Symptotermálna métoda


Liga pár páru je národnou pobočkou materskej organizácie The Couple to Couple League International (CCLI) so sídlom v Cincinnati, ktorú založili roku 1971 manželia John a Sheila Kippleyoví. Liga pár páru ponúka manželom prirodzenú a spoľahlivú alternatívu k umelej antikoncepcii a v prípade, že sú veriaci, pomôcť im v praxi naplniť morálne učenie encykliky Humanae vitae v oblasti ľudskej sexuality.V roku 1998 jej bol priznaný poradenský status pri Ekonomickej a sociálnej rade OSN a pre svoju činnosť má osobitný súhlas Svätej stolice. Liga pár páru vyučuje symptotermálnu metódu, t. j. rozpoznávanie plodnosti podľa príznakov: bazálnej teploty, hliena krčku maternice a zmien na krčku maternice. Ide o zatiaľ najspoľahlivejší spôsob určovania plodných a neplodných dní. Pearlov index sa pri tejto metóde pohybuje okolo 1. Názov organizácie vystihuje spôsob výučby metódy. Odborne vyškolené manželské páry odovzdávajú svoje vedomosti a skúsenosti o prirodzených metódach ďalším párom, ktoré ich šíria ďalej.

Podľa Jozefa Predáča, šéfa Ligy pár páru na Slovensku, symptotermálna metóda nie je téoria, ktorú chce Cirkev vyskúšať na manželoch, ale životný štýl, ktorý prináša rady, ako prežiť manželstvo v rámci rodiny, Cirkvi, a upevňuje manželstvo na ceste k Bohu

Kedy by mali dievčatá začať s pozorovaním príznakov symptotermálenj metódy?

"Jednoznačne už na stredej škole, a to z dvoch dôvodov: Antikoncepčná realita cez časopisy typu Bravo, reklama v TV a rádiách podáva mladým antikoncepčný spôsob života. Je im jedno, či majú 13 alebo 15 rokov. V škole sa hovorí len o technike ako neotehotnieť. Chýbajú pozitívne informácie o našej sexualite, o tom, že sexualita je dar. Druhým dôvodom je, že čím skôr začnú rozumieť svojmu menštruačnému cyklu, tým jednoduchšie to pre ne bude v budúcnosti. Na Slovensku je zaužívaný vtip, že pred oltárom nie je tehotná len tá nevesta, ktorá má zdravotné problémy."

Robíte kurzy po celom Slovensku. Majú snúbenci záujem učiť sa priodzené metódy plánovana rodičovstva?

Pri jednej snúbecenskej náuke sme robili anketu o tom, aké metódy budú v manželstve používať na zabránenie počatiu. Približne 80 percent párov, ktoré pred oltárom mali povedať sebe a Bohu svoje "áno", odpovedalo, že budú používať antikoncepciu. Medzi najčastejšími dôvodmi uvádzali, že prirodzené metódy plánovania rodičovstva sú nespoľahlivé a Cirkev nie je nič do ich sexuality. Na potrat by nešli, ale za určitých vážnych problémov (ohrozený život matky, postihnuté dieťa) ho pripúšťali.

O symptotermálnej metóde sa hovorí, že je nanič, keď má žena zvýšenú teplotu (napr. chrípka alebo iné ochorenie), kojí dieťa alebo musí v noci niekoľkokrát vstávať k dieťaťu, čím sa teplota mení.

"Symptotermálna metóda je založená na troch príznakoch (bazálna teplota, hlien v krčku maternice, čípok maternice. Keď sa nedá spoľahnúť na teplotu, zostávajú ešte dva…Keď sa objaví chrípka alebo iný zdravotný problém, teplota sa ignoruje. Výsledok merania nasledujúceho dňa potvrdí plodné alebo neplodné obdobie."

Čo robí dievčatám a ženám pri učení sa vašej metódy najväčšie problémy?

"Najťažšie je získať sebadôveru v pozorovaní hlienu. Žena musí mať istotu, či ide o plodné alebo neplodné obdobie. Zisťovanie kvality hlienu je subjektívnym meraním, preto sa mnoho žien, keď si chcú byť "isté" spoľahnú na meranie bazálnej teploty, ktoré je objektívnym maradlom."

Ako prebieha výučba symptotermálnej výučby?

Výučba prebieha formou kurzu, ktorý sa skladá zo štyroch 2 - 2,5 hodinových prednášok. V úvodnej prednáške sa poslucháči môžu okrem praktickej výučby metódy oboznámiť aj s dôvodmi, ktoré vedú manželov pre PPR, aby mali správnu motiváciu na jeho používanie, a tým nielen väčší úspech s metódou, ale aj väčšie požehnanie v rodine. V kurze sa ďalej preberá fyziológia ženského organizmu na lepšie pochopenie a vysvetlenie ženskej plodnosti, učí sa pozorovanie a hodnotenie príznakov a na ich základe určovanie plodných a nepolodných období, nepravidelných cyklov, pomoc na dosiahnutie tehotenstva, ekologické kojenie a návrat plodnosti po pôrode. Precvičuje sa taktiež praktické hodnotenie záznamov normálnych a výnimočných cyklov.

Kontakt:
Ing. Jozef Predáč a Ing. Simona Predáčová Slovenskej armády 15 95301 Zlaté Moravce tel.: 037/64 21 426 e-mail: jozef.predac@lpp.sk