Prejavy Sv. Otca


Prejav pápeža Jána Pavla II. pri prílete do Toronta, 23.7.2002
Prejav pápeža Jána Pavla II. na Exhibition Place, 25.7.2002
Prejav pápeža Jána Pavla II. v Downsview Parku, 27.7.2002
Homília pápeža Jána Pavla II. pri záverečnej svätej omši, 28.7.2002

Prejav pápeža Jána Pavla II. pri prílete do Toronta, 23.7.2002

Vážený pán predseda vlády Jean Chretién, drahí kanadskí priatelia!

1. Som vám hlboko vďačný za vaše slová privítania, pán premiér, a cítim sa poctený prítomnosťou premiéra Ontária, primátora veľkého mesta Toronta i ďalších zástupcov vlády a verejného života. Všetkým vyslovujem vrúcnu vďaku, za to, že ste prijali myšlienku usporiadať tu v Kanade Svetový deň mládeže a za všetko, čo ste urobili, aby sa mohol uskutočniť.
Drahí Kanaďania! V živej pamäti mám spomienky na moju prvú apoštolskú cestu k vám v roku 1984 ako aj moju krátku návštevu Indiánov v Denendehu v roku 1987. Tentoraz sa musím uspokojiť iba s pobytom v Toronte a odtiaľto zdravím všetkých občanov Kanady. Modlím sa a ďakujem Pánu Bohu za to, že tak hojne požehnal vašu veľkú a nádhernú krajinu.

2. Na Svetový deň mládeže sa schádzajú mladí ľudia zo všetkých kútov sveta. Svojimi darmi rozumu a srdca predstavujú budúcnosť sveta, no odzrkadľujú v sebe aj ľudstvo, ktoré často nepozná ani pokoj, ani spravodlivosť.
Mnoho životov sa začína a končí bez radosti a bez nádeje. Toto je jeden za hlavných dôvodov Svetového dňa mládeže. Mladí sa stretávajú, aby sa silou svojej viery v Ježiša Krista zapojili do takého veľkého diela, akým je mier a solidarita medzi ľuďmi. Vďaka ti, Toronto!
Vďaka ti, Kanada, za prijatie a otvorenú náruč, ktorú im otváraš.

3. Vo francúzskej verzii vašej štátnej hymny Ó, Kanada, spievate: "Pretože tvoja ruka môže držať meč, môže niesť aj kríž..." Kanaďania sú vďaka spojeniu mnohých rozličných kultúrnych prvkov dedičmi mimoriadne bohatého humanizmu, ale jadrom vášho dedičstva je duchovný a nadprirodzený pohľad na život, založený na kresťanskom zjavení. To dalo životný impulz rozvoju slobodného, demokratického a solidárneho spoločenstva, známeho ako zástancu ľudských práv a ľudskej dôstojnosti. po celom svete.

4. Vo svete plnom veľkých etických a sociálnych napätí i zmätkov ohľadom samotného zmyslu života, Kanaďania majú neporovnateľný poklad, ktorý môžu ponúknuť ako svoj príspevok. Musia však, samozrejme zachovať to, čo je v ich dedičstve hlboké, dobré a účinné. Modlím sa, aby Svetový deň mládeže dali všetkým Kanaďanom príležitosť uvedomiť si hodnoty, ktoré sú podstatné pre dobrý život a pre ľudské šťastie.
Vážený pán predseda vlády, milí priatelia: kiežby Svetové dni mládeže zarezonovali v celej krajine a pripomenuli každému kresťanovi povinnosť byť soľou zeme a svetlom sveta.

Nech Vám Boh žehná. Nech Boh žehná Kanade!"

Prejav pápeža Jána Pavla II. na Exhibition Place, 25.7.2002

Drahá mládež!

1. To, čo sme pred chvíľou počuli, je Magna Charta kresťanstva. Sú to blahoslavenstvá. Znova sme zahliadli očami našich sŕdc, čo sa vtedy prihodilo. Dav ľudí sa zhromaždil okolo Ježiša na hore: muži aj ženy, mládež aj starší ľudia, zdraví aj nevládny, prichádzajúci z Galilei, ale aj Jeruzalema, či Júdei, z miest Dekapolisu, či Týru a Sidonu. Všetci netrpezlivo čakali na slovo, či gesto, ktoré by im dalo povzbudenie a nádej.
Aj my sme sa tu dnes večer zhromaždili, aby sme pozorne počúvali Pánove slová. On hľadí na vás zo zaľúbením: prichádzate z rôznych regiónov Kandy, Spojených štátov amerických, Strednej a Južnej Ameriky, Európy, Afriky, Ázie, Oceánie. Počul som vaše rozradostené hlasy, vaše výkriky, váš spev a cítil som hlbokú túžbu, ktora bije vo vašich srdciach: Chcete byť šťastní!
Milovaná mládež, mnoho zvodných hlasov k vám dolieha zo všetkých strán. Mnohé z nich vam hovoria o radosti, ktorú môžete nájsť v peniazoch, v úspechu, v moci. Predovšetkým však ponúkajú potešenie, ktoré pochádza z povrchných a prchavých zmyslových rozkoší.

2. Milí priatelia, pápež, starý vekom, ale stále mladý srdcom, odpovedá na vaše túžby po šťastí slovami, ktoré kedysi vyslovil niekto iný. Sú to slová, ktoré zneli pred dvetisíc rokmi. Sú to slová, ktoré sme opäť počuli dnes večer: "Blahoslavení ste ..." Kľúčovým slovom v Ježišovej náuke je slovo označujúce radosť: "Blahoslavení ste..."
Ľudia sú stvorení, aby boli šťastní. Potom je oprávnená aj vaša túžba po šťastí. Ježiš má odpoveď na túto vašu túžbu. Ale chce od vás, aby ste mu uverili. Skutočná radosť to je víťazstvo, niečo, čo sa nedá dosiahnuť bez dlhého a ťažkého zápasu. Kristus pozná tajomstvo tohto víťazstva.
Dobre viete, čo sa stalo na začiatku. Rozpráva o tom kniha Genezis: Boh stvoril muža a ženu v raji, Edene, lebo chcel, aby boli šťastní. Nanešťastie hriech zničil tento plán. Ale Boh sa nevzdal po tejto porážke. Poslal na svet svojho Syna, aby nám ukázal ešte krajšiu víziu neba. Boh sa stal človekom - ako nám hovoria cirkevní otcovia - preto, aby sa muži a ženy mohli stať Bohom. Je to rozhodujúci bod obratu, ktorý sa v ľudskej hystórii naplnil Vtelením.

3. O akom zápase to hovoríme? Sám Ježiš nám dáva odpoveď. "On, hoci má božskú prirodzenosť," ako píše sv Pavol, "nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom, ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, ..., uponížil sa, stal sa poslušným až na smrť" (Flp 2, 6-8). To bol zápas až na smrť. Kristus vybojoval túto bitku nie za seba, ale za nás. Jeho smrť sa stala zdrojom života. Hrob na Kalvárii sa stal kolískou novej humanity na jej ceste k ozajstnému šťastiu.
Reč na hore bola najdôležitejším bodom na tejto ceste. A osem blahoslavenstiev je ukazovateľmi smeru na tejto ceste. Je to ťažká cesta hore kopcom, ale On ju už prešiel pred nami. Jedného dňa povedal: "Kto mňa nasleduje, nebude chodiť po tmách" (Jn 8, 12). A na inom mieste dodal: "Toto som vám povedal, aby vo vás bola moja radosť, a aby vaša radosť bola úplná" (Jn 15, 11).
Ak ideme s Kristom, potom môžeme okúsiť radosť, skutočnú radosť! Predovšetkým preto nám znova opakuje aj dnes svoju proklamáciu radosti: "Blahoslavení ste ..."
Teraz, keď máme privítať jeho spanilý kríž, - ten kríž, ktorý sprevádzala mládež na cetách celého sveta - nech toto potešujúce a namáhavé slovo zaznie v tichu vašich sŕdc: "Blahoslavení ste ..."

Procesia zo svätým krížom

4. Zhromaždení okolo Pánovho kríža pohliadnime naň: Ježiš sa neobmedzil len na kázanie blahoslavenstiev, On ich aj žil! Pohľaďme nanovo na jeho život, znovučítajúc Evanjelia a žasnime: najbiednejší z biednych, najmiernejší z tichých, človek s najčistejším a najmilosrdnejším srdcom nie je nik iný, ako Ježiš. Blahoslavenstvá nie sú ničím iným, ako opisom tváre, Jeho tváre!
Rovnako Blahoslavenstvá opisújú, akým by mal byť kresťan: je to portrét Ježišovho učeníka, obraz tých, čo prijali Božie kraľovstvo a túžia prežiť život podľa nárokov Evanjelia. To k ním Ježiš hovorí, nazývajúc ich blahoslavenými.
Radosť prisľúbená v Blahoslavenstvách, je radosťou samého Ježiša: radosť hľadná a objavená v poslušnosti Otcovi a v darovaní seba iným.

5. Mládež z Kanady, z Ameriky a zo všetkých strán sveta! Pri pohľade na Ježiša sa naučte, čo znamená byť chudobný duchom, tichý, milosrdný, čo znamená hľadať spravodlivosť, byť čistého srdca, šíriť pokoj.
S pohľadom upreným na neho objavte cestu tolerancie a zmierenia vo svete, často vystavenému ničivému násiliu a teroru. V uplynulom roku sme mali možnosť vidieť z dramatickou výraznosťou tragické tváre ľudskej podlosti. Zbadali sme, čo sa môže stať, keď vládne nenávisť, hriech a smrť.
No dnes sa v našom zhromaždení rozlieha Ježišov hlas. Je to hlas života, nádeje, zmierenia, hlas spravodlivosti a pokoja. Započúvajme sa do tohto hlasu!

6. Drahí priatelia, Cirkev dnes hľadí na vás s nádejou, a očakáva od vás, že budete ľuďmi Blahoslavenstiev.
Blahoslavení ste, ak ste takí, ako Ježiš, ak ste chudobný duchom, dobrí a milosrdní, ak skutočne hľadáte, čo je spravodlivé a správne, ak ste čistého srdca, šírite pokoj, milujete úbohých a slúžite im. Blahoslavení ste!
Len Ježiš je skutočným Majstrom, len Ježiš nám predstavuje nemenné posolstvo, ktoré dáva odpoveď na najhlbšie túžby ľudského srdca, lebo len On vie "čo je skryté v každom človeku" (por. Jn 2, 25). Dnes vás vyzýva, aby ste boli soľou zeme a svetlom sveta, aby ste si vyberali dobro, žili v spravodlivosti, stávali sa nástrojmi lásky a pokoja. Jeho volanie neustále žiada vybrať si medzi dobrom a zlom, medzi svetlom a tmou, medzi životom a smrťou. A rovnako dnes pozýva nás, zhromaždených tu, na brehu jazera Ontário.

7. Za akým volaním pôjdu strážcovia zornice? Uveriť v Ježiša znamená prijať jeho slovo, aj keď je v rozpore s tým , čo hovoria iní. To znamená zavrhnúť vábenie hriechu, nech by bolo akokoľvek príťažlivé, a vydať sa na ťažkú cestu plnú evanjeliových cností.
Mladý ľudia, čo ma teraz počúvate: odpovedzte Pánovi silnými a šľchetnými srdcami! On s vami počíta! Nikdy nezabúdajte, že Kristus vás potrebuje k naplneniu svojho plánu spásy. Kristus potrebuje vašu mladosť a váš obrovské nadšenie, aby ním ohlasovaná radosť zaznela v novom tisícročí. Odpovedzte na jeho volanie tým, že dáte svoj život Jemu v službe bratom a sestrám. Verte Kristovi, pretože On vám verí.

8. Pane Ježišu Kriste, vyhlás ešte raz svoje Blahoslavenstvá v prítomnosti týchto mladých ľudí., zhromaždených v Toronte na Svetovom dni mládeže.
Pohliadni na nich z láskou a započúvaj sa do ich mladých sŕdc, pripravených zveriť Ti svoju budúcnosť.
Ty ich voláš, aby sa stali "soľou zeme a svetlom sveta".
Ďalej ich uč o pravdivosti a kráse tej vízie, ktorú si hlásal na Hore.
Učiň z nich mužov a ženy blahoslavenstiev! Nech svetlo Tvojej milosti ich osvecuje, aby slovom aj činom hlásali svetu svetlo a soľ Evanjelia.
Daj, aby sa ich životy stali jasným odbleskom Teba, pravdivého Svetla, ktoré prišlo na svet, aby každý, kto v neho verí, nezahynul, ale mal život večný (poz.Jn 3, 16).

Prejav pápeža Jána Pavla II. v Downsview Parku, 27.7.2002

Milá mládež.

1. Keď som kedysi dávno v roku 1985 chcel začať Svetové dni mládeže, mal som v srdci slova svätého apoštola Jána, ktoré sme si dnes večer vypočuli: " Čo bolo od počiatku, čo sme počuli, čo sme na vlastné oči videli, na čo sme hľadeli a čoho sa naše ruky dotýkali, to zvestujeme: Slovo života... zvestujeme ho aj vám" (por. 1 Jn 1, 1.3). A predstavoval som si Svetové dni mládeže ako dôležitý moment, kde by mladí celého sveta mohli stretnúť Krista, ktorý je večne mladý, a naučiť sa od neho hlásať evanjelium svojim vrstovníkom.
Dnes večer spolu s vami dobrorečím a ďakujem Pánovi za dar, ktorý dal Cirkvi cez Svetové dni mládeže. Zúčastnili sa na nich milióny mladých ľudí, ktorí sa vďaka nim stali lepšími a ngažovanejšími svedkami kreťanstva. Osobitne ďakujem vám, ktorí ste prijali moje pozvanie, a prišli sem do Toronta, aby ste "prišli vyjadriť pred svetom vašu radosť z toho, že ste stretli Ježiša Krista, vašu túžbu stále lepšie ho poznávať, vašu snahu ohlasovať evanjelium spásy až po najvzdialenejšie končiny zeme!" (Posolstvo pre 17. SDM, č. 5)

2. Nové tisícročie sa začalo dvomi protichodnými scenármi: na jednej strane množstvom pútnikov, čo prišli do Ríma v Roku Veľkého jubilea, aby prešli Svätou bránou, ktorou je Kristus - náš Spasiteľ a Vykupiteľ a na druhej strane hrozným teroristickým útokom v New Yorku ako obrazom sveta, kde sa zdá, že má prevahu nepriateľstvo a nenávisť.
Otázka, ktorá tu vyvstáva, je veľmi dramatická: Na akých základoch je treba stavať nové historické obdobie, ktoré vychádza z veľkých zmien v 20. storočí? Stačí sa spoľahnúť na technologickú revolúciu, ktorá, ako sa zdá, je riadená iba kritériami produktivity a efektivity, bez vzťahu k duchovnému rozmeru človeka a bez etického univerzálne platného rozlišovania? Je správne uspokojiť sa s povrchnými odpoveďami na základné problémy a nechať život ponechaný iba na pudové sklony, krátkodobé senzácie a chvíľkové nadšenia?
Otázka sa stále vracia: Na akých základoch, na akých istotách založíme vlastnú existenciu aj existenciu spoločenstva, do ktorého patríme?

3. Drahí priatelia, v bezprostrednosti vašich sŕdc, v nadšení vašej mladosti poznáte odpoveď a svedčíte o nej aj vašou prítomnosťou tu dnes večer: iba Kristus je tým základným kameňom, na ktorom sa dá pevne postaviť budúcnosť vlastného života. Iba Kristus, poznaný, kontemplovaný a milovaný, je verný priateľ, ktorý nesklame, ktorý je spoločníkom na ceste a ktorého slová rozpaľujú srdcia. (por. Lk 24, 13-35).
V 20. storočí si často človek myslel, že sa môže zaobísť bez tohto uholného kameňa a pokúsiť sa vybudovať civilizáciu bez Boha, a skončilo to tak, že človek ju postavil proti sebe! No kresťania vedia, že nemožno odmietnuť, či ignorovať Boha bez poníženia človeka.

4. Očakávanie, ktoré ľudstvo prežíva uprostred toľkých nespravodlivostí a utrpení, je nádejou pre novú civilizáciu, ktorá bude v znamení slobody a pokoja. Ale k tomuto predsavzatiu je potrebná nová generácia budovateľov, hnaných nie strachom či násilím, ale naliehavou potrebou pravej lásky. Musia sa naučiť stavať tehlu po tehle tak, aby budovali mesto Boha v meste ľudí.
Dovoľte, milí mladí priatelia, vložiť túto nádej do vás: týmito budovateľmi musíte byť vy! Vy ste muži a ženy zajtrajška, vo vašich srdciach a rukách spočíva budúcnosť. Vám Boh zveruje úlohu. Je ťažká, ale vznešená - spolupracovať s ním na budovaní civilizácie lásky.

5. V liste apoštola Jána - najmladšieho z apoštolov a možno aj z tohto dôvodu najmilovanejšieho u Pána - sme počuli tieto slová: "Boh je svetlo a niet v ňom nijakej tmy" (1 Jn 1, 5). Ale Ján poznamenáva, že ešte nikto nevidel Boha. To Ježiš, jediný Syn Otca, je tým, ktorý nám ho zjavil (por. Jn 1, 18). A keď nám Ježiš zjavil Boha, zjavil nám svetlo. To s Kristom prišlo na svet "pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka" (Jn 1, 9).
Drahí mladí, nechajte sa preniknúť svetlom Krista a roznášajte ho všade tam, kde budete. "Svetlo Ježišovho pohľadu - hovorí Katechizmus katolíckej cirkvi - osvecuje zrak nášho srdca. Učí nás vidieť všetko vo svetle jeho pravdy a jeho súcitu so všetkými ľuďmi." (č. 2715)
Ak vaše priateľstvo s Kristom, vaše poznanie jeho tajomstva, vaše odovzdanie sa mu je úprimné a hlboké, budete "deťmi svetla", a stanete sa "svetlom sveta". Preto vám opakujem slová evanjelia: "Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach." (Mt 5, 16)

6. Dnes večer pápež spolu s vami všetkými, mladými zo všetkých kontinentov, opäť hlása celému svetu vieru, ktorá udržiava život Cirkvi. Kristus je svetlo národov. Zomrel a vstal z mŕtvych, aby dal ľudstvu putujúcemu storočiami nádej na večný život. Nič ľudské nie je evanjeliu cudzie. Naopak, každá pravá hodnota, ktorá sa objaví v ktorejkoľvek kultúre je Kristom prijatá a vyzdvihnutá. Vedomí si tejto skutočnosti, kresťania nemôžu vo svojich srdciach zabudnúť na hrdosť a zodpovednosť, že dostali pozvanie byť svedkami svetla Božieho Slova.
Aj preto vám dnes večer zdôrazňujem: Nechajte zažiariť vo vašich životoch Kristovo svetlo! Nečakajte kým zostarnete, aby ste sa dali na cestu k svätosti! Svätosť je stále mladá, práve tak, ako večná je mladosť Boha.
Ukážte všetkým krásu stretnutia s Bohom, ktorá dáva zmysel vášmu životu. Nech vás nikto neprevýši v túžbe po spravodlivosti, v šírení pokoja, vo vašom úsilí bratstva a solidarity.
Aká je nádherná pieseň, ktorú sme počúvali počas týchto dní:

Svetlo sveta! Soľ zeme!

Buďte pre tento svet tvárou lásky!

Buďte pre túto zem odrazom jeho svetla!

Toto je najkrajší a najcennejší dar, ktorý môžete dať Cirkvi a svetu. Vy viete, že pápež je s vami so svojimi modlitbami a hojným požehnaním.

7. Rád by som ešte raz pozdravil mladých Poliakov.
Drahí mladí, ďakujem vám za vašu účasť v Toronte, vo Wadoviciach a všade, kde ste duchovne zjednotení s mladými z celého sveta, ktorí sú účastníkmi XVII. Svetového dňa mládeže. Chcem vás uistiť, že ste v mojom srdci a do svojich modlitieb neustále zahŕňam každého jedného z vás a prosím Boha, aby ste sa stali soľou a svetlom sveta teraz, aj vo vašej dospelosti. Nech vás žehná Boh!

Homília pápeža Jána Pavla II. pri záverečnej svätej omši, 28.7.2002

Milí mladí XVII. Svetového dňa mládeže! Milí bratia a sestry!

1. Na jednom kopci v blízkosti Genezaretského jazera počuli Ježišovi učeníci jeho jemný a naliehavý hlas, taký jemný ako Galilejská krajina, taký naliehavý ako volanie rozhodnúť sa medzi životom a smrťou, medzi pravdou a lžou. Pán vyslovil slová života, ktoré budú naveky znieť v srdciach jeho učeníkov.
Dnes hovorí tými istými slovami k vám - k mládži Toronta a Ontaria, celej Kanady, USA, Karibskej oblasti, hispánskej a portugalskej Ameriky, Európy, Afriky, Ázie a Oceánie. Započúvajte sa v hĺbke svojich sŕdc do Ježišovho hlasu! Jeho slová vám hovoria, kým ako kresťania vlastne ste. Hovoria vám, čo máte robiť, aby ste zostávali v jeho láske

2. Ale Ježiš ponúka jedno a "duch tohto sveta" ponúka iné. V dnešnom čítaní z Listu Efezanom nám sv. Pavol hovorí, že Ježiš nás vedie z tmy do svetla (Ef 5,8). Možno veľký apoštol myslel na svetlo, ktoré jeho, prenasledovateľa kresťanov, oslepilo na ceste do Damašku. Keď neskôr znovu získal zrak, už nič nebolo také ako predtým. Nanovo sa narodil, a nič už mu nedokázalojeho novo nájdenú radosť vziať.
Aj vy ste povolaní premeniť sa. "Prebuď sa, ty, čo spíš, vstaň z mŕtvych a bude ti svietiť Kristus" (Ef 5,14), hovorí sv. Pavol.
"Duch sveta" ponúka mnoho falošných ilúzií a karikatúr šťastia. Pravdepodobne neexistuje hlbšia tma ako tá, ktorá zachvacuje duše mladých ľudí, keď falošní proroci v nich vyhasnú svetlo viery, nádeje a lásky. Veľkým sklamaním a najhlbšou príčinou nešťastia je ilúzia, že nájdeme život s vylúčením Boha, že nájdeme slobodu s vylúčením morálnych právd a osobnej zodpovednosti.

3. Pán vás povoláva zvoliť si medzi týmito dvomi hlasmi, ktoré súperia o vaše duše. Toto rozhodnutie je podstatou a výzvou Svetového dňa mládeže. Prečo ste sa zišli zo všetkých kútov sveta? Aby ste vo svojich srdciach povedali: "Pane, a ku komu by sme išli? Ty máš slová večného života" (Jn 6,68). Ježiš - dôverný priateľ každého mladého človeka - má slová života.
Svet, ktorého dedičmi sa stávate, je svetom, ktorý zúfalo potrebuje nový zmysel bratstva a ľudskej solidarity. Je to svet, ktorý potrebuje uzdravenie dotykom krásy a bohatstva Božej lásky. Potrebuje svedkov tejto lásky. Potrebuje vás - aby ste boli soľou zeme a svetlom sveta.

4. Soľ sa používa na uchovávanie a konzervovanie potravy. Vašou úlohou, ako apoštolov tretieho tisícročia, je uchovať vedomie prítomnosti nášho Vykupiteľa Ježiša Krista a udržiavať ho živé, najmä v slávení Eucharistie, slávení pamiatky jeho spásnej smrti a jeho slávneho zmŕtvychvstania. Musíte udržiavať živú spomienku na jeho slová života, ktoré vyslovil, na nádherné skutky milosrdenstva a dobroty, ktoré vykonal. Musíte svetu neustále pripomínať "moc evanjelia na spásu každému" (Rim 1,16).
Soľ ochucuje a zlepšuje chuť stravy. Nasledovaním Ježiša musíte meniť a zlepšovať "chuť" ľudských dejín. Svojou vierou, nádejou a láskou, svojou inteligenciou, odvahou a vytrvalosťou musíte svet, v ktorom žijeme, robiť ľudskejším spôsobom, ktorý naznačuje dnešné čítanie z Knihy Izaiáša: musíte "rozlámať každé jarmo ... lámať chudobným svoj chlieb ... odstrániť hrozenie prstami, reči zločinné ... potom vyjde v tmách vaše svetlo" (Iz 58, 6-10).

5. Dokonca aj maličký plamienok dvíha ťažké viečka noci. O koľko viac svetla budete šíriť vy všetci spolu, keď sa spojíte v spoločenstve Cirkvi! Keď milujete Ježiša, tak milujte Cirkev! Nedajte sa odradiť hriechmi a chybami niektorých jej členov. Utrpenie, ktoré niektorí kňazi a rehoľníci priniesli mladým a zraniteľným, nás všetkých naplňuje hlbokým pocitom smútku a hanby. Ale myslite na tú obrovskú väčšinu zasvätených, veľkodušných kňazov a rehoľníkov, ktorí iba slúžia a chcú robiť dobro! Aj dnes je tu mnoho kňazov, seminaristov a zasvätených osôb. Buďte im blízko a podporujte ich! A ak v hĺbke svojho srdca pocítite to isté volanie ku kňazstvu alebo k zasvätenému životu, nebojte sa nasledovať Krista na jeho kráľovskej ceste kríža! V ťažkých chvíľach v živote Cirkvi sa snaha o svätosť stáva ešte naliehavejšou. A svätosť nie je otázkou veku, je to záležitosť života vo Svätom Duchu tak, ako to robila Kateri Tekakwitha a toľkí iní mladí ľudia.
Vy ste mladí a pápež je starý a trochu unavený. Ale on sa ešte stále úplne stotožňuje s vašimi nádejami a túžbami. Hoci som žil počas toľkej temnoty, pod tvrdým totalitným režimom, videl som dostatok dôkazov nato, aby som bol neochvejne presvedčený, že žiadne ťažkosti, žiaden strach nemôže byť tak veľký, aby dokázal úplne udusiť nádej, ktorá večne prýšti v srdciach mladých.
Nedajte umrieť tejto nádeji! Postavte na nej svoje životy! Nie sme sumou našich slabostí a omylov, my sme sumou lásky Otca k nám a našej skutočnej schopnosti stávať sa obrazom jeho Syna.

6. Ó, Pane Ježišu Kriste, uchovaj týchto mladých ľudí vo svojej láske. Daj im počuť tvoj hlas a uveriť tomu, čo hovoríš, pretože iba ty sám máš slová večného života.

Nauč ich, ako majú vyznávať svoju vieru, ako rozdávať svoju lásku a nádej iným.

Učiň ich presvedčivými svedkami tvojho evanjelia vo svete, ktorý tak veľmi potrebuje tvoju spásnu dobrotu.

Učiň ich novými ľuďmi blahoslavenstiev, aby sa stali soľou zeme a svetlom sveta na začiatku tretieho tisícročia!

Mária, matka Cirkvi, ochraňuj a sprevádzaj týchto mladých 21. storočia. Zachovaj nás všetkých v blízkosti tvojho materinského srdca.

Pripravil Jozef Šoltés