Film:
- Babí léto
Hudba:
- Hybnosť evanjelia podľa Toby McKeehana
Kniha:
- René Lejeune: Robert Schuman - Otec Európy
FILMBabí léto ČR, 2001, 95 min., réžia: Vladimír MICHÁLEK, v hl. úlohách: Vlastimil BRODSKÝ, Stella ZÁZVORKOVÁ, Stanislav ZINDULKA
www.babileto.cz
Roman Tarina |
|
HUDBAHybnosť evanjelia podľa Toby McKeehana 18 kúskov vymeralo moju nasledujúcu hodinu a tiež kroky, ktoré podniknem v nasledujúcich dňoch. Pohyb, do ktorého nás kresťanov uviedol Ježiš Kristus a po ňom všetci jeho nasledovníci, sa totižto nezastavil ani po viac ako 2000 rokoch a Boh svojou milosťou stále dodáva energiu aj takým fanatikom ako je Toby McKeehan. Zakladateľ a dlhý čas vedúca osobnosť snáď najznámejšej a najúspešnejšej gospelovej kapely dcTalk si podobne ako jeho kolegovia Kevin (už ste o jeho sólovom CD "Stereotype Be" čítali) a Michael (aj na neho príde rad) našiel čas na svoje vlastné piesne a predstavy a nezávisle na ostatných z kapely vydáva Momentum (Hybnosť). Názov trochu fyzikálny, ale po úvahe nad textom nám určite nebude cudzí. Impulz, ktorý dostali ľudia okolo Ježiša v Galilei a okolí je rovnaký ak nie silnejší v súčasnosti, keď mnohí už ani nevedia, kam patria, hoci sa k cirkvi hlásia. Toby to vie, a preto jeho progresívny hip-hop s mnohými príchuťami vôbec neznie zastaralo a už vôbec nie vlažne. Vie, kam ho táto sila milosti zaniesla a čo má ohlasovať zo striech. Keď si vezmeme Momentum pekne poriadku zistíme, že sme sa dostali na párty, kde sa určite nebudeme nudiť (Get this party started - začnime túto párty, What´s goin´ down - čo sa deje?). Kto sa nezľakne poriadne nasadeného tempa, určite sa poteší na prvé počutie vzácnemu bonbóniku Irene, ktorý nie je určený iba Irenke a jej kamarátkam, ale aj chlapci v ňom môžu nájsť pozitívny odkaz o tom, ako viera pomáha prekonávať ťažkosti. To už ale naskakujeme do Ježišovho vlaku (J train), ktorý nás zavezie až do zasľúbenej krajiny. Cestovať nebudeme len s Tobym, ale prisadne si k nám aj Kirk Franklin. Pre tých, čo sa málo pýtajú, ale sa nemajú koho spýtať je pieseň Do you know (Vieš...?). Titulná pieseň Momentum je naozaj vrcholom po všetkých stránkach, ak chceš vedieť viac, pozri text a pusti si CD. Všetka tá snaha prinášať radostnú zvesť sa odráža aj v tejto piesni. Bez predsudkov a úprimne. Niet pochýb, že v štúdiu sa dlhodobo zdržoval aj Duch Svätý.
Yours (Tvoj) je pieseň, ktorá sa väčšinou dáva na koniec, lebo vyjadruje oddanosť Bohu napriek všetkému, akúsi vďaku a chválu. To sme však ešte len v polovici a to nás čaká pár vyrovnane kvalitných piesní, veľký americký hit Extreme days (extrémne dni), ktorý sa stal známym aj vďaka rovnomennému v Amerike bežiacemu filmu, ktorý možno v našich kinách neuvidíme, ale určite by stál za to. Aj preto, že X je nie len písmeno v slove Extreme, ale aj kríž, na ktorom zomrel a z ktorého vstal Kristus. Záver a In the air (vo vzduchu) nám pripomenie tých, na ktorých vo svojej viere zabúdame a sú nám pritom blízkymi priateľmi. Akurát sme im nepovedali, kam smeruje naša nádej, hoci by sa to dalo aj pri káve aspoň trochu načrtnúť. Potom by nám naši priatelia nemuseli chýbať ani v nebi, kde bude párty pokračovať ďalej. Dúfajme, že sa tam k nám pripojí aj Toby. Text a preklad Marcel Perecár |
![]()
|
KNIHARené Lejeune: Robert Schuman - Otec Európy Hlboko zakorenené predstavy, v ktorých ostáva svätosť zahalená rúškom (minimálne) storočného prachu či povolania v zmysle celibátu, života v ústraní, prípadne aktívnej služby chudobným či chorým, smelo vyvracia podtitul biografickej knihy o Robertovi Schumanovi, Otcovi Európy, ktorý predstavuje politiku ako cestu svätosti.
Pravdepodobne zaskočí nejedného čitateľa, rovnako ako otvorenosť a úcta, s akou túto knihu oficiálne uviedla do života slovenská spoločnosť (krst sa uskutočnil v Primaciálnom paláci 4. 3. 2002 v prítomnosti mnohých osobností spoločenského i kultúrneho diania).
Knižka neveľkého rozsahu ponúka prierez životom Roberta Schumana, politika a otca myšlienky zjednotenej Európy, vo forme svedectva Reného Lejeuna, ktorý bol 13 rokov jeho osobným priateľom a spolupracovníkom. Z toho vyplýva i jednoduchosť a stručnosť štýlu bez ambícií vytvoriť umelecké dielo, ktorý však svojou autentickosťou a nástojčivou snahou opísať neopísateľné aspoň čiastočne priblíži tajomstvo svätosti tohto veľkého človeka každému čitateľovi.
Svedectvo začína dňom zrodu spoločnej Európy (9. mája 1950), ktorý posunul Roberta Schumana na čelo európskej politickej scény. Vtedajšieho francúzskeho ministra zahraničných vecí predstavuje bez príkras - vo svetle "opatrnosti hada" a "jednoduchosti holubice", ktoré ho viedli a chránili Božie zámery počas celej jeho politickej kariéry.
Od tohto bodu sa autor vracia k prameňom a vplyvom, z ktorých dnes mimoriadne živá myšlienka zjednotenej Európy vyrástla a ktoré ju formovali. Citlivá náboženská výchova matky, vzťah k nemeckej a francúzskej kultúre, štúdiá práva a predovšetkým dôvera v Prozreteľnosť privádzajú čitateľa po boku mladého Roberta Schumana späť na začiatok - k zrodu myšlienky spoločnej Európy, ktorá sa tak čitateľovi odhaľuje v novom svetle - vo svetle viery a s vedomím, že Robert Schuman túto službu neprijal z pohnútok budovania kariéry podľa vlastnej vôle, ale ako poslanie.
Faktografické kapitoly sa tak striedajú s kapitolami, ktoré popisujú hlboko prežívané udalosti viery, a tým objasňujú práve rozmer hľadania, napĺňania a prežívania Božej vôle (Utvrdené poslanie, Via Dolorosa, Krížová cesta). Sú popretkávané akýmisi tematickými sumármi (kresťanská výchova, univerzitné štúdiá kresťana, kresťan a vojna...), ktoré sa pomerne didaktickým (a preto nie veľmi komunikatívnym) spôsobom pokúšajú prezentovať princípy praktizovania kresťanskej viery v jednotlivých životných situáciách, popísaných v biografii.
Svedectvo, ktoré v tejto knihe vydal René Lejeune, je jedným z mnohých, ktoré môžu prispieť k blahorečeniu Roberta Schumana (jeho diecézna fáza začala 9. júna 1990), a preto sa v prílohách knihy objavuje popri Deklarácii z 9. mája 1950, Charte zjednotenej Európy, úryvkoch z knihy Pre Európu aj Deviatnik za príhovor Roberta Schumana, ktorý smeruje k prosbe za príchod éry spoločenstva. Práve tá bola najhlbšou túžbou tohto "pragmatického vizionára".
Čitateľ, ktorý nehľadá umelecké dielo a ktorého neodradia "kresťanské poučky", dostáva vďaka tejto knihe jedinečnú príležitosť vychutnať zvláštnu symbiózu osobnej angažovanosti a úspešnosti so skromnosťou a poslušnosťou - symbiózu politiky a svätosti, ktorá mu určite otvorí nové dimenzie pri hľadaní svojho osobného poslania.
Zdenka Marková |
|