PDF Verzia [1,16 MB]
Anketa

Názov článku

Názov rubriky

Ahojte,  Úvodník
Tak ako? Máte s kým vyraziť na romantické májové prechádzky? Alebo aspoň májové, keď už nie romantické?
Správy z kresťanského sveta  Správy
Svätý otec odsudzuje barbarskú vraždu arcibiskupa - S mobilom do kostola - Európsky parlament proti cirkvám a náboženstvu - Brat Roger u svätého otca - Pomoc chudobným - Poľsko: Cirkev nasadzuje viac exorcistov - Mládež sveta pred problémami zajtraška - Kam idú peniaze z pápežových zbierok
Voľby  Môj názor
Slovenská spoločnosť sa pomaly uberá k voľbám, jednak k parlamentným a jednak do miestnych zastupiteľstiev. A ja stále častejšie počujem v našej kresťanskej pospolitosti vetu: "Keď sa tam nedostanú tí naši ...
Pavol Sochuľák Na slovíčko s ...
Pavol SochuľákV Kolumbii zajali slovenského kňaza a misionára z rehole verbistov Pavla Sochuľáka. Povstalci v nedeľu zastavili autobus smerujúci od hôr k hlavnému mestu Bogota a okrem misionára uniesli aj ďalších ľudí. Za akciou zrejme stojí Národná oslobodzovacia armáda. Táto správa vzbudila v septembri na Slovensku veľký ohlas. Do povedomia slovenskej verejnosti sa začala dostávať vzdialená Kolumbia, nepoznaná tragédia občianskej vojny a v konečnom dôsledku i práca misionára. Tvrdá, nebezpečná, s nasadením života.
Antikoncepcia Téma čísla
"Naliehavo žiadam obhajcov umelých metód plánovania rodičovstva, aby zvážili následky. Akékoľvek používanie týchto metód skončí pravdepodobne rozpadom manželstiev a voľnou láskou."
Máhátma Gándhí, 1925
Salt Lake City Krížom krážom
Salt Lake CityHlavné mesto amerického štátu Utah Salt Lake City privítalo od 8. do 24. februára 2002 športovcov z celého sveta na XIX. zimných olympijských hrách. Salt Lake City leží v rozľahlom údolí obklopenom na východe horami Wasatch a na západe pohorím Oquirrh. Tieto vrchy vytvárajú pozadie siluety mesta. Salt Lake City sa nachádza v nadmorskej výške 1320 m n. m. Vybudovali ho na mieste jazera Lake Bonneville, ktoré už dnes neexistuje. Jeho pozostatkom je Slané jazero (Salt Lake), ôsme najväčšie slané jazero na svete.
Pomocnica kresťanov naše Madony
Staré HoryStaré Hory (Banskobystrická diecéza)
Pýcha Zamyslenie
Je pýcha vážny problém? Alebo ani nie tak veľmi? Nuž veru zdá sa, že vážny. Aj keď niekto možno bude namietať, ale Písmo a tradícia trvajú na tom, že pýcha je "koreňom všetkých hriechov" (Ekl 9, 15). Tradícia pozná zoznam siedmich hlavných hriechov a jedným z najobľúbenejších spôsobov portrétovania týchto hriechov, na zvýraznenie ich vzájomných vzťahov a prepojení medzi nimi, sa používa metafora stromu. Konáre sú jednotlivé hriechy avšak kmeňom je pýcha.
Súčasná mládež a Cirkev na Slovensku Naša cirkev
Mentalita mládeže zaznamenala za posledných desať rokov slobody na Slovensku veľkú premenu. Dnes pred nami stojí mladý človek, ktorý žije vo svojom emotívnom a virtuálnom svete, ale nemá ochotu vstupovať do reálneho sveta, často stráca nádej a žije bez budúcnosti. Život mladej generácie zaznamenáva odklon od oficiálnych štruktúr a sťahuje sa do neformálnych prostredí a skupín. Dnešný mladý človek túži po vzťahoch a vzoroch, po duchovne a spiritualite, ale pritom vyžaduje pravdivé a jasné odpovede. Venuje čoraz viac času štúdiu, čo súvisí aj s predlžovaním doby určenej na vzdelávanie. Z uvedeného možno vyvodiť, že sa otvára nový, avšak netradičný priestor na oslovenie mladých ľudí. Desať rokov po páde totality máme pred sebou mládež, ktorá v sebe nesie celkom nové prvky. A na ne je potrebné reagovať aj v Cirkvi.
XVII. svetový deň mládeže Toronto
Hymna, jej vznik, o jej autoroch, jej slovenský text s gitarovými akordami a hudobná ukážka
Autopilot v aute už pomaly nie je fikcia Pánska jazda
Vo svete na cestách zahynie každú minútu v priemere jeden človek. Špičkové technológie by však v blízkej budúcnosti mohli túto hrozivú štatistiku znížiť prostredníctvom inteligentných elektronických systémov. Problémom však asi ešte nejaký čas ostane nedôvera voči tomu, že v krízovej situácii riadi auto za vás stroj.
Film, hudba a kniha Recenzie
Film: Babí léto
Hudba: tobyMac: Momentum
Kniha: René Lejeune: Robert Schuman

Čo nerobiť ...

Vzťahy
Určite ste si už všetci hovorili, aké by to bolo fantastické, keby sme sa všetci mohli občas zastaviť, posadiť sa a pozorovať "film" svojho života, aby sme získali nadhľad, ktorý je také ťažké dosiahnuť, kým žijeme v prítomnosti. Bolo by to veľmi užitočné predovšetkým pre naše vzťahy, kde je ľahké pochopiť, v čom spočívali príčiny problémov akonáhle sa vzťah končí, ale nie je ľahké dovtípiť sa, čo nie je v poriadku, kým vzťah ešte trvá. Veľa z pocitov ublíženia, bolesti srdca a sklamania, ktoré prežívame, by sme si mohli ušetriť, keby sme venovali viac pozornosti začiatku vzťahu.
Nič Kultúra
Z bulletinu tanečného divadla ATak sa po niekoľkých predstaveniach postupne vytratili mená postáv. Po Requiem, kde mali herci pridelené konkrétne postavy, cez Šero s postavami zahalenými rúškom abstrakcie, ostali tanečníkom len ich vlastné mená a NIČ. Tajomstvo NIČoho poodhaľuje iba začiatok legendy o ľuďoch z ostrova, ktorí sa vďaka túžbe po slobode premenili na ..
Básničky Poézia
Guľa - Kat - Epilóg
Vtipy Humor
smajlik