Vy ste svetlo sveta, vy ste soľou zeme

Púť Slovákov v krajine javorových listov

O Kanade a Toronte
SDM v číslach
Rozhovory
Festival radosti
SDM Quo vadis?
Prejavy Sv. Otca

Keďže Kanada je od Slovenska vzdialená, odrazilo sa to aj na účasti Slovákov na stretnutí. Určite to nebolo neochotou ale skôr vysokou cenou púte. Medzi účastníkmi prevládali skôr mladí už v zárobkovom veku. Každopádne bolo úžasné že sa tu zišlo až 320 slovenských mladých, ktorí majú možnosť ohlasovať zvesť zo stretnutia ďalej. Veď z Čiech tu bolo len necelých 150 ľudí. Púť organizovala Konferencia biskupov Slovenska za hojnej spoluúčasti kanadských Slovákov.

Do Kanady sme prilietali po skupinkách, keďže nebolo možné zohnať letenky na spoločný let. Už v lietadle bolo podozrivo veľa mladých z rôznych končín sveta a to dávalo tušiť, že ideme na významné podujatie. Na torontskom letisku nás čakalo milé rodinné privítanie - veľký transparent s nápisom "Vitajte Slováci" a usmiate tváre hovoriace po slovensky. Najväčšiu skupinu Slovákov prišiel dokonca privítať aj biskup kanadskej gréckokatolíckej eparchie John Pažák.

Markham - naše prechodné bydlisko

Pôvodne mali byť Slováci umiestnený v diecéze Londýn, ktorá sa nachádza asi 200 kilometrov juhozápadne od Toronta. Na žiadosť KBS a kanadských Slovákov však bola udelená výnimka (organizátori SDM nechceli mladých umiestňovať priamo v torontskej arcidiecéze) a Slováci boli umiestnení v rodinách kanadských Slovákov v širšom okolí Toronta. Tí, ktorým sa už v miesto v rodine neušlo bývali vo veľkej sále pod katedrálou Premenenia Pána. Táto katedrála je obrovským Božím chrámom, ktorý stojí v strede poľa na okraji Markhamu (okrajová časť Toronta). Vzhľadom na rýchlu výstavbu obytných štvrtí sa však predpokladá že za 3 roky budú všade na okolí obytné štvrte. Základný kameň tejto gréckokatolíckej katedrály posvätil namieste stavby v roku 1984 osobne svätý otec Ján Pavol II. Katedrála je nádherným dielom - je to niekoľkonásobne zväčšená kópia slovnenského kostola v Lutišti a dokonca ju nájdete v sprievodcovských brožúrkach na zozname pamätihodností Toronta. Stále sa však na nej pracuje a do konečnej podoby by sa tento chrám mal dostať do päť rokov.

Pohostinnosť kanadských Slovákov

Počas štyroch dní pobytu v diecéze mali pútnici program zabezpečený na každý deň. Hneď v prvý deň sme boli na Niagarských vodopádoch a cestou naspäť sme sa zastavili v dvoch slovenských farnostiach v hutníckom meste Hamilton. Miestni Slováci nás všade vrelo prijímali - ako keby sme boli ich vlastní. Niet sa čo čudovať keď žijú ďaleko od domoviny. Ďalší deň nás čakala plavba loďou po jazere Ontário. Keďže kapitánom lode bol Slovák Jozef Jagelka na palube bola nálada čisto slovenská - tancovalo sa v rytmoch slovenských ľudoviek hraných dvojicou domácich. Výbuch radosti nemal konca kraja. Z lode sa nám naskytol nádherný výhľad na centrum Toronta so všetkými jeho dominantami. V nedeľu sme sa zišli na nedeľnej omši vo východnom obrade v spomínanej katedrále. Po omší nás čakal slávnostný obed a keď sme už boli dopopuku najedený Kanaďania prišli ešte z grilovaním. Našťastie bolo prichystané športové popoludnie kde sme mohli prebytočné kalórie hneď spáliť. Hlavnou atrakciou bol futbalový zápas slovenského duchovenstva proti kanadskému. Počas športového zápolenia sa ukázal ako veľký športovec otec biskup Milan Chautur. Ďalší deň nás už čakal presun do farnosti sv. Cyrila a Metoda v Mississague, kde bola hlavná slovenská základňa počas hlavného programu SDM.

Počas celej púte sme sa domáci o nás starali na jednotku z hviezdičkou. Pocit hladu či smädu bol pojem neznámy. Kanadský Slováci sa na púť slovenských mladých chystali už rok dopredu - organizovali zbierky a rôzne benefičné podujatia a podarilo sa im nazbierať celkom slušnú kôpku peňazí. Kanaďania sa s nami zúčastňovali aj na väčšine programu. Farnosť tu spolu naozaj žila a to najmä vďaka tomu, že farnosti sú často jediné zhromaždištia Slovákov v cudzine. Bolo však veľmi zaujímavé, že mladých bolo medzi nimi pomerne málo. Programu sa pomerne pravidelne zúčastňoval aj slovesnký veľvyslanec v Kanade MUDr. Miroslav Mikolášik, ktorého si mnohý pamätáte ako predstaviteľa hnutia za ochranu života Donum Vitae.

Dni katechéz

Po pobyte v kanadských diecézach sa už mladí z celého sveta nasťahovali priamo do Toronta, kde prebiehal spoločný program. Ten začal uvítacou omšou na Exibition Place, ktorú celebroval torontský arcibiskup kardinál Aloysius Ambrozic a zišlo sa tu skoro 200000 mladých. Od tohto dňa prebiehal na tomto mieste Festival mladých (je mu venovaný samostatný článok). Slováci mali základňu v meste Mississagua, ktoré je vlastne mestom v meste. Prechod medzi Torontom a Mississaguou sa nedá ani spozorovať, no napriek tomu tu funguje samostatný dopravný podnik a telefóne čísla začínajú inou predvoľbou. Počas troch dní prebiehali v miestnom kostole katechézy našich biskupov - Milana Chautura a Tomáša Galisa. Prvý deň bola téma Vy ste svetlo sveta, druhý deň Vy ste soľ zeme a na tretí deň bola téma Sviatosť pokánia a katechéza skončila veľkou spoveďou, keď mali plné ruky práce všetci prítomní kňazi.

Uvítanie svätého otca

Popoludní sme každý deň putovali dve hodiny autobusom a metrom do centra Toronta, kde prebiehal spoločný program. V štvrtok 25. júla bolo súčasťou programu oficiálne uvítanie svätého otca na SDM. Zhromaždila sa tu obrovská masa ľudí, ktorá mávala zástavami zo všetkých kontinentov sveta. Na úvod sme si zaspievali hymny všetkých doterajších stretnutí, kanadský mladí priniesli kríž SDM, ktorý postavili na hlavnom pódiu. Svätý otec hovoril o túžbach mladého človeka. Základná túžba , ktorá je v človeku je túžba po šťastí. Dnešný svet nám ponúka množstvo túžieb a je na nás aby sme si vybrali tie správne. Niektoré v nás vzbudzujú len ďalšie túžby a nikdy nás nenaplnia. Ježiš má pravú odpoveď na naše tužby, chce len aby sme mu uverili. Skutočná radosť to je víťazstvo, niečo, čo sa nedá dosiahnuť bez dlhého a ťažkého zápasu. Veľmi ma dojal jeden mladík z USA, ktorí prišiel do tohto obrovského davu aj zo svojou 2 mesačnou dcérkou, ktorej chcel takto sprostredkovať obrovský zážitok zo stretnutia s Jánom Pavlom II.

V piatok sme boli účastníkmi krížovej cesty v centre Tronta. Druhá najhlavnejšia ulica Toronta - University avenue bola celý večer zablokovaná aby mohli mladí prežiť s Kristom jeho vykupiteľskú cestu utrpenia na Kalváriu. Krížová cesta bola hraná a bola zahraná naozaj profesionálne, nechýbali rímsky vojaci, plačúce ženy a ani Kristus visiaci na kríži. Atmosféru dotvárali monumenty obrovských torontských mrakodrapov - ktoré pripomínali že krížová cesta sa odohráva aj v dnešnom svete. Krížovú cestu sledoval aj svätý otec cez televíziu.

Hlavné stretnutie

V sobotu sa všetci pútnici vybrali na púť na Downsview lands - tu sa odohrávalo samotné stretnutie zo sv. otcom. Je to veľká plocha bývalého vojenského letiska, ktorá sa nachádza pomerne blízko stredu mesta. Púť mala dĺžku 8 kilometrov, ale väčšina mladých si ju skrátila metrom na približne dva kilometre. Bolo však aj veľa poctivcov. Tí ktorí si pamätajú množstvo fliaš s vodou s Ríma, by boli v Toronte sklamaný. Na konci púte boli akurát obchodníci s vodou za dva doláre.

Zhromaždište sa rýchlo plnilo a všade viali zástavy celého sveta. Po rozdaní obedov a večerí (mimochodom strava za veľa nestála) sme sa už všetci tešili Lolka ako volajú poliaci Karola Wojtylu. Za obrovského aplauzu prišiel približne o 19.00 a slávili sme s ním spolu večernú vigíliu. Samotný obrad bol nielen duchovným ale aj kultúrnym zážitkom. Aj tí ktorí boli vzadu videli všetko na veľkých obrazovkách. Mladí zakotvili kríž SDM pred oltárom v kope soli a nasledoval obrad roznášania svetla, symbolizujúceho Krista. Svätý otec vo svojom príhovore zdôraznil že základným kameňom v našom živote je Ježiš Kristus a zdôraznil, že najkrajším darom ktorý môžeme dať cirkvi je to, že budeme svetlom a soľou pre svet. Počas vigílie zazneli aj dve prosby v slovenčine. Počas vigílie sa postupne stmievalo a atmosféru vygradovalo postupné zapaľovanie sviečok v dave a rozsvietenie 30 metrového kríža nad hlavným pódiom.

Noc sme trávili spoločne v spacákoch na otvorenom priestranstve. Ráno o šiestej sa však spustil dážď. Všetci zmokli, no väčšinu to neodradilo. Kúsok po začiatku sv. omše však dážď ustal a vykuklo slnko, ktoré nás vysušilo. Svätý otec to komentoval slovami, že to bol krst Ducha Svätého. V homílii pápež zdôraznil že svet potrebuje svedkov evanjelia, potrebuje aby sme boli soľou zeme a svetlom sveta. Soľ konzervuje potraviny, my máme uchovávať živú prítomnosť Krista. Soľ sa používa na ochucovanie, my máme byť tí ktorí dávajú životu chuť. Ďalej hovoril: "Vy ste mladí a pápež je starý (nato sa zdvihlo obrovské skandovanie "Pápež je mladý") a trochu unavený. Ale on sa ešte stále úplne stotožňuje s vašimi nádejami a túžbami." Na konci omše nás pápež pozval na ďalší svetový deň mládeže do nemeckého Kolína.

Po návrate späť do Mississagui nás čakala krásna veselá rozlúčka z hostiteľmi a postupne sme začali odlietať domov, niektorí sa ešte zdržali chvíľu v Kanade či USA.


O Kanade a Toronte

Kanada

Kanada je druhou najväčšou krajinou na svete, väčšie je už len Rusko. Jej rozloha je viac ako 9 miliónov kilometrov štvorcových (to je 180 krát viac ako Slovensko) a žije tu 31 miliónov obyvateľov, z ktorých je 12,5 milióna katolíkov. Katolícka viera je tu najrozšírenejšia (40 %), pomerne hojne sú tu zastúpená United Church (12 %) a anglikáni (8 %). Slovo Kanada pochádza z irokézskeho slova kanata, čo znamená osada. Hlavným mestom je Ottawa. Kanada patrí ku krajinám s najväčším hrubým domácim produktom a s vysokým sociálnym štandardom (jej hlavní konkurenti v tomto rebríčku sú Švajčiarsko a Nórsko), no napriek tomu prijíma každoročne 300 000 imigrantov - predovšetkým však ľudí s vyšším vzdelaním. Ak sa chcete sem vysťahovať, prichystajte si 70 000 Sk na víza a 10 000 CAD ako depozit na účte.

Kanada sa skladá z 13 provincií, pričom v jednej z nich v Quebecu sa hovorí po francúzsky. Dvoj jazyčné nápisy a obaly tovarov však nájdete takmer po celej Kanade. Zaujímavosťou je že najväčšia provincia Nunavut zaberá štvrtinu rozlohy celej Kanady a žije tu len 25 000 obyvateľov. SDM sa odohrával v provincii Ontário (rozloha 907 tisíc km2, 11,4 milióna obyvateľov), v ktorej diecézach boli umiestnení mladí počas prvej časti programu.

Toronto

Počas hlavnej časti boli všetci premiestnení do hlavného mesta provincie Ontario - do Toronta. Indiánsky preklad názvu tohto mesta je priamo určený na akciu akou je SDM - toronto po hurónsky znamená "miesto stretnutia". Okrem názvu je Toronto známe aj tým, že to je jedno z najmultikulturálnejších miest sveta. Polovička jeho obyvateľov sa narodila mimo Kanadu a tretina hovorí doma iným jazykom ako angličtinou. Toronto je štvrtým najväčším mestom severnej Ameriky (po Mexiko City, New Yorku a Los Angeles), je finančným centrom celej Kanady. Žije tu 2,5 milióna obyvateľov a v 200 kilometrovom okruhu Toronta sa nachádza tretina obyvateľstva celej Kanady.

Mesto sa nachádza na brehu jazera Ontário. Stred mesta tvorí džungľa vysokých mrakodrapov. Dominantou mesta je 533 metrov vysoká CN tower - najvyššia voľne stojaca veža na svete (vyššia je len televízna veža v Poľsku, ktorá je však ukotvená kotevnými lanami a slúži len pre technikov). Počas SDM veža praskala vo švíkoch - v rade sa čakalo 2-3 hodiny. Na vyhliadkovej plošine sa nachádza aj časť so sklenenou podlahou. Medzi ďalšie atrakcie Toronta patrí hokejová Sieň slávy, ZOO, Ontárijské kráľovské múzeum (počas SDM tu boli aj vzácne exponáty z vatikánskeho múzea), zábavný park Paramount či Exhibition Place kde sa odohrávala väčšina Festivalu mladých počas SDM. Práve tu sa nachádza aj prvé trojrozmerné IMAX kino na svete.

Mimo centra mesta je Toronto tvorené väčšinou obytnými štvrťami, kde je nízka zástavba a preto je mesto veľmi rozľahlé. Napriek tomu že sú tu dve linky metra a premávajú tu prímestské vlaky je doprava bez auta časovo veľmi náročná. V meste nájdete diaľnice, ktoré majú sedem pruhov v každom smere, no napriek tomu sa tu tvoria dopravné zápchy.


SDM v číslach

  • 3000 mladých účinkovalo počas Festivalu mladých na 750 podujatiach
  • Vydaných 3,5 milióna pokrmov
  • 25 000 dobrovoľníkov (najviac talianov)
  • Na prepravu pútnikov bolo použitých všetkých 15 000 školských autobusov v provincii Ontario, spolu bolo použitých 25 000 rôznych autobusov (z toho 5000 z USA)
  • 3500 akreditovaných novinárov (mimochodom zo Slovenska boli Nové Dimenzie jediné akreditované médium, aj keď neboli jediním slovenským prítomným médiom)
  • Rozpočet SDM skončil so stratou 30 miliónov kanadských dolárov (900 miliónov korún)
  • Katechézy prebiehali na 135 rôznych miestach
  • Zúčastnilo sa viac ako 500 biskupov
  • V Coronation Park bolo počas programu prítomných neustále 200 kňazov k sviatosti zmierenia (spolu ich spovedalo 1000)
  • Minulo sa 750 litrov omšového vína a 3 milióny hostií
  • Kríž SDM prešiel za dva roky 42 000 kilometrov a bol vo všetkých 72 kanadských diecézach, posledných 545 kilometrov z Montrealu prešiel peši.
  • Na záverečnej pápežskej omši bolo prítomných 800 000 pútnikov, ktorí vyrazili do celého sveta hlásať zvesť o Kristovi

Rozhovory

Zuzana Jurčová, členka organizačného tímu

Prečo a ako si sa dostala na SDM?

Dostala som sa sem zázrakom, bol to dar a možno aj poslanie. V liste, ktorý nám napísal svätý Otec, nás volá aby sme prišli do Toronta, išli do ulíc a evanjelizovali. Ja som cítila veľkú túžbu sem ísť a niečo pre SDM spraviť.


Mons. John Pazak, biskup kanadskej greckokatolíckej eparchie. Jeho eparchia sa rozprestiera od Atlantického oceánu po Pacifik, na severe siaha až po Severný ľadový oceán.

Veria v Ježiša Krista kanadský mladí?

Áno veria, no v našej spoločnosti majú aj veľa ponúk medzi ktorými si musia vyberať. Hlboko v ich srdci však je túžba po šťastí. V našej eparchii je však žiaľ málo mladých, zhromažďujú sa tu skôr starší ľudia. Kanadskí mladí sa neradi zaväzujú dopredu. Nechávajú si možnosť voľby na poslednú chvíľu. Možno aj preto bolo dopredu prihlásených viac účastníkov z Talianska ako z Kanady.

Ako ste sa pripravovali na SDM?

V našej katedrále bol kríž SDM a zišli sa pri ňom zástupcovia z viacerých cirkví východného obradu. Pripravovali sme tiež program pre Vás a robili rozličné zbierky na SDM. A teraz tu máme 250 mladých priamo zo Slovenska, ktorí vliali mladosť aj do života v našej farnosti.

Ako vnímate mladých Slovákov?

Ja som veľmi prekvapený Vašou vierou a odovzdanosťou k cirkvi. Vaša viera sa ukazuje sama: na spôsobe modlitby, zapájaní sa v liturgii. Vašou vierou som bol veľmi dojatí od Vášho príletu, počas všetkých aktivít až po dnešný športový deň.


MUDr. Miroslav Mikolášik, veľvyslanec Slovenskej republiky v Kanade

Ako sa podieľala ambasáda na príprave tejto púte?

Na začiatku sme boli oslovení KBS-kou a ponuku sme prijali. Podarilo sa nám zabezpečiť to, že slovenský pútnici boli prijatý medzi svojimi rodákmi a boli sústredení v slovenských farnostiach. Mali teda nadštandardné ubytovanie.

Čo by ste odkázali vysokoškolákom - čitateľom nášho časopisu?

Aby boli hrdí na našu krajinu. Nie je to náhoda, že práve my Slováci máme v štátnom znaku kríž. Prajem Vám, aby ste boli naozaj svetlom sveta a soľou zeme. Ján Pavol II. je osobnosťou, ktorá zmenila beh dejín koncom minulého storočia, čítajte preto jeho dokumenty, je sa z nich čo poučiť.


Mons. Milan Chautur, košický eparcha

Aký má význam púť pre mladého človeka?

Aký má význam púť pre mladého človeka?

Odkaz pre tých ktorí sledovali púť zo Slovenska...

Nebuďte smutní. Táto púť nie je o tom, aby sme boli priamo tu na mieste. Dôležité sú myšlienky - túžba byť svetlom sveta a soľou zeme. Ak toto prenikne do duší mladých a tí potom budú tieto myšlienky hlásať ďalej bude to veľký úspech.


tému zostavil Jozef Šoltés


text neprešiel jazykovou úpravou

logo SDM