Umelá antikoncepcia


1. Hormonálna antikoncepcia

Obsahuje kombináciu estrogén-progestín alebo čistý progesterón.
Účinok hormonálnej antikoncepcie


1.1 Potlačenie ovulácie - keď má žena ovuláciu, hormóny uvoľňované z hypofýzy, predmozgovej žľazy, stimulujú jej vaječníky k dozrievaniu a uvoľneniu vajíčka. Kombinovaná tabletka obyčajne preruší uvoľňovanie týchto hypofyzálnych hormónov, čím sa z vaječníkov neuvoľní žiadne vajíčko a dôjde k zamedzeniu otehotnenia. Keď žena nemá žiadne vajíčko schopné oplodnenia, je chemicky sterilná.

1.2 Zahusťovanie cervitálneho hlienu v krčku maternice sťažuje alebo úplne zamedzuje pohybu spermií. Pred ovuláciou produkuje krčok maternice (cervix) tekutý hlien, v ktorom sa spermie pohybujú smerom k vajíčku. Hlien súčasne zabezpečuje výživu spermiám, čím im umožňuje prežiť v krčku maternice do ovulácie. Tento hlien následkom antikoncepcie (pôsobenia progestínu) hustne, čím bráni spermiám v pohybe.

1.3 Zamedzenie zahniezdenia (nidácie) plodu v maternici. Ďalším dôležitým aspektom plodnosti je proces budovania výstelky maternice a jej výživy. Vajíčko po oplodnení sa zahniezdi v maternicovej výstelke, z ktorej dostáva podporu a výživu. Progestínová zložka kombinovanej tabletky a hlavne progestínová minitabletka spôsobujú stenšovanie a vysušovanie vnútornej výstelky maternice, ktorá nie je schopná podporiť zahniezdenie embrya (oplodneného vajíčka).

1.4 Zmeny vo vaječníkoch. Progestín znižuje schopnosť vajíčkovodov napomáhať pohyb vajíčok od vaječníkov smerom k maternici. To môže spôsobiť, že embryo nedosiahne včas maternicu, aby sa mohlo úspešne zahniezdiť.

Ako najväčšia prednosť z pohľadu užívateliek je vysoká spoľahlivosť, jednoduchosť použitia a možnosť liečebného účinku. Z liečebných dôvodov sa predpisujú niektoré typy preparátov pri liečbe cýst na vaječníkoch, silného a bolestného krvácania, na zlepšenie vzhľadu pleti, pri liečbe akné. Predpokladá sa zníženie výskytu rakoviny vaječníkov, rakoviny maternicovej sliznice a priaznivý vplyv pri nezhubnom ochorení prsníkov. Spoľahlivosť preparátu je veľmi vysoká (PI - 0,5), ale pri bežnom používaní, keď sa do štúdie zahrňuje aj nespoľahlivosť a zábudlivosť užívateliek, sa spoľahlivosť znižuje (PI 1,1 - 13,2)

Užívanie hormonálnej antikoncepcie je však spojené s nezanedbateľnými rizikami a mnohými nežiadúcimi účinkami. K najčastejším patria: napätie v prsníkoch, zmeny telesnej hmotnosti, zmeny nálady, poruchy libida, žalúdočné problémy, ovplyvnenie zrážania krvi a z toho plynúce nebezpečie žilných trombóz (uzavretie priechodnosti ciev), špinenie v priebehu celého cyklu, vzostup krvného tlaku a poruchy obličiek. Pokiaľ sa pri užívaní hormonálnej antikoncepcie vyskytnú veľké bolesti hlavy, odporúča sa pilulky okamžite vysadiť. Rizikovým faktorom pri hormonálnej antikoncepcii je fajčenie.

Britky žalujú farmaceutické firmy za neinformovanie o rizikách antikoncepcie

Súdny proces, v ktorom vyše sto Britiek a ich rodín žaluje farmaceutické firmy pre sekundárne účinky antikoncepcie tzv. tretej generácie, sa začal v marci v Londýne. Tabletky sa dostali na trh koncom 80. rokov. Stovky z nich sú doživotne postihnuté, vyhlásil na úvodnom pojednávaní advokát obžaloby lord Brennan. Ten zastupuje aj ženy, ktoré v dôsledku zdravotných komplikácií po užití novej antikoncepcie zomreli. Žalovanou je firma Schering, ktorá v roku 1987 na trh uviedla Femodene, firma Wyeth z aprodukt Minulet (1988) a Organon Laboratories, ktorá od roku 1981 predáva prípravok Marvelon a Mercilon začala do lekární distribuovať v roku 1989. Antikoncepcia tretej generácie predstavuje v porovnaní s prípravkami druhej generácie zvýšené riziko trombózy, tvrdí advokát žalujúcej strany. Podľa neho mali byť pacientky a ich lekári varovaní pred nežiaducimi účinkami, čo sa však nestalo. V prípade, že by si firmy splnili svoju povinnosť upozorniť na možné komplikácie, klientky by sa po porade s lekárom rozhodli pre antikoncepciu druhej generácie alebo inú formu ochrany pred počatím. Rôzne štúdie od roku 1995 koštatovali, že riziko trombózy je u žien, ktoré užívajú antikoncepciu tretej generácie, mierne zvýšené. Na celom svete žije 100 miliónov žien, ktoré sa chránia pred počatím užívaním antikoncepčných tabletiek.

SME

2. Vnútromaternicové teliesko (Intrauterin Device)

Vnútromaternicové teliesko sa zavádza do maternice bezprostredne po menštruácií. Je najčastejšie z plastu, niekedy pokryté čiastočkami medi alebo progestínu. V maternici môže ostať až 5 rokov, žena však musí absolvovať povinné lekárske kontroly. Mechanizmus účinku ešte nebol úplne objasnený. Teliesko v maternici vytvára tzv. aseptický zápal, ktorý pohlcuje spermie. Mužské pohlavné bunky by teda nemali preniknúť k vajíčku a nemalo by dôjsť k počatiu. Tento účinok však nie je veľmi spoľahlivý, pretože dochádza k nežiadúcim tehotenstvám. Pod vplyvom aseptického zápalu je maternica "nehostinná" pre počaté dieťa, ktoré sa chce v maternici usadiť, čím dochádza k potratu. Za najväčšiu prednosť z pohľadu užívateliek sa pokladá vysoká spoľahlivosť telieska a okrem niekoľkých návštev u lekára sa "nemusia o nič starať". Pri jeho používaní však často dochádza k infekciám, hlavne v oblasti vajíčkovodu, čo vedie často k uzatvoreniu vajíčkovodov, a tým k sterilite. Často sa vyskytujú menštruačné poruchy, predovšetkým bolestivá, dlhá a silná menštruácia, vznik panvového zápalu, pretrhnutie maternice pri zavádzaní. Pokiaľ dôjde k tehotenstvu, dochádza asi v 50% k spontánnemu potratu, mimomaternicovým tehotenstvám a vo väčšine ostatných prípadov sa teliesko porodí zároveň s placentou.

3. Sterilita

Sterilita u muža i ženy je chirurgicky prevedená konečná metóda regulácie pôrodnosti. U žien sa prestrihnú a podviažu vaječníky, prípadne sa vsunú do maternice a pod. U mužov sa vypreparujú a podviažu semenovody. Ani táto metóda však nie je stopercentná a dochádza k mimomaternicovým tehotenstvám. Keďže je táto metóda konečná, mnoho párov po čase zákrok ľutuje a s odstupom niekoľkých rokov si praje mať dieťa. Sterilizácia nemá vplyv na potenciu alebo libido, ale často sa objavujú psychické problémy.

4. Barierová antikoncepcia (kondom - mužská, diafragma - ženská)

Barierová antikoncepcia bráni spojeniu spermie a vajíčka. Prezervatív je veľmi nespoľahlivou "ochranou" proti počatiu, ale aj infikovaniu AIDS. Mnohí odborníci ho porovnávajú s ruskou ruletou. Bol zaznamenaný zvýšený výskyt rakoviny prsníka, pretože nedochádza k prirodzenému kontaktu ejakulátu so stenou pošvy. Tým nedochádza k zapojeniu dôležitých látok z ejakulátu do nervovej - hormonálnej reakcie pri pohlavnom vzrušení ženy. Ako komplikácia pri používaní sa uvádza aj alergia na materiál.

5. Spermicidy

Masti, krémy, spreje, čípky a antikoncepčné peny sú veľmi nespoľahlivé. Znižujú pohyblivosť spermií alebo ich likvidujú. Používajú sa ako doplnková koncepcia, najlepšie v spojení s bariérovými metódami, pretože ich spoľahlivosť je veľmi nízka (PI 20). Ako vedľajší účinok môžu spôsobiť rôzne alergie a nepriaznivé prostredie v pošve môže podporovať vznik infekcií.

6. Prerušovaná súlož

Krátko pred ejakuláciou sa "preruší" priebeh pohlavného styku a k uvoľneniu semena dochádza mimo tela ženy. Jeho nevýhodou je narušenie plného odovzdania sa jedného druhému. Pri dlhodobých užívateľoch tejto metódy je podľa niektorých štúdií možný vysoký výskyt vysokého krvného tlaku v nasledujúcom tehotenstve. Rovnako i rakovina prsníka, pretože nedochádza k prirodzenému kontaktu ejakulátu so stenou pošvy. Tým nedochádza k zapojeniu dôležitých látok z ejakulátu do nervovej - hormonálnej reakcie pri pohlavnom vzrušení ženy. Spoľahlivosť je ovplyvnená skúsenosťou muža, obyčajne je však veľmi nízka (PI 8 - 20).



Bilancia antikoncepcie a jej následky

Za čo "vďačíme" antikoncepcii posledných 30 rokov?
1. Moderná antikoncepcia umožnila liberalizáciu sexuality v zmysle oddelenia sexuality a plodenia. Sexualita s stala konzumným artiklom číslo 1. A našla svoje miesto aj mimo manželského spoločenstva. Veková hranica u mladistvých pre prvé sexuálne kontakty drasticky klesla. Lekári nemajú problém predpísať 13 - 14-ročným dievčatám hormonálnu antkoncepciu.
2. Umelý potrat sa stále používa ako zabezpečenie proti zlyhaniu antikoncepcie.
3. Nárast sexuálne prenosných chorôb, šírenie AIDS.
4. Promiskuita, rozpad manželstiev.

Pripravila Martina Brenčičová