Spracovanie videa

 
Zopár zásad správneho strihu

V predchádzajúcej časti sme si ukázali, čo je nevyhnutné pri tvorbe čo najkvalitnejších záberov či už z našich dovoleniek, z dôležitých okamihoch života alebo prosté vyjedrenie nášho umeleckého cítenia. Čo však s nakrúteným materiálom? Častokrát nie sme s vlastným materálom spokojní. A pritom sme si dali tak záležať v úlohe kameramana. A aj preto (a nielen preto) si ukážeme najmä technické spôsoby, ako naše video vylepšiť, či archivovať.

Najčastejším dôvodom pre myšlienku strihu videozáznamu je vynechanie nežiadúcich alebo chybných častí deja. Najjednoduchšiu cestu nám v tomto prípade ponúkajú takmer všetky bežné domáce videorekordéry. Používame pritom techniku tzv. postupného nadväzovania ("Assemble"). Tu oceníme videorekordéry s funkciou Jog&Shuttle, ktorá nám umožňuje nastaviť sa jednoducho a presne na miesto ďalšieho záberu. A čo iné nám môže tento prístroj ponúknuť? Bezpochyby je to funkcia "Audiodabing", čiže dodatočné editovanie pôvodného zvuku. Nevýhodou je, že pokiaľ pôvodná zvuková stora je kvalitná - stereo (v prípade stereo videorekordéru), audiodabingom zaznamenaný zvuk sa zapíše len do tzv. pozdĺžnej monofónnej stopy. Následnou audio-funkciou "mix" si môžete vypočuť obe stopy naraz. Naspornou výhodou audiodabingu je skutočnosť, že pôvodný obraz sa nepremazáva a teda nestráca na kvalite. Ak máte obrazový materiál dobre nastrihaný a jediným problémom je prepracovanejšia zvuková stopa, doporučujem použiť schému na obr. 2. Takto dokážete editovať zvuk i v stereo kvalite.

Častokrát je náš materiál nakrútený v omnoho lepšej kvalite ako nám môže poskytnúť práve videorekordér. Najideálnejšie je preto uchovávať na VHS-kách najmä záznamy z kamier analógového formátu VHS, VHS-C, Video8. S-VHS videorekordéry sú ideálnou archivačnou skrýšou pre formáty kamier S-VHS, S-VHS-C, Hi8, prípadne miniDV, pokiaľ nevlastníme špeciálne vybavený počítač.

Upozornenie 1: Je úplne zbytočné kopírovať kvalitatívne horší záznam na kazety s oveľa väčšou rozlišovacou schopnosťou, napr. používať S-VHS kazety na archiváciu kaziet VHS, či Video8.

Upozornenie 2: Každým prepisom sa výrazne zhoršuje kvalita analógového obrazu, preto sa odporúča iba jeden prepis.

Najviac možností v oblasti strihu ponúka digitálne spracovanie videozáznamu na už spomínanom PC. To musí byť vybavené strihovou kartou alebo zbernicou IEEE 1394 (Firewire). Pri spomínanej zbernici je prenosová rýchlosť neporovnateľne vyššia (400Mbit/s) ako napríklad u USB (12 Mbit/s). Tá umožňuje nahrávanie videozáznamu do vášho PC v reálnom čase. A dokonca dogotálny prenos sa uskutočňuje bez straty kvality. Potom už stačí vytvorený video-súbor (nekomprimovaný avi-súbor) upraviť v kvalitnom strihovom programe. Najčastejšie sa používa sofware Adobe Premiere, Pinnacke Studio DV, Ulead MediaStudio. Napríklad Adobe Premiere vám poskytne v porovnaní s analógovým videorekordérom neuveriteľne viac možností. Či už sú to aj z kamier známe videoefekty, editovanie viacerých zvukových stôp, titulkovanie, spomaľovanie / zrýchľovanie jednotlivých videosekvencií, farebné zmeny, či rôzne obrazové filtre, ...atď. Keďže nekomprimované súbory s videozáznamom sú priam neskutočne veľké, odporúčam zabezpečiť si dostatočne veľký harddisk pre PC. Napríklad: 1 minúta záznamu je rovná asi 220 MB. To znamená 1 hodina = viac ako 13 GB.

Výsledkom vašej úspešnej strihovej práce bude teda príliš veľký (ale s maximálnou kvalitou uchovaný) súbor, ktorý v danej podobe nebude vhodný na archivovanie na CD-R disku. Preto jednou z možností je i exportovanie na S-VHS kazetu, ktorá kvalitatívne dokáže ešte konkurovať kvalite formátu DV, prípadne späť do vašej digitálnej videokamery pochopiteľne cez Firewire.

Ak ste predsa len fanúšikom digitálnej archivácie, použite tzv. kódovací software, ktorým síce strácate častokrát i obrazovú kvalitu, ale veľkosť súboru je neporovnateľne menšia (príkladom môže byť v audio priemysle formát MP3). Takto si uchováte v dobrej kvalite na 1 CD (650 MB) vyše 1,5 hodiny videozáznamu. (Príklady kódekov: DivX 5.0, PICVideo Lossless JPEG - bezstratový)

V dnešnej dobe čoraz viac rezonuje i možnosť vytvoriť si svoj vlastný DVD disk (min. kapacita 4,7GB). DVD napaľovačky nie sú ešte stále príliš cenovo dostupné, ale možno už o pár mesiacov bude všetko inak a práve archivácia na DVD nahradí dnes ešte stále populárne videorekordéry.



Top  Zopár zásad správneho strihu:

 1. Nepoužívajte príliš veľa efektov, môže to mať rušivé účinky na diváka. Efekty prekladajte zábermi, kde ich nadväzovanie pôsobí rušivo.

 2. Dodržiavajte minimálnu i maximálnu dĺžku jednotlivých záberov, pri statickom obraze približne 3 - 8 sekúnd.

 3. Pri používaní zoom-u nechajte záber ustáliť minimálne na 0,5 s, potom použite strih. Rušivo pôsobia momenty, ktoré akoby boli useknuté niekde v polovici.

 4. Komponujte celkovú skladbu záberov tak, aby mali určitú výpovednú hodnotu (napr. dejová línia).

 5. Používajte nahovorený komentár alebo hudobný podklad, ktorý by zvýraznil atmosféru záberov.

 6. Už pri práci s kamerou dbajte na možnosti strihu, uvedomte si, že nie všetky chyby sa dajú strihom jednoducho odstrániť.

Branislav Vrabko

 

 

 

obr. 1
obr. 1

 

 

 

 

obr. 2
obr. 2

 

 

 

 

obr. 3
obr. 3

 

 

 

 

obr. 4
obr. 4