má nových kardinálov - Slovensko má nového apoštolského nuncia - Obozretnosť k uzdravovaniam - Vatikán s novou ústavou a menou - Oznámili tému svetového dňa mládeže - Bush: žiadne peniaze na potraty - Mladiství dodržiavajú sľuby čistoty...
Jaroslav Nohavica

Tri otázky pre

Český pesničkár, textár a básnik (1953). Začínal písaním textov pre spevákov pop-music, koncom osemdesiatych rokov sa preslávil ako pesničkár. Tomuto remeslu sa venuje dodnes a úspešne, o čom svedčí počet vydaných hudobných nosičov a vypredané koncertné sály. Majster Českej republiky v hre scrabble.
Technokrati v Cirkvi 

Môj názor

Priznám sa, že po revolúcii ma najviac prekvapil nástup technokratov. Ich výrazný vplyv sa prejavuje nielen v spoločnosti, ale dokonca aj v Cirkvi. Kto je to vlastne ten technokrat?

Aktuálne z Katolíckej univerzity

Vysokoškoláci

Pre každú inštitúciu je - okrem zániku - najhorším stavom provizórium. V prípade Katolíckej univerzity išlo o provizórne vedenie.

Eutanázia - Dobrá smrť?

Téma čísla

Slovo eutanázia pochádza z gréčtiny (eu - thanos) a v preklade znamená dobrú smrť. Približne od 5. storočia pred Kristom sa takto označovala buď pokojná smrť, alebo smrť na bojisku. Skrýva sa pod týmto slovom ešte stále dobrá smrť?...  Ak hľadáte komplexnejší materiál o tejto problematike, práve ste ho našli.

Malomocenstvo

Zamyslenie

Tento článok hovorí o malomocenstve nielen fyzickom ale hlavne duchovnom, t.j. o hriechu. 

Zákony sa menia, študent do videnia 

Vysokoškoláci

Slovenskú akademickú obec tento rok čaká živá diskusia ohľadom ďalšieho smerovania vysokého školstva. Jedným problémom je platenie školného. Ďalším, na ktorý sme sa zamerali je systém štúdia.

Verím v Boha, Otca všemohúceho...

Viera

Často stojíme pred otázkou našich priateľov, vyslovenou alebo skrytou, či to, čo hovoríme, skutočne myslíme vážne, a kde sa to ešte hrabeme s tými myšlienkovými haraburdami starými tisícky rokov?!

Taizé v Barcelone

Fotoreportáž

Fotoreportáž z Európskeho stretnutia Taizé v španielskej Barcelone.
Aby bol život pekný, nie je nevyhnutné mať výnimočné schopnosti alebo mimoriadne nadanie. Šťastie spočíva v pokornom sebadarovaní.

Básničky

Poézia

Biely múr - Nevypovedané - Raz - Amica mea -Dlaň

Braňo Letko

Na špici

Sú ľudia, ktorí milujú Boha. To, že sú ľudia, ktorých miluje Boh, je jasné. Sú ľudia, ktorí o tom dokážu rozprávať. Braňa Letka by som dokázala počúvať celé hodiny. Svoje svedectvo tiež rozpovedal mnohokrát. A vždy tak presvedčivo a nadšene, že človek zatúži milovať ako on. 

Irán

Krížom krážom

Keď fascinovaní majestátnosťou biblického Araratu prekročíte východnú hranicu Turecka, otvorí sa pred vami krajina, ktorá je ešte i dnes priamym predobrazom Orientu, ako ho poznáme z rozprávok Tisíc a jednej noci - kedysi stará Perzia, dnes Irán.

Domáce kino

Pánska jazda

Pred rokom sme v tejto rubrike uvažovali o tom, či sa DVD nosiče presadia na videotrhu. Výsledok prekonal všetky očakávania. Behom uplynulého roka sa zvýšila penetrácia DVD prehrávačov z niekoľko málo percent na cca 11% vo Veľkej Británii. V tomto roku by rast mal pokračovať ešte vyšším tempom.

John Henry Newman

Profil

Dňa 21. februára 2001 na slávnostnom konzistóriu vo Vatikáne menoval pápež Ján Pavol II. štyridsať dva nových kardinálov katolíckej cirkvi. Stalo sa tak práve v deň, keď si celý kresťanský svet pripomenul 200. výročie narodenia kardinála, ktorý výrazne ovplyvnil svoju dobu.

Koniec dobrý...

Divadlo

Chcel sa stať hercom, no namiesto toho vyštudoval právo a neskôr sa stal kňazom. Možno práve preto privádza na scénu svojich umeleckých diel Herca a Kazateľa, svoju večnú vnútornú rozpoltenosť, dialektiku, ktorá smeruje ku koncu. No ten je v skutočnosti vždy iba novým začiatkom...

Film, hudba

Recenzie

Tanečnica v tme (Dancer in the dark) - Pohár (Phörpa/The Cup) - Lee Strobel: Kauza Kristus, Návrat domov - DEEP STILL: Authentic Celtic Hymns - DELIRIOUS? - Glo - JENNIFER KNAPP - Lay it Down

Ftipy

Humor

:)