Recenzie

Film:
- 8 žien (8 femmes)
- Děvčátko
Kniha:
- Douglas Adams - Stopařův průvodce Galaxií 1. - 5. díl





FILM

8 žien   (8 femmes)

Francúzsko, 2002, 103 min., réžia: Francois OZON, hrajú: Catherine DENEUVEOVÁ, Danielle DARRIEUXOVÁ, Isabelle HUPPERTOVÁ, Emmanuelle BÉARTOVÁ, Fanny ARDANTOVÁ, Virginie LEDOYENOVÁ, Ludivine SAGNIEROVÁ, Firmine RICHARDOVÁ, www.8femmes-lefilm.com

Na snehom zaviatom, osamelo stojacom vidieckom sídle dôjde k vražde domáceho pána. Keďže akékoľvek spojenie s okolitým svetom je prerušené a panenský sneh okolo domu neporušený, je jasné, že vrahom musí byť niekto z osadenstva tohto luxusného sídla. Ale, kto to mohol byť, keď v dome je "len" osem žien? Počas amatérskeho vyšetrovania, o ktoré sa pokúša jedna z dcér zavraždeného, začnú na povrch vychádzať rôzne rodinné tajomstvá, zo skríň vypadávať zabudnutí "kostlivci", aby nakoniec bolo jasné, že každá z nich mala skutočne dobrý dôvod zabiť svojho muža, zaťa, otca, švagra, brata, milenca či zamestnávateľa (podľa rodinno-pracovného vzťahu k zavraždenému). V tomto filme však nie je dôležité, kto je vrah. Nejde tu o detektívku. Nekoná sa ani zložité psychologicko-emocionálne vykreslenie ťažkých ženských charakterov. Nejde totiž ani o psychologickú drámu či temný thriller. Budete sa výborne zabávať, pretože ide o muzikálovú komédiu či skôr jemnú paródiu na všetky vyššie spomenuté žánre. Predovšetkým je to však herecká exhibícia ôsmich vynikajúcich francúzskych herečiek, predstavujúcich štyri generácie toho najlepšieho v danej profesii. Darrieuxová bola pred šesťdesiatimi rokmi často hereckou partnerkou slávneho Fanfána Tulipána - Gérarda Philipa. Deneuveová bola pred tridsiatimi rokmi najslávnejšou predstaviteľkou francúzskych fémme fatale, Huppertová, Beártová a Ardantová sú súčasnou hereckou špičkou v ťažkých dramatických úlohách a Sagniérová s Ledoyenovou predstavujú nastupujúcu generáciu francúzskeho filmu. Profesionálny rozdiel medzi týmto francúzskym hereckým "kolektívom" a ich holywoodskymi náprotivkami (poberajúcimi dvadsaťmiliónové gáže v dolároch za film) je taký markantný, že používať slovo herečka v súvislosti Juliou Robertsovou, Meg Ryanovou či Demi Moorovou je jednoducho urážkou hereckého povolania. Herecký koncert francúzskych žien dirigoval režisér pomerne zvláštnych filmov Francois Ozon. V tomto prípade dokázal citlivou rukou zvládnuť osem ženských individualít, aby na pôde divadelnej hry Roberta Thomasa každá z nich vydala zo seba to najlepšie -herecké, spevácke i tanečné (každá postava má vo filme svoju vlastnú pieseň s tanečným číslom) v prospech vyváženého celku. Odmenou sú ceny za najlepší ženský herecký výkon, či už na Berlinnale, alebo pri udeľovaní európskych filmových cien, ktoré v oboch prípadoch získal celý ženský herecký ansámbel.

Roman Tarina



8 femmes

 

8 femmes

Děvčátko 

ČR, 2002, 83 min., réžia: Bernard TUČEK, hrajú: Dorota NVOTOVÁ, Jana HUBINSKÁ, Ondřej VETCHÝ, Lukáš LATINÁK, Tatiana VILHELMOVÁ, www.devcatko.cz

Bola raz jedna Ema a tá mala mamu. Začiatok ako z čítanky však v sebe skrýva šedú, smutnú až beznádejnú realitu pražského sídliska, kde v jednom byte býva sedemnásťročná Ema so svojou mamou. Otec ich opustil, keď bola ešte malá, a vôbec sa na neho nepamätá. Nechce skončiť ako jej mama, vyprahnuto čakajúca na svoju druhú šancu pri občasných zábavách v miestnom kulturáku, a rozhodne sa hľadať svoje šťastie. A to aj za cenu, že bude hovoriť pravdu, ktorá nie je príjemná, že dostane rany, ktoré budú bolieť. Na "ceste medzi bytmi, posteľami a snami" dáva kopačky svojmu priateľovi Viktorovi, zoznámi sa s armádnym letcom Karolom a jeho rodičmi, či s taxikárom bez taxíka Ištvánom, občas prespí u kamošky - slobodnej matky Márie. Jej hľadanie symbolizuje každý deň nový účes alebo nový nočný podnik. Baladu o Eme zo second-handu natočil debutujúci režisér Bernard Tuček na digitálnu kameru. Do hlavných úloh obsadil dve slovenské hudobníčky - šansoniérku Janu Hubinskú ako mamu a skvelú Dorotu Nvotovú (skupina Overground) ako Emu, vedľajšie úlohy si s chuťou zahrali aj také hviezdy ako Ondřej Vetchý (Ištván) či Tatiana Vilhelmová (Mária). Film má silnú vizuálnu stránku (kamera Antonína Chundelu), dynamický strih (Petr Mrkous), rámcuje ho výborná hudba (prierez toho najlepšieho z pražskej klubovej scény) a dominuje mu výborný herecký výkon hlavnej predstaviteľky. Smutný film o hľadaní obyčajných hodnôt blízkych každému z nás (láska, šťastie, pochopenie) vyvoláva otázku: O akých hodnotách natáčajú svoje filmy mladí slovenskí "intelektuáli"?!

Roman Tarina



Děvčátko

 

Děvčátko

KNIHA

Douglas Adams - Stopařův průvodce Galaxií 1. - 5. díl

Douglas Adams: Stopařův průvodce Galaxií 1. - 5. díl, vydavateľstvo ARGO, 2002, 5 x cca 160 strán, 5 x 179 Kč

Úplne by stačilo napísať, že táto kniha je kult, má milióny obdivovateľov na celom svete, ktorí sú schopní dať ruku do ohňa za to, že lepšej knihy jednoducho niet (nech si obdivovatelia Tolkiena myslia čokoľvek).
Pozemšťanovi Arthurovi Dentovi sa úplne náhodou podarí - vďaka priateľovi Fordovi Perfectovi, na prvý pohľad obyčajnému ľudskému novinárovi, v skutočnosti mimozemšťanovi a skúsenému cestovateľovi - chytiť stopa a pár sekúnd pred zničením Zeme úspešne vypadnúť. Spolu s galaktickým prezidentom a hochštaplerom Zafodom Bilbroxom a jeho spoločníčkou, pozemšťankou Trillian sa dostanú do "restaurantu na konci vesmíru", vyriešia základné otázky "života, vesmíru a vôbec" a prežijú neuveriteľné a úžasne zábavné dobrodružstvá v rôznych kútoch Galaxie. Tento príbeh sa tiež nazýva "trilógiou v piatich častiach".
Prvé dva diely - Stopařův průvodce Galaxií (1979) a Restaurant na konci vesmíru (1980) - vydal autor v jednej knihe, ktorá je jednoznačne najchutnejším sústom. Potom prišli opäť v jednej knihe ďalšie dva diely - Život, vesmír a vůbec (1982) a Sbohem a díky za ryby (1984) - a nakoniec nečakane všetko zavŕšil v poslednej a najslabšej časti Převážně neškodná (1992). Kniha "zažila" pohnuté osudy aj v Čechách. Najprv vyšli prvé dva diely spolu v jednej knihe, potom vydavateľ skrachoval a dlho nič. Ďalší vydavateľ vydal piaty diel a tretí vydavateľ tretí a štvrtý diel samostatne. Neskôr do hry vstúpil ďalší vydavateľ a opäť vydal prvý a druhý diel, ale už v samostatných knihách. Tento chaos konečne uzavrelo až vydavateľstvo Argo a na konci minulého roka vydalo naraz všetkých päť dielov v samostatných malých knižočkách v jednotnej úprave a formáte. Všetky tieto peripetie spôsobili, že sa český preklad všetkých častí dostal na internet, odkiaľ si ho s láskavým dovolením pána Adamsa stiahli tisíce českých a slovenských čitateľov. Keďže dominantnou črtou knihy je inteligentný humor (rovnaká krvná skupina s knihami Teryho Pratcheta, ale najmä s britským televíznym seriálom Červený trpaslík), ani sa nečudujem, že k slovenským vydavateľom ešte nedorazil.
Douglas Adams sa v živote pretĺkal všelijako. Istý čas bol dokonca vrátnikom, bodyguardom, tesárom či upratovačom. Až keď sa mu podarilo zakotviť v britskom rozhlase (BBC), začala sa karta obracať. Vypracoval sa na režiséra a tvorcu rozhlasových hier. A práve v takejto forme uzrel svetlo sveta aj Stopárov sprievodca Galaxiou v roku 1978. Jeho knižné vydanie a preklad do všetkých svetových jazykov odštartoval legendu. Na záver mám pre vás dve zlé správy. Douglas Adams zomrel 11. mája 2001. Mal len 49 rokov. Ešte horšia správa je, že v Hollywoode natáčajú podľa týchto kníh film. Na záver aspoň malá satisfakcia, pre tých, ktorí majú hlboko do vrecka, aby zaplatili takmer 1 500 Sk za päť útlych brožúrok s vynikajúcimi textami: http://from.hell.sk/download/ . Takže NEPODLIEHAJTE PANIKE a nezabudnite na uterák.


Roman Tarina

 

Stopařův průvodce Galaxií 1. - 5. díl