ANTIKONCEPCIA

Sexualita verzus sex

Metódy prirodzeného plánovania rodičovstva

Umelá antikoncepcia

"Naliehavo žiadam obhajcov umelých metód plánovania rodičovstva, aby zvážili následky. Akékoľvek používanie týchto metód skončí pravdepodobne rozpadom manželstiev a voľnou láskou."

Máhátma Gándhí, 1925

"Skúsme a presvedčme sa, aký dobrý je Pán…" Život s Bohom je dobrodružstvo. Kto však Bohu nedovolí vstúpiť do všetkých jeho komnát, nemôže pocítiť plnosť jeho darov a milostí. Jednou z komnát, ktoré sa kresťanskí manželia obávajú Bohu otvoriť a pozvať ho ďalej je intímny život (strach z počatia neplánovaného dieťaťa, neznalosť a nedôvera v prirodzené metódy plánovania rodičovstva). Pohlavný styk má byť aktom lásky, v ktorom sa manželia jedinečným spôsobom otvárajú jeden druhému a navzájom sa dávajú v najplnšom výraze dôvery, prijatia a lásky, akého je človek schopný. Mal by vyjadrovať vzájomný sľub celoživotného zväzku a byť nevysloveným obnovovaním manželskej zmluvy. Pocit sexuálnej rozkoše je Bohom určený na to, aby bol spojený s aktom symbolizujúcim sebadarovanie. Môžeme povedať, že tento pocit je spojený s radosťou, ktorú má Boh, keď vidí žiť kresťanských manželov dennodenne vzájomnú, starostlivú lásku, ktorá je právom manželskou láskou.

Ľudská sexualita je aj napriek dôsledkom dedičného hriechu posvätným tajomstvom, ktoré si zasluhuje hlbokú úctu. K sexualite neodmysliteľne patrí aj plodenie, ktoré nemožno od seba nikdy oddialiť. Plodnosť sa chápe ako spolupráca manželov so Stvoriteľom na odovzdávaní nového života.

Odmietnutím Božieho daru plodnosti človek v podstate odmieta Boha, ktorý ho stvoril a stavia na jeho miesto modlu. Touto modlou je neobmedzená sexuálna rozkoš bez zodpovednosti. Odstránenie potreby sebaovládania podporuje rast žiadostivosti, ktorá vyháňa lásku a ohrozuje manželstvo. Matka Tereza to myslela vážne, keď hovorila: "Antikoncepcia ničí lásku." Deti preto nikdy nedávala adoptovať manželom, ktorí používali antikoncepciu. Vo Washingtone v roku 1994 povedala: "Používaním antikoncepcie manželia ničia svoju moc darovať život. Tým obracajú pozornosť sami na seba, a tak v sebe ničia dar lásky. V milovaní musia muž a žena obracať pozornosť jeden na druhého (čo sa deje v prirodzenom plánovaní rodiny), a nie sami k sebe (k čomu dochádza pri používaní antikoncepcie). Len čo je životaschopná láska ničená antikoncepciou, veľmi ľahko nasleduje potrat. Chudobní ľudia sú skvelí. Môžeme sa od nich naučiť mnohému krásnemu. Raz k nám prišla jedna chudobná žena, aby nám poďakovala, že sme ju naučili, ako prirodzene plánovať rodinu. Povedala nám: "Vy, ktorí žijete chudobným životom, ste tí najlepší, naučili ste nás prirodzenému rodinnému plánovaniu, pretože to nie je nič viac ako len sebaovládanie v láske navzájom." To, čo povedala táto žena, je pravda. Chudobní ľudia možno nemajú čo jesť, nemajú kde bývať, ale sú nádherní svojím bohatstvom ducha.

Ako oddialiť počatie dieťaťa?

Mnoho manželských párov odďaľuje počatie dieťaťa kvôli lepšiemu spoznaniu sa alebo z ekonomických či iných dôvodov. Táto " rodinná politika" je súčasťou zodpovedného plánovania rodičovstva.

"Z vážnych dôvodov môžu manželia chcieť zrodenie svojich detí oddialiť... musí sa však overiť, či ich želanie nie je plodom sebectva a či je v súlade so správnou veľkodušnosťou zodpovedného rodičovstva. Okrem toho usporiadajú svoje správanie podľa objektívnych mravných meradiel."

(Katechizmus katolíckej Cirkvi (KKC) 2368)

Existujú dva základné spôsoby, ako sa vyhnúť narodeniu dieťaťa. V prvom využíva manželský pár plodné a neplodné dni v ženskom cykle, rešpektuje ich a v plodnom období nemá pohlavný styk. Tento spôsob sa označuje ako prirodzené plánovanie rodičovstva (PPR). Potom je tu druhý spôsob - umelá antikoncepcia (kontracepcia). Vo svojej podstate je jej cieľom zabrániť spojeniu spermie a vajíčka, a preto ku styku môže dôjsť kedykoľvek, aj v plodnom období. Antikoncepciou sa človek snaží manipulovať s ľudskou prirodzenosťou a kontrolovať plodnosť, ktorú chce vypínať a zapínať (väčšinou vypínať) ako elektrické svetlo. Zdravá plodná žena ide k lekárovi a žiada antikoncepciu, ktorej pôsobenie má narušiť normálnu zdravú funkciu jej reprodukčného systému tak, že bude aspoň dočasne neplodná. Paradoxné pritom je, že za chorobu sa považuje plodnosť a nie neplodnosť.

Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere metódy regulácie počatia je spoľahlivosť metódy, ktorá sa dá vyjadriť z rôznych pohľadov a rôznymi indexmi. Najbežnejším vyjadrením spoľahlivosti metódy je Pearl Index (tehotenské číslo). Čím je toto číslo nižšie, tým je spoľahlivosť vyššia.

Tento index vyjadruje počet pôvodne neplánovaných otehotnení v priebehu jedného roka užívania tej-ktorej metódy pri prepočte na 100 užívateliek. Pokiaľ sa pozrieme na indexy jednotlivých metód, nikdy nenájdeme nulu. To znamená, že žiadna metóda v skutočnosti nie je stopercentne účinná. Metódy prirodzeného plánovania rodičovstva, rovnako ako antikoncepcia, znižujú počet neželaných počatí, nikdy ich ale úplne nevylučujú. Pohlavný styk v plodnom období, i tzv. chránený, môže viesť k počatiu dieťaťa.


Metódy prirodzeného plánovania rodičovstva

Z etického a zdravotného hľadiska sú najvýhodnejšie metódy, založené na využívaní neplodných dní počas menštruačného cyklu. Tieto metódy vychádzajú z poznatku, že vajíčko je po ovulácii schopné oplodnenia iba 6 - 12 hodín (podľa mnohých odborníkov až 24 hod.), pričom spermia je schopná oplodniť ho počas 24 - 48 hodín (niektorí odborníci udávajú 3 - 5 dní).

Prvým priekopníkom prirodzeného plánovania rodičovstva bol dr. W. Tyler Smith, ktorý roku 1855 prvýkrát popísal cervitálny hlien a jeho vzťah k pohybu spermii. Lekárke Mary Putnam Jacobiovej patrí prvenstvo za presný popis zmien bazálnej teploty (1876) v priebehu menštruačného cyklu. Tieto vedomosti sa v polovici minulého storočia stali základom Knaus - Oginovej kalendárnej metódy, ktorá však nebola veľmi spoľahlivá. Súčasné prirodzené plánovanie rodičovstva stojí na dvoch metódach:
Symptotermálna métoda - Symptotermálnu metódu na Slovensku šíri spoločnosť Liga pár páru.
Bilingsová ovulačná metóda - Bilingsovú ovulačnú metódu na Slovensku šíri spoločnosť Donum Vitae.

Podľa MUDr. Zuzany Laukovej by ideálna metóda prirodzenej regulácie mala byť jednoduchá, neškodná, spoľahlivá, lacná čo sa týka nákladov na použitie aj vyučovanie, ale aj ľahko dostupná. Má rešpektovať ľudskú dôstojnosť a má byť prijateľná v súlade so svedomím ľudí rôznych kultúr a náboženstiev. Má byť použiteľná na dosiahnutie i na vylúčenie počatia. Má byť vhodná aj pre negramotné páry, ktoré žijú v zlých sociálnych a ekonomických podmienkach. Mala by poskytovať záruku bezpečnosti pri želaní vyhnúť sa počatiu bez ohľadu na to, či žena má plodnú fázu alebo nie. Z toho vyplýva, že má byť použiteľná vo všetkých fyziologických okolnostiach reprodukčného života vrátanie dojčenia a menopauzy. Nesmie znehodnocovať prirodzený priebeh sexuálneho aktu nepríjemným, či zdraviu škodlivým spôsobom, musí byť vhodná pre duševný a duchovný život manželov a má prispieť k upevneniu manželského spolužitia vrátane telesného sexuálneho vzťahu.

Dr. Gabriele Wlokaová, nemecká gynekologička, hovorí: "Ako každá iná ženská lekárka v našej krajine som vyštudovala, zvolila si svoje povolanie a vo svojom povolaní predpisovala antikoncepciu. Po určitých udalostiach sa môj názor zmenil. Tabletky som celkom vedome vysadila a začala som sa viac spoliehať na svoj organizmus a na seba samú. Začala som si viac všímať svoj cyklus. Postupne som prichádzala na to, že žena môže byť nezávislá od rôznych chemických prípravkov, že so svojím cyklom možno veľmi dobre žiť a veľmi dobre vypočítať dni plodnosti. Naučila som sa cez to viac akceptovať samú seba, a predovšetkým som začala byť hrdá na to, že som žena. Od tohto času sa stalo ešte niečo. Samozrejme, že to má rôzne dôvody, ale jeden z nich je určite aj vysadenie antikoncepcie. Ja som našla vieru. Doteraz som verila len v samú seba.. Hľadala som lásku a objavila som, že existuje Boh, ktorý je osobným Bohom. Je tu Boh, ktorý ma chce, ktorý ma pozná a ktorý ma pozval žiť tento život. Boh, ktorý sa so mnou rozpráva, ktorý ma má rád a ktorý má pre mňa v tomto živote úlohu."


- Všeobecne neprijateľné spôsoby sexuálneho správania manželov
- Snúbenecká láska

tému zostavila Martina Brenčičová

Čistá láska novomanželov