Festival radosti


Od stretnutia v Paríži v roku 1998 je súčasťou programu SDM aj Festival mladých. Je to obrovské podujatie kde možno nájsť množstvo kultúrnych a duchovných aktivít. Tento rok festival mladých zahrňoval viac ako 750 rôznych vystúpení, mladí mali možnosť posedieť si v internetových kaviarňach, počúvať koncerty kresťanských umelcov, pozerať filmy, zúčastniť sa divadelných a tanečných predstavení či spoločne sa modliť pri Ježišovi prítomnom v eucharistii. Celý festival mal za cieľ upriamiť pozornosť na Ježiša Krista, ktorého sem prišli všetci osláviť.

Hlavným problémom pútnika sa stal výber programu. Stihnúť všetko bolo nad ľudské sily. Človeka navyše lákali aj svetské atrakcie Toronta. Pútnik si musel vybrať čo chce vidieť a venovať sa tomu. Prechádzanie z aktivity na aktivitu bolo zbytočnou stratou času a človek nevidel potom nič poriadne. Tento rok však bolo veľkou výhodou, že väčšina aktivít bola sústredená na jednom mieste - v priestoroch Exhibition Place - veľtržného komplexu Toronta, ktorý má skoro 100 000 metrov štvorcových. Napriek tomu prejsť celý tento priestor vyžadovalo polhodinu chôdze, ďalších 40 minút chôdze bolo vzdialené centrum Toronta, kde sa odohrával zvyšok aktivít festivalu mladých. Medzi najväčšie hviezdy festivalu patril gospelový spevák Jean Michel Talbot, či George Weigel autor posledného veľmi impresívneho životopisu Jána Pavla II.

K nedmysliteľnej súčasti programu patrí aj voľná zábava na plochách Exhibition Place. Mladí tancovali a spievali piesne zo svojich domovín. Bol to veľký stret kultúr celého sveta. Všade kade sa človek pohyboval viali zástavy celého sveta a nemožno povedať, že by nejaká dominovala. Základnou otázkou, ktorú sa každý pýtal bol: "Where are you from?" Na naše Slovakia sa až podozrivo veľa ľudí chytalo kde to je. Aj keď bolo aj veľa ľudí, ktorý sa na nás pozreli z rozpačitým úsmevom, že či to je nejaký štát v USA.

Súčasťou festivalu bola aj dve filmové premiéry. Obidva filmy boli o žene, ktorá je symbolom svätosti a nosí meno Tereza. Jeden film však bol o sv. Tereze z Lisieux a druhý o Matke Tereze. Prvý má názov Príbeh duše a je to prvý film natočený v angličtine o tejto svätici. Druhý má názov Matka Tereza - Dedičstvo a je vlastne dodatkom k filmu Matka Tereza, ktorý jeho autori Ann a Jeanette Petrie natočili v roku 1985. Ide o hodinový dokument o posledných rokoch dramatického života Matky Terezy.

Pochváliť treba torontskú verejnú dopravu, ktorá nápor pútnikov zvládla viac- menej úspešne. Všetky vlakové linky boli posilnené mimoriadnymi vlakmi, metro premávalo na plný výkon a električky k Exhibition Place premávali takmer jedna za druhou. Torontský policajti zvládli poriadok v doprave aj na nástupištiach k vlakom na výbornú - chaos z Ríma sa neopakoval.

Novinka stretnutia - Služba blížnym

Novinkou tohtoročných SDM bol program sociálnej služby, v rámci ktorého sa mohli mladí zapojiť do rôznych sociálnych programov v najväčšom meste Kanady. Organizátori pripravili priame aktivity medzi ktorými boli triedenie jedla či šatstva pre bezdomovou, návšteva opustených v nemocniciach, pomoc telesne postihnutým ľuďom ale aj rôzne ekologické aktivity. Popri priamych aktivitách prebiehali aj diskusie na mnohé problémy dnešného sveta a mnohé torontské organizácie prezentovali svoju praktickú činnosť.

Ja osobe túto novinku hodnotím veľmi pozitívne - mladí majú možnosť svoje nadšenie zo stretnutia s Kristom priamo zakúsiť pri stretnutí v Kristovi trpiacom, prítomnom v ľuďoch trpiacich núdzou. Keď sa mladí naučia vnímať potreby tých, ktorých si často nikto nevšíma môžu byť naozaj svetlom v svete. Praktická realizácia aktivít v rámci sociálnej služby však bola trochu problematická. Bolo sa treba na sociálnu službu dopredu prihlásiť a často ani samotní organizátori nemali informácie kde sa tak dá spraviť. Napriek tomu sa týchto aktivít podľa oficiálnych štatistík zúčastnilo skoro 100 000 mladých. Sociálnu službu vysoko hodnotili aj kanadské svetské média.