Recenzie

Film:
- Princezná a bojovník (Der Krieger und die Kaiserin)
- Prízračný svet (Ghost World)
Hudba:
- Becker M., Brennan M., Hogg J. - New Irish Hymns
Kniha:
- Wolfgang Hund: Nepraví duchovia - praví klamári?
- Tomáš Marný z Bludovic: A přece se točí... (Murphyho zákony o Církvi)




FILM

Princezná a bojovník  (Der Krieger und die Kaiserin)

Nemecko, 2000, 129 min., réžia a scenár: Tom TYKWER, v hl. úlohách: Franka POTENTEOVÁ (Sissi), Benno FÜRMANN (Bodo), Joachim KRÓL (Walter) www.diekaiserin.de

Sissi je ošetrovateľkou na psychiatrii. Jej pacienti ju majú radi, aj ona ich. Ale nie je tak úplne šťastná. Bodo je bývalý vojak, ktorý trpí ťažkou traumou, spôsobenou smrťou manželky. Žije za mestom v opustenom dome so svojím bratom Walterom. Je hlboko nešťastný. Ich osudy sa pretnú na jednej ulici Wuppertalu, pri jednej dopravnej nehode, pod jedným kamiónom, kde Sissi zápasí o svoj život a Bodo sa schováva pred svojimi prenasledovateľmi. O pár týždňov neskôr vezme uzdravená Sissi osud do vlastných rúk a rozhodne sa nájsť svojho tajomného záchrancu. Nájde ho, ale on ju surovo odmietne. Ich kroky sa však opäť pretnú v jednej banke, za veľmi zvláštnych okolností... Režisérsko-herecký pár Tykwer - Potenteová sa preslávil už svojím predchádzajúcim filmom Lola beží o život. Od vtedy sa však červenovlasá pobláznená puberťáčka Lola v podaní nemeckej (a pomaly už aj holywoodskej) hviezdy Franky Potenteovej zmenila na dospelú citlivú ženu Sissi a Tykwerova filmová reč sa posunula od videoklipu k filmovému umeniu. Dojemnému príbehu dvoch "stratených" mladých ľudí, ktorí sa rozhodnú naplniť svoj osud a napriek všetkým obrovským prekážkam nájsť cestu k sebe, nechýba dejový spád, originálny, scenár, špičkové herecké výkony, akcia ani humor. Táto moderná rozprávka pre dospelých, dokáže pohladiť dušu.

Roman Tarina



Princezna a bojovnik

Prízračný svet  (Ghost World)

USA, 2001, 111 min., réžia: Terry ZWIGOFF, v hl. úlohách: Thora BIRCHOVÁ (Enid), Scarlett JOHANSSONOVÁ (Rebecca), Steve BUSCEMI (Seymour) www.mgm.com/ghostworld

Na začiatku bol rovnomenný komiks s veľmi netradičným námetom - dve maturantky Enid a Rebecca sa pokúšajú nájsť svoje miesto v súčasnej americkej spoločnosti. Napriek tomu (či práve preto?), že mu chýbali akékoľvek akčné prvky, násilie a primitívne vulgárny tínejdžerský humor, si získal obrovskú obľubu a označenie kultového komiksu mladej generácie. Nerozpráva totiž o krásnych, úspešných a bohatých mladých ľuďoch, ale o úplne obyčajných, priemerných, neistých dievčatách, ktoré sa snažia urobiť prvé tápajúce krôčiky do ozajstného samostatného "dospelého" života. Prvé dni po opustení školy ešte dokážu sarkasticky komentovať všetko okolo seba. Realita však neodbytne búcha na dvere. Zatiaľ čo si Rebecca nájde prvú prácu a začína šetriť na svoj prvý byt, Enid sa takáto "otrasná" šedivá a ubíjajúca životná perspektíva vôbec nepozdáva. Miesto toho venuje pozornosť rôznym čudákom a skrachovaný existenciám. Jedna z nich - introvertný, neurotický a odpudivý Seymour - ju začne zvláštnym spôsobom priťahovať... Film je postavený na skvelom britkom humore a vynikajúcich hereckých kreáciách Thory Birchovej (blysla už v Americkej kráse či v súčasnosti premietanej Diere), Scarlet Johanssonovej (Zaklínač koní), no najmä Steva Buscemiho, ktorý stvárnil ďalší zo svojich looserských partov z virtuozitou hodnou Oscara. V tomto filme sa nič nezjednodušuje, nič neprikrášľuje a tiež chýba happy end. Napriek tomu (či práve preto?) je to skvelý film. Až je ťažko uveriť, že ho natočili v USA.

Roman Tarina



Prizracny svet

HUDBA

Becker M., Brennan M., Hogg J. - New Irish Hymns

Kingsway Music,2002, CD/MC, 615 Sk / 351 Sk (5 % zľava Rosa Slovensko)

Istotne poznáme všetci piesne, ktoré sa dennodenne spievajú v našich kostoloch a pri všetkej ich kráse určite často cítime, že po hudobnej stránke už svojím obsahom nevedia osloviť najmä mladšiu generáciu. V mnohých chrámoch vznikajú už roky rôzne alternatívne verzie cirkevných piesní, ktoré buď nemajú dôstojnú kvalitu a neprekročia dvere farnosti, alebo nedokážu byť také spopularizované ako ich staršie predchodkyne. O snahe obnoviť alebo "vymeniť" staršie piesne z JKS za nové sme mnohí nepočuli ani len hovoriť. Na svetovej gospelovej scéne sa však už začínajú hýbať aj väčšie ľady. Aj keď sa nejedná len o katolícku cirkev a jej spevy. Mám na mysli (a pred sebou) prvý oficiálne vydaný album takýchto piesní. Skôr, ako sa pozrieme na tento výtvor, musíme si predstaviť človeka, ktorý za týmto všetkým stojí v najtesnejšej blízkosti. Volá sa Keith Getty a vo svete hudby má toto meno napriek jeho 27 rokom už silný zvuk. Aby sme spomenuli aspoň časť jeho aktivít: je známy ako sólista na flaute, skladateľ, dirigent a aranžér. Založil a vedie New Irish Choir and Orchestra, ale zaoberal sa aj komerčnou hudbou pre film, divadlo a televíziu. Bolo mu zverených množstvo veľkých projektov v oblasti kresťanskej hudby a spolupracoval s najzvučnejšími menami. Niet preto divu, že na projekte New Irish Hymns dostal možnosť pracovať s takými známymi speváčkami kresťanskej hudobnej scény ako je Maire Brennan, Joanne Hogg (IONA) a Margaret Becker. A čo viac, ide o prvý výsledok jeho práce, ktorú začal v roku 2000 - písať moderné cirkevné piesne pre cirkev na celom svete. A že to nie je len akási individuálna snaha, potvrdzuje aj zmluva na osem takýchto albumov v rokoch 2001-2004, ktorú podpísal s firmou Kingsway music (EMI).
To je jeho poslanie a tento album, ktorý práve držíme v rukách, je vlastne akýsi nový spevník piesní, ktoré vychádzajú hudobne z írskej tradície, ale sú úplne nové, s rovnako novými textami o starých pravdách cirkvi. Mali by prispieť k oživeniu posolstva o Ježišovi Kristovi v cirkvi, ale aj mimo nej.
Najlepšie by bolo prejsť všetkými piesňami od Your hand o God Has guided (Tvoja ruka Bože viedla), cez Hear all creation (Počuj celé stvorenstvo) až po poslednú pieseň Over fields of green (Ponad zelené polia), aby sme pochopili, aké univerzálne sú tieto piesne pre cirkev a ako sa v nich odráža to, čo s nádejou nazývame ekumenizmus. Tak, ako sa podarilo stmeliť tri jedinečné hlasové prejavy účinkujúcich speváčok, tak by sme mali spojiť naše hlasy k spoločnej modlitbe a k spevu takýmto novým spôsobom. A ak by aj táto snaha zapadla do zabudnutia, ostane nám tento jedinečný projekt, ktorý už len po hudobnej stránke prekvapuje svojimi ambíciami a kvalitou. Započúvajme sa teda do hlasu cirkvi tretieho tisícročia a ponorme sa do textu úvodnej piesne, ktorý napísal sám Keith Getty.


Your hand o God has guided
(one church, one faith)
your hand o God has guided
your church from age to age
the tale of love is written
for us on every page
our fathers knew your goodness
and we your works record
and each of these bear witness
one church one faith one lord

one church one faith one lord
of life
one father one spirit one christ
one church one faith one lord
of life
one heavenly king lord of all

your mercy never fails us
or leaves your work undone
with your right hand to help
the victory shall be won
and then by all creation
your name shall be adored
with earth and heaven singing
one church one faith one lord
Tvoja ruka viedla Bože
(jedna cirkev, jedna viera)
tvoja ruka viedla Bože
tvoju cirkev cez veky
príbeh lásky sa píše
pre nás na každej strane
naši otcovia poznali tvoju dobrotu
a my značíme tvoje diela
a každé z nich je svedectvom
jedna cirkev jedna viera jeden pán

jedna cirkev jedna viera jeden
pán
jeden otec jeden duch jeden Kristus
jedna cirkev jedna viera jeden
pán
jeden nebeský kráľ pán všetkých

tvoja milosť nás nikdy nesklame
ani neopustí dielo ktoré začala
s pomocou tvojej pravice
zvíťazíme
a potom celým stvorením
bude uctievané tvoje meno
spievať bude nebo i zem
jedna cirkev jedna viera jeden pán

Text a preklad Marcel Perecár

New Irish Hymns

 

 

 

 

 

 

KNIHA

Wolfgang Hund: Nepraví duchovia - praví klamári?

Lúč, 2001,136 strán, 80 Sk

Ezoterika a okultizmus sa stali bežnou súčasťou života postmoderného človeka tretieho tisícročia. Akokoľvek vyzerá toto tvrdenie paradoxne, je, žiaľbohu, pravdivé. Každý deň si stovky miliónov moderných Európanov či Američanov číta v novinách alebo na internete svoj horoskop, milióny si ho za ťažké peniaze nechávajú zostavovať od moderných astrológov či pomocou počítačov, ďalší si nechávajú veštiť z ruky, alebo na špiritistických seansách komunikujú s duchmi mŕtvych podľa návodov z časopisov s pomôckami kúpenými v špecializovaných obchodoch, iní sa spoliehajú pri liečení svojich chorôb na rôzne druhy „alternatívnej“ medicíny. Výsledkom sú na jednej strane plné vrecká podvodníkov a na druhej strane psychicky labilní, či dokonca zlomení ľudia.
Autor knihy, člen Bavorskej komory učiteľov, zodpovedný za oblasť výskumu pôsobenia okultných praktík ma mládež, patrí k popredným nemeckým odborníkom na túto oblasť a zároveň ostrým verejným kritikom týchto praktík. Vo svojej knihe sa zaoberá tromi hlavnými oblasťami: veštením, špiritizmom a alternatívnou medicínou. V každej oblasti charakterizuje jednotlivé praktiky, dokumentuje ich na konkrétnych príkladoch zo života, definuje nebezpečenstvá, pripája kritické pripomienky (ako to naozaj „funguje“) a východiská. Knihe dominuje široký rozhľad, prísna logika a racionálna argumentácia, ktorá každému rozmýšľajúcemu človeku dáva jasnú a jednoznačnú odpoveď. Nanešťastie, väčšina ľudí holdujúcich týmto praktikám svoj rozum úmyselne a programovo nepoužíva, takže argumenty v knižke na nich len ťažko zaberú. Skôr sa obávam, že sa nájde dosť ľudí, ktorí si na základe autorových poznatkov zriadia slušne prosperujúcu okultisticko-ezoterickú „živnosť“. To však už nie je chyba knižky, jej autora, ani vydavateľa.


Tomáš Marný z Bludovic: A přece se točí... (Murphyho zákony o Církvi)

Karmelitánske nakladatelství Kostelní Vydří, 2002, 80 strán, 75 Kč (120 Sk)

Môže v takej vážnej inštitúcii akou je Cirkev existovať aj humor? Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, môže. Určite ste sa aj vy stretli s milými a láskavými príbehmi, ktoré sa kde-tu prihodili, pánu farárovi, otcovi biskupovi či nejakému svätcovi. Ale veľmi pochybujem, že ste sa stretli s humorom inštitucionálnym (naša matka cirkev však bezosporu inštitúciou je). Inštitúcia si totiž žije vlastným životom, bez ohľadu napríklad na také vanutie Ducha Svätého. Ešteže sa tu a tam mihne v inštitúcii dajaké „nezodpovedné“ indivíduum, ktoré namiesto zbožných modlitieb, glosuje situáciu potmehúdskymi „kacírskymi“ poznámkami. A keď sa tieto pozorovania zovšeobecnia podľa metódy pána Murphyho do tvaru zákona, paradoxu, dodatku, pravidla, záveru, postrehu či komentára, vidíme pred sebou (aj keď niekedy cez zaťaté zuby) úsmevné pravdy, ktorých platnosť môže každý z nás dosvedčiť mnohými vlastnými skúsenosťami a zážitkami. V tejto tenučkej knižke je takto rozpracovaných 25 rôznych tém nášho cirkevného života (napríklad Zasadací poriadok v kostole, Kritické zóny v kostole, Kázne, Zástupy k svätému prijímaniu, Fotografovanie mystérií, Evanjelizátori a evanjelizácia, Odborníci v Cirkvi, a. i.). A hoci kniha vyšla bez akéhokoľvek predbežného avíza, mimo edičného plánu nakladateľstva a pod pseudonymom, stala sa v Čechách okamžite najpredávanejším hitom, začala sa šíriť internetovým priestorom, ba dokonca sa objavili aj nové dodatky, či kapitoly. Knižočka žije svojím vlastným životom a my môžeme len dúfať, že sa dočkáme čoskoro ďalšieho pokračovania, ako sa na správne Murphyho zákony patrí.

Roman Tarina