Rómsky problém z pohľadu vlády


Problematika riešenia rómskej otázky na Slovensku má dnes vysokú prioritu. Vplýva na to fakt, že po nedávnych azylových cestách slovenských Rómov do západnej Európy si tento problém uvedomila aj samotná EÚ. S pohľadu jej záujmov je dôležité tento problém vyriešiť teraz na Slovensku a nie neskôr v EÚ.

Slovenská vláda má ustanovený úrad Splnomocnenca pre rómske komunity (ďalej len úrad), ktorý koordinuje kroky vlády SR v tejto problematike. Od roku 2001 funkciu splnomocnenkyne zastáva PhDr. Klára Orgovánová (má za sebou prax v oblasti "rómskeho" tretieho sektora). Momentálnymi prioritami vlády sú vzdelávanie, bývanie, rozvojový program rómskych osád a kodifikácia rómskeho jazyka. V oblasti bývania a rozvoja rómskych osád sa pracuje formou rozvoja vo vybraných osadách (infraštruktúra, zvyšovanie zamestnanosti, ...). Väčšinou sú to dlhodobé aktivity.

Oblasť výchovy a vzdelávania

Ministerstvom školstva pripravovaná Koncepcia výchovy a vzdelávania rómskych detí neznamená v reálnom živote zatiaľ veľké zmeny. Dôvodom je pomalosť konania štátnej správy. Predpokladané finančné krytie z prostriedkov Phare ukazuje nesystematický prístup k tejto dôležitej problematike. Priority v spomínanej koncepcii sa kladú na existenciu predškolských zariadení a zmenu profilu existujúcich škôl tak, aby umožnili odstránenie počiatočných bariér výučby (sociálnych, jazykových, kultúrnych).

Mnohé aktivity, ktoré sa dotýkajú vzdelávania rómskych detí, sa realizujú ako pilotné programy prostredníctvom mimovládnych organizácií. V školskom roku 2000/2001 bolo na 61 základných školách otvorených 85 tried - prípravných ročníkov, ktoré navštevovalo 1057 žiakov. Na štyroch vybraných základných školách sa realizuje medzinárodný projekt EURROM - Integrácia rómskej/cigánskej kultúry do školského a mimoškolského vzdelávania.

Financie

V roku 2001 bolo na riešenie problémov rómskej komunity vyčlenených 30 miliónov Sk, pričom celková suma žiadostí predstavovala 1,1 miliardy Sk. Podporu získalo 90 z 517 projektov. Do oblasti podpory infraštruktúry a výstavby išlo 18 miliónov, do kultúry 7 miliónov a, paradoxne, do oblasti vzdelávania len o niečo viac ako milión korún.

Pri financovaní projektov z fondov Phare sa kladie priorita na predškolské a školské vzdelávanie, komunitné centrá a tiež na vybudovanie infraštruktúry pre rómske osady. Na oblasť vzdelávania bolo vyčlenených z Phare 1,7 mil. EUR (73 mil. Sk) a na oblasť infraštruktúry 8,3 mil. EUR (357 mil. Sk). Do akej miery sa ich podarilo využiť, sa nám však nepodarilo zistiť. Každopádne však ide o slušný balík peňazí.

V roku 2000 získala Vláda SR grant Svetovej banky v sume približne 13 miliónov Sk na rozvoj kapacít úradu splnomocnenkyne vlády. V roku 2001 sa z grantu vyčerpalo približne 30 percent prostriedkov, ktoré sa minuli predovšetkým na administratívny rozvoj úradu a uskutočnilo sa tiež niekoľko seminárov určených pre ľudí pracujúcich s Rómami.

Legislatívne postavenie Rómov

Na Slovensku aj naďalej zostáva v platnosti zákon č. 74/1958 Zb. o trvalom usídlení kočujúcich osôb. Sankcionovanie kočovného spôsobu života obsiahnutého v § 3 je v príkrom rozpore so slobodou pohyby a pobytu garantovanou Ústavou SR.

V roku 2001 bola prijatá novela Ústavy SR, tá obsahuje pozitívne vymedzenie dôvodov, pre ktoré nesmie dôjsť k rozlišovaniu osôb, resp. zabezpečuje rovnoprávne postavenie všetkých osôb.

Vo februári 2001 podpísala Slovenská republika Európsku chartu regionálnych a menšinových jazykov. SR vybrala 9 jazykov, medzi ktoré patrí aj rómsky jazyk. Charta je medzinárodnou zmluvou prijatou Radou Európy, ktorá upravuje otázky ochrany a používania jazykov národnostných menšín v oblasti vzdelávania, súdnictva, štátnej a verejnej správy, médií, kultúry, hospodárskeho a spoločenského života.

Ak máte záujem sa informovať o aktivitách vlády, odporúčam navštíviť internetovú stránku splnomocnenkyne vlády. Nájdete tam veľké množstvo materiálov. Sám som bol pozitívne prekvapený prístupom vlády k sprístupňovaniu materiálov prostredníctvom internetu.