logo ND 


Rubrika: Krížom krážom


Rubrika s túlavými nohami. Nájdete tu vždy zaujímavý cestopis, prípadne putovanie po nejakej krajine.

Edinburgh ND 2002/3
EdinburghNedá sa povedať, žeby krajina na severe Británie patrila k najvyhľadávanejším cieľom slovenských turistov. Podľa zemepisnej šírky leží Škótsko ešte o trochu severnejšie ako Dánsko, a keďže je to krajina z troch štvrtín obmývaná Severným morom, vyhliadky na slnkom zaliatu dovolenku na horúcich piesočnatých plážach, sú viac než mizivé. Ak niekto navštívil Anglicko a sťažoval sa na chladné a daždivé počasie, po príchode do Škótska mu bude za "teplým a slnečným Anglickom" trochu smutno.
Salt Lake City ND 2002/2
Salt Lake CityHlavné mesto amerického štátu Utah Salt Lake City privítalo od 8. do 24. februára 2002 športovcov z celého sveta na XIX. zimných olympijských hrách. Salt Lake City leží v rozľahlom údolí obklopenom na východe horami Wasatch a na západe pohorím Oquirrh. Tieto vrchy vytvárajú pozadie siluety mesta. Salt Lake City sa nachádza v nadmorskej výške 1320 m n. m. Vybudovali ho na mieste jazera Lake Bonneville, ktoré už dnes neexistuje. Jeho pozostatkom je Slané jazero (Salt Lake), ôsme najväčšie slané jazero na svete.
Monte Rosa ND 2002/1
Monte RosaUž viackrát som sa s vami mohol na týchto stranách podeliť o prežívanie rôznych príbehov z lezenia alpskými hrebeňmi a štítmi - snehovými pláňami a ľadovcami. Tak tomu bude aj tentoraz - len s malým rozdielom. Nepôjde naoko "o nič nové", čo by som vám už dávnejšie nesprítomnil, ale naopak, o štvrtý pokus zliezť najvyššiu horu Švajčiarska - Monte Rosu. Prečo štvrtý pokus?! Prvé dva pokusy stroskotali v štyroch tisícoch nad morom na masíve z talianskej strany... kvôli počasiu, či našej indispozícii
Hoď sa do náručia neznáma ND 2001/4
PakistanPakistanská islamská republika, kedysi moslimská časť Indie, existuje ako nezávislý štát iba od roku 1947. Na ploche 796 000 km2 žije okolo 140 miliónov obyvateľov zastúpených v početných národnostiach. Medzi najväčšie patria Paštúni, Sindhovia, Pandžábovia a Balúčovia. Najrozšírenejšie náboženstvo, islam, vyznáva až 97 % obyvateľstva. Úradný jazyk je urdú (urdština) i keď v tejto krajine sa hovorí ešte asi 20 ďalšími kmeňovými jazykmi. Čas tu plynie oproti štandardnému stredoeurópskemu času o 4 hodiny dopredu.
Hlavné mesto kontrastov - Tirana ND 2001/3
TiranaAlbánsky mediálny inštitút organizoval koncom apríla medzinárodnú konferenciu o stave médií v bývalých totalitných krajinách. A keďže Slovensko sa napriek viacerým prežitkom totality všeobecne považuje za totalitu bývalú, pozvánka na konferenciu prišla aj pre Katedru žurnalistiky v Bratislave.
Egypt ND 2001/2
EgyptNa počiatku bola zľava na letenky a tá zľava bola taká veľká, že sme sa rozhodli letieť. Smer sme určili jednoznačne, juhovýchod a konkrétne: Egypt.
Irán ND 2001/1
IránKeď fascinovaní majestátnosťou biblického Araratu prekročíte východnú hranicu Turecka, otvorí sa pred vami krajina, ktorá je ešte i dnes priamym predobrazom Orientu, ako ho poznáme z rozprávok Tisíc a jednej noci - kedysi stará Perzia, dnes Irán.
Ako Andreja svrbeli nohy... ND 2000/3
Išiel v habite a ľudia nemali predsudky... Zastavili aj preto, že videli rehoľníka... Jazyk neovládal žiadny... Na bicykli bol v Medžugorii, Fatime a Poľsku...