Tri otázky pre…

Milana Bubáka

správcu Univerzitného pastoračného centra blahoslaveného J. Freinademetza v Bratislave

Nedávno ste sa vrátil z gréckych Atén. Môžete prezradiť čitateľom, čo bolo náplňou vašej cesty?
V dňoch 24. - 26. mája som sa zúčastnil stretnutia Koordinačnej skupiny Komisie európskych univerzitných kaplánov v Aténach. Pojem kaplán tu treba chápať v inom kontexte, ako sa zvykne používať u nás. V európskych či amerických krajinách označuje kňaza povereného pastoráciou špecifickej skupiny veriacich, v tomto prípade univerzitných študentov. Vyššie spomenutá koordinačná skupina ma 10 volených členov spomedzi delegátov jednotlivých európskych biskupských konferencií pre univerzitnú pastoráciu, troch zástupcov Kongregácie pre katolícku výchovu a jedného sekretára. Jej šéfom je v súčasnosti Mons. Lorenzo Leuzzi a ja som jedným z desiatich zvolených členov. Naša skupina sa stretáva každý rok, vždy v inej európskej krajine. Budúci rok sme prijali pozvanie do poľských Katowíc.  

Čo bolo podstatou tohtoročného stretnutia?
Bola to najmä príprava niekoľkých významných akcií a podujatí celoeurópskeho významu. Prvou z nich bude konferencia na tému Cesta k európskej ústave?, ktorá prebehne 20. - 23. júna v Ríme. Po známych udalostiach, keď sa ústredné európske orgány vyhýbajú vo svojich dokumentoch akejkoľvek zmienke o Bohu či význame náboženstva pre jej občanov, sa Vatikán ohradil proti tomu, aby náboženstvo bolo zahrnuté v novovznikajúcej európskej ústave len ako vec "et cetera". Preto sa na tejto konferencii zídu najväčšie osobnosti a autority európskych katolíckych univerzít, aby pod záštitou talianskeho prezidenta C. A. Ciampiho hľadali odpoveď na túto výzvu. Slovensko budú zastupovať Prof. P. Blaho, rektor Trnavskej univerzity, Prof. J. Ďurček, rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku a Doc. A. Tyrol, prorektor Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Ďalšou akciou bude Stretnutie európskych univerzitných kaplánov 27. - 29. septembra v Madride. Zo Slovenska by sa mal na stretnutí zúčastniť o. biskup Tomáš Gális, ktorý je KBS poverený starostlivosťou o univerzity a ja.
Veľmi zaujímavým podujatím je Stretnutie najstarších európskych univerzít pri príležitosti 700. výročia založenia Univerzity La Sapienza v Ríme. Pozoruhodné je, že medzi najstaršie európske univerzity bola zaradená aj Univerzita Komenského v Bratislave ako pokračovateľka Academie Istropolitany založenej v roku 1465. Takže 8. - 10. decembra by nás na tomto stretnutí mal reprezentovať rektor UK a tiež spevácky zbor bratislavského UPC.
Na 15. marca 2003 sa pripravuje Európsky deň modlitieb študentov, pedagógov a pracovníkov univerzít zo Svätým Otcom.
A na záver európske sympózium na tému Cirkev a univerzity v Európe, ktoré prebehne v Ríme 24. - 27. júla 2003 za účasti asi 2 000 delegátov zastupujúcich jednotlivé národné akademické a cirkevné kruhy. 

Na mnohých podujatiach má Slovensko aktívne zastúpenie. Ako nás vnímajú v zahraničí?
Slovensko vnímajú veľmi pozitívne. Pravidelne sa zúčastňujeme na takýchto európskych podujatiach. Je nás na nich vidieť a počuť, zapájame sa do ich aktivít a reagujeme na ich výzvy. Vďaka internetu máme bohatú a pravidelnú spätnú väzbu s mnohými zahraničnými partnermi. Nielen my vieme o kresťanskej univerzitnej Európe, ale aj Európa vie o nás. 

Roman Tarina

Milan Bubák