Bilingsová ovulačná metóda


Donum Vitae (v preklade dar života) je občianske združenie, ktoré má vo svojom programe ochranu ľudského života a výučbu lektorov billingsovej ovulačnej metódy. Založili ho roku 1991 lekári Štefan Horváth, Miroslav Mikolášik, Marián Mráz SJ. Donum Vitae spolupracuje so svetovým centrom World organizanization of ovulation method Billings (WOOMB). Autormi billingsovej ovulačnej metódy sú manželia Dr. John a Evellyn Billingsovci, ktorí v 90-tych rokoch niekoľkokrát navštívili Slovensko a vyučovali prvých slovenských lektorov.
Billingsova ovulačná metóda je životným štýlom, v ktorom manželia v jednote, slobode a láske rozhodujú a plánujú počet detí a vekový odstup, v akom ich chcú počať. Ponúka manželské dobro a vzrastanie v láske.

Podstatou Billingsovej (hlienovej) metódy je porovnávanie vylučovania hlienu, ktorý žena pociťuje vo vonkajších rodidlách ako vlhkosť v období ovulácie. Metóda vychádza z toho, že v priebehu menštruačného cyklu sa mení množstvo a charakteristika hlienu, ktorý produkujú bunky krčku maternice. Plodná fáza začína, keď sa objavia prvé známky vlhkosti pošvového vchodu. Vylučovanie hlienu začína priemerne 6 dní pred ovuláciou. Tento príznak je podmienený zmenami hladín pohlavných hormónov v krvi.

Spoľahlivosť tejto metódy je pomerne vysoká. Pearlov index je 1-2. Podľa výskumov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) účinnosť Billingsovej metódy dosahuje až 97 %, ak sa používa presne.

O Billingsovej ovulačnej metóde (BOM) sme sa porozprávali s manželmi Ladislavom a Máriou Fulupovcami z Bratislavy.

Billingsova ovulačná metóda považuje cervitálny hlien krčka maternice za základný príznak plodnosti. Ako možno na jeho základe určiť plodné a neplodné dni menštruačného cyklu?

"Slovo ovulačná dáva dôraz na najdôležitejší okamih v cykle ženy vzhľadom na plodnosť. Na rozdiel od slova menštruačný, ktorá s plodnosťou vôbec nesúvisí. Na základe každodenného pozorovania cervitálneho hlienu krčka maternice a jeho dynamického vývoja, vie žena určiť, v ktorej fáze cyklu sa nachádza. Je to jednoduchá metóda na používanie aj vyučovanie a nevyžaduje si žiadne pomôcky."

Kedy by mali dievčatá začať s pozorovaním? Ako dlho trvá, kým si ju žena osvojí princípy BOM?

"Prirodzené plánovanie rodičovstva je ako viazanie šnúrok. Malé dieťa to vníma ako zložitý a chaotický proces, v dospelosti už ani nevieme, že si ich viažeme. Ženy sa podľa našich skúseností naučia princípy BOM v priebehu troch menštruačných cyklov. Každá žena je však originálna a originálny je aj jej menštruačný cyklus. Preto musí spoznať samú seba."

Je BOM vhodná pre každú ženu?

"Niektorým ženám viac vyhovuje BOM a sú ženy, ktorým vyhovuje symptotermálna metóda. Dievčatá a ženy by mali poznať obe metódy, a potom si vybrať, ktorá z nich im viac vyhovuje. Metódy prirodzeného plánovania rodičovstva pomáhajú manželom zistiť nielen ktoré dni sú neplodné, ale pomocou nich môžeme presne určiť aj najlepšie obdobie pre počatie dieťaťa."

Koľko lektorov na Slovensku učí BOM?

"Vyškolili sme vyše 300 lektorov, niektorí robia prednášky a poradenskú činnosť, iní pracujú na školách s mladými. Mnohí sa však k činnosti nedostanú, pretože nenachádzajú odozvu ani v oblasti prípravy snúbencov. Žiaľ, mnohí kňazi si neuvedomujú dôležitosť čistoty v manželskom živote, ktorý má priamy súvis aj s duchovným životom. Aký pohlavný život vedú manželia, sa odráža aj na ich deťoch."

Ako prebiehajú vaše kurzy?

"Vyškolení lektori na našich kurzoch vysvetlia metódu na jednej prednáške. Kto má záujem, môže prísť na konzultácie. Dôležité je pochopiť princíp, naučiť sa pravidlá a každodenne si robiť krátky záznam o stave cervitálneho hlienu. Záujemcovia môžu kontaktovať našich lektorov po celom Slovensku."


Centrá Billingsovej ovulačnej metódy na Slovensku:

Banskobystrická diecéza: MUDr. Štefan Horváth Malkovického 9, 034 01 Ružomberok Tel: 044-4323970, e-mail: horvathstefan@nextra.sk

Bratislavsko-trnavská arcidiecéza: Ing. Ladislav Fulup a Ing. Mária Fulupová Bullova 3, Bratislava 02-64288546, fax: 02-64366660, e-mail: dv@sodigem.sk

Nitrianska diecéza: RNDr. Martin Čelko a Mgr. Alica Čelková Smreková 5, 010 01 Žilina Tel. - fax - odkazovač: 041-5683085, 0905-233386 (Martin), 0905-415021 (Alica) e-mail: ecodico@nextra.sk

Košická arcidiecéza, prešovská eparchia a košický exarchát: MUDr. František Orlovský 1. mája 4, 064 01 Stará Ľubovňa, tel. doma: 052-4321049 e-mail: orlovsky@nspsl.sk

Rožňavská diecéza: MUDr. Peter Lauko Pavlovova 2340/6, 058 01 Poprad Tel. - fax - odkazovač: 052-7731330 (domov) 052-7734248 (práca), 0905-385816 e-mail: laukopeter@billings.sk

Spišská diecéza: MUDr. Zuzana Lauková Pavlovova 2340/6, 058 01 Poprad Tel. - fax - odkazovač: 052-7731330 Poradňa pre zodpovedné rodičovstvo, L. Svobodu 3782/67, 058 01 Poprad Tel. - fax - odkazovač: 052-7734247, stála telefonická služba 0905-284412 e-mail: laukovazuzana@billings.sk

Pripravila Martina Brenčičová