Správy

INTERNET NOVOU HRANICOU PRE CIRKEV

RÍM - Internet predstavuje novú hranicu, ktorú musí cirkev prekročiť pri šírení evanjelia. Biskupom a všetkým katolíckym veriacim to kladie na srdce pápež Ján Pavol II. v posolstve k 36. svetovému dňu spoločenských komunikačných prostriedkov, ktorý Cirkev oslávila v nedeľu 12. mája. "Kresťanstvo zapustilo korene na mnohých miestach a naučilo sa hovoriť rôznymi jazykmi. Cirkev musela prekročiť prah mnohých kultúr, čo si zakaždým vyžadovalo novú energiu a fantáziu. Pri súčasnej informačnej a komunikačnej revolúcii sa nachádza na prahu ďalšej rozhodujúcej zmeny," píše pápež. Vstúpiť do kybernetického priestoru však podľa neho nestačí. Za hlavný problém novej formy komunikácie považuje nájsť prepojenie medzi virtuálnym a reálnym svetom. "Internet nikdy nedokáže nahradiť hlboký zážitok Boha. Vzťahy sprostredkované elektronickou cestou nikdy nemôžu nahradiť priamy ľudský kontakt, ktorý si vyžaduje pravá evanjelizácia." Pápež zároveň upozorňuje na nebezpečenstvá fóra, "kde sa ľudská povaha prejavuje z tej najlepšej i najhoršej stránky". Označuje ho za fórum, na ktorom je všetko prípustné a takmer nič nie je trvalé. "V kultúre, ktorá žije z takýchto nestálych skutočností, sa môže stať, že informácie budú dôležitejšie než hodnoty. Internet upriamuje pozornosť na to, čo je hmatateľné, výhodné, ihneď dostupné, ale ľudské bytosti existenčne potrebujú čas a vnútorný pokoj, aby prehodnocovali a skúmali život s jeho tajomstvami. Pochopenie a múdrosť sú ovocím kontemplatívneho pohľadu na svet a nevyplývajú iba zo získavania informácií, hoci zaujímavých," konštatuje pápež a varuje pred relativistickým myslením a únikom od osobnej zodpovednosti a angažovanosti. Na otázku, či tento nástroj môže slúžiť dobru, však odpovedá jednoznačne kladne. "Cirkev verí, že je to možné. Aby to zabezpečila, musí vstúpiť na toto nové fórum. Len vtedy, keď bude možné v galaxii obrazov a zvukov zazrieť Kristovu tvár a začuť jeho hlas, stane sa internet skutočným ľudským priestorom. Lebo kde niet miesta pre Krista, niet miesta ani pre človeka."

SYMPÓZIUM O MLÁDEŽI

BRATISLAVA - Dvaja zástupcovia slovenských katolíckych biskupov - predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra a nitriansky pomocný biskup František Rábek - sa zúčastnili na sympóziu európskych biskupov o mládeži. Vo Vatikáne reprezentovali Slovensko medzi stovkou zástupcov jednotlivých biskupských konferencií zo všetkých častí Európy. Sympózium trvalo od stredy 24. apríla do nedele 28. apríla a jeho hlavnou témou bolo posolstvo Jána Pavla II. zo Svetových dní mládeže v Jubilejnom roku 2000. Na rímskom stretnutí s mladými pápež zdôraznil, že ich generácia je "laboratóriom viery". Má priestor na stretnutia, hľadanie a počúvanie. Európski biskupi budú rozvíjať myšlienku, ako do tohto priestoru, do konkrétneho života spoločnosti, vniesť kresťanskú nádej zmŕtvychvstalého Ježiša Krista.

O ĽUDOVEJ ZBOŽNOSTI

RÍM - Vatikán upozornil v jednom z posledných oficiálnych dokumentov na ľudovú zbožnosť. Mariánska úcta, viera v anjelov, uctievanie svätých, omše za zosnulých, púte a ďalšie obľúbené prejavy veriacich sú predmetom Direktória o liturgii a ľudovej zbožnosti, ktoré 9. apríla vydala Kongregácia pre bohoslužby a disciplínu sviatostí. "Nesmieme vidieť vo všetkých gestách nábožnosti poverčivosť, veď sme ľudia a nie anjeli. Anjeli nepotrebujú niečo bozkávať alebo hľadieť na obrazy. My sme však ľudia a vo svojich výrazoch zbožnosti podliehame telesnému rozmeru," povedal pri prezentácii dokumentu prefekt kongregácie kardinál Jorg Artur Medina Estévez. Nebezpečenstvo poverčivosti tu podľa neho existuje, hlavným cieľom dokumentu však nie je odsúdiť tieto formy, ktoré sprevádzajú život cirkvi už po stáročia, ale zdôrazniť ich hodnotu a užitočnosť. "Liturgický purizmus s tendenciou vylučovať všetky výrazy ľudovej zbožnosti znamená morálnu chudobu v živote kresťanov," povedal kardinál Medina. Nevhodné formy nábožnosti sa nemajú odstraňovať, ale očisťovať. V správnej podobe potom pomáhajú človeku vyjadriť osobný vzťah k Bohu a vnútorne sa priblížiť k tajomstvám viery.

POŽEHNANIE AUTOMOBILOV

LEVICE - Požehnanie automobilov a cestujúcich v nich dali v nedeľu 5. mája v kostole sv. Anny v Krškanoch pri Leviciach. Podľa miestneho farára Ľubomíra Poláka, táto slávnosť má v Krškanoch už päťročnú tradíciu. "Prvú májovú nedeľu sme si pre požehnanie nevybrali náhodou, pomaly sa začína turistická a dovolenková sezóna, čo súvisí so zvýšením premávky na cestách" uviedol Polák. Podľa neho ten, kto si sadá za volant, môže byť poslom smrti pre živých a príčinou nešťastia pre seba. "Je naozaj vhodné vykročiť v mene Božom," dodal. Požehnanie cestujúcich a ich automobilov si v Krškanoch získava čoraz väčšiu popularitu a vlani bolo na priestranstve pri kostole zaparkovaných až osemdesiat motorových vozidiel.

EURÓPSKE MISIE

PARÍŽ - Z iniciatívy arcibiskupov Paríža, Bruselu, Lisabonu a Viedne sa budú v nasledujúcich rokoch konať v týchto metropolách medzinárodné misie hlavných miest ako prínos k hlásaniu evanjelia v Európe. Prvá etapa sa začne v roku 2003 vo Viedni. Začiatok týchto medzinárodných misií miest prebehol 4. mája 2002 pod heslom Otvorte dvere pre Krista. Pri tejto otváracej slávnosti predstavili kardináli Christoph Schönborn (Viedeň), Jean-Marie Lustiger (Paríž), Godfried Danneels (Brusel) a Jose da Cruz Policarpo (Lisabon) na námestí sv. Štefana vo Viedni a v Dóme sv. Štefana základné línie mestských misií.

MODLITBOVO-PÔSTNA REŤAZ

BRATISLAVA - Slovenskí veriaci utvorili počas deviatich dní modlitbovo-pôstnu reťaz za Slovensko. Akcia trvajúca nonstop deväťkrát 24 hodín vyvrcholila v sobotu 18. mája v predvečer sviatku Zoslania Ducha Svätého, ktorý sa slávi 50 dní po Veľkej noci. Tzv. deviatnik, nazývaný aj novéna, obetovali stovky účastníkov z celého Slovenska za pokoj a zmierenie v našej krajine. "Myšlienka zorganizovať túto modlitbovo-pôstnu reťaz sa zrodila pri pohľade na politickú, ekonomickú a spoločenskú situáciu na Slovensku, ktoré tento rok stojí pred voľbami," uviedol vo výzve na zapojenie jeden zo spoluorganizátorov deviatnika dominikán Matúš Kušnír, zástupca Ružencových bratstiev. K akcii sa pridali aj ďalšie modlitbové spoločenstvá a skupiny. Ich členovia aj individuálni záujemcovia si rozdelili deväť dní od 10. do 18. mája na hodiny. Pridelenú hodinu počas dňa alebo noci trávili na ľubovoľnom mieste spôsobom, aký im vyhovoval. M. Kušnír odporúčal napríklad účasť na svätej omši, poklonu pred Oltárnou sviatosťou, modlitbu ruženca, breviára, krížovej cesty a pod. alebo pôst. Modlitbu a zriekanie sa jedla mohli doplniť dobré skutky, ktoré dopĺňajú trojicu najúčinnejších prostriedkov boja proti zlu. Patrí medzi ne najmä almužna, zmierenie sa s nepriateľom alebo navštívenie osamelých a chorých. V sobotu 18. mája zakončili účastníci reťaze svoj apel na nebesia modlitbou zasvätenia, ktorú vykonal pápež Ján Pavol II. v Ríme 8. októbra 2000. Slovensko sa tak zaradilo k iniciatívam veriacich laikov vo Francúzsku, Belgicku, Švajčiarsku, Rusku, Mexiku, Libanone alebo na Sicílii, ktorí v posledných mesiacoch týmto spôsobom nanovo odovzdali svoju vlasť Bohu.

 

ŠTATISTIKY KATOLÍCKEJ CIRKVI

RÍM - Pri príležitosti vydania Štatistickej ročenky Cirkvi, ktorú pripravil Centrálny štatistický úrad Cirkvi, vydali 4. mája vo Vatikáne komuniké ilustrujúce situáciu na všetkých svetadieloch v rokoch 1978 až do roku 2000:

Počet pokrstených na celom svete vzrástol o 38% zo 757 miliónov v roku 1978 na vyše miliardy (1,045 mld.), teda na 17,3% ľudstva v roku 2000. Katolíci predstavujú 62,8% populácie v Severnej i Južnej Amerike, 40% v Európe a 2,9% v Ázii.

V rokoch 1978 až 2000 vzrástol počet biskupov z 3714 na 4541, čo je nárast o 22%. Ich rozdelenie podľa svetadielov sa takmer nezmenilo - v Amerike pôsobí 37,3% biskupov, v Európe 33%, v Ázii 13,8% a Afrike 13,2% a Oceánii 2,7%.

Počet kňazov v roku 2000 bol 405 178, z toho 265 781 diecéznych a 139 397 rehoľných, čo je pokles o 3,75% v porovnaní s rokom 1978. U diecézneho kléru sa zaznamenal pokles o 12,4% a u rehoľného kléru vzrast o 1,26%. V Európe pokles kňazov stále trvá, u rehoľných je pokles miernejší. V Afrike, Ázii, Amerike a Oceánii počty kňazov naproti tomu stále rastú.

Najväčší rozvoj zaznamenala v spomínanom období skupina trvalých diakonov: ich počty sa zvýšili päťnásobne na všetkých svetadieloch. V rokoch 1978 až 2000 ich počet vzrástol z 5562 na 27 824 - teda o 400,25%.

U rehoľníkov laikov bol stav 75 802 v roku 1978 a 55 057 v roku 2000. V Oceánii, Európe a Amerike ich počet klesal, avšak v Afrike a Ázii rástol. Počet rehoľníčok v roku 1978 bol milión a v roku 2000 zaznamenali 801 000, teda pokles o 19% za 22 rokov.

Katechéti, laickí misionári a členovia sekulárnych inštitútov zaznamenali malý pokles v rokoch 1990 až 2000.

Počet bohoslovcov na celom svete vzrástol zo 64 000 v roku 1978 až na 111 000 v roku 2000 s nepretržite rastúcim trendom.

JÁN PAVOL II. PROTI ZNEUŽÍVANIU DETÍ

RÍM - Pápež Ján Pavol II. odsúdil 8. mája vo Vatikáne všetky formy zneužívania a vykorisťovania detí a žiadal intenzívnejšie opatrenia na ich ochranu. Pri príležitosti Svetového summitu OSN o deťoch v New Yorku poukázal na mnohé pohromy, ktorých obeťami sú dnes deti ako najzraniteľnejšia časť ľudstva: vojna, chudoba, vykorisťovanie a zneužívanie každého druhu. Svätý Otec vyjadril nádej, že zo zhromaždenia OSN vyjde nová angažovanosť medzinárodného spoločenstva v prospech detí. "Je dôležité, aby každé sociálne opatrenie, ktoré sa týka detí, sa zakladalo na pravom napomáhaní ľudskej dôstojnosti a hlbokej úcte k základným ľudským právam," zdôraznil Svätý Otec.

ÚSTAVA EÚ BY MALA ZAČÍNAŤ ODVOLANÍM NA BOHA

BERLÍN - Ústava Európskej únie sa má začať odvolaním sa na Boha. Žiadala to nemecká Komisia pre blahorečenie Roberta Schumana a Spoločnosť pre napomáhanie zjednocovania Európy s kresťanskou zodpovednosťou na svojom plenárnom zasadnutí vo Würzburgu. Tým sa má jasne ukázať, že členské štáty EÚ sú si vedomé koreňov svojej 3000 rokov starej kultúry a dokážu niesť zodpovednosť pred Bohom za svoj prístup k stvorenstvu. Hans-August Lücker, výkonný prezident Komisie pre blahorečenie Roberta Schumana a bývalý viceprezident Európskeho parlamentu, toto rozhodnutie osobne odovzdá prezidentovi Konventu EÚ o európskej ústave Valery Giscard d'Estaingovi.

Blahorečenie Roberta Schumana sa podľa údajov komisie nachádza v rozhodujúcej fáze. Už na jeseň t. r. sa majú uzavreté podklady odoslať do Vatikánu. Ako sa Lücker vyjadril, rozhodnutie možno očakávať už koncom roku 2004. Dodal, že už v roku 2000 odovzdal v Ríme obrazovú a textovú dokumentáciu o živote tohto európskeho politika v rozsahu 7000 strán. Schuman bol francúzskym premiérom, ministrom zahraničia a predsedom Európskeho parlamentu. Pápež Ján Pavol II. označil Schumana ako pravého kresťana a súčasne mimoriadne schopného štátnika a večný vzor pre všetkých zodpovedných za budovanie Európy.

MLÁDEŽ SVETA PRED PROBLÉMAMI ZAJTRAJŠKA

RÍM - "Mládež dnešnej doby bude musieť riešiť problémy sveta zajtrajška. Svetové dni mládeže v lete v Toronte majú byť stavebným kameňom, ktorý ju pripraví na to, ako zvládnuť tieto výzvy z pozície kresťana," zdôraznil predseda Pápežskej rady pre laikov kardinál James Francis Stafford na tlačovej konferencii v Ríme. Ako veľké výzvy označil kardinál Stafford prekonávanie násilia, globalizáciu, otázky bioetiky a vzťahov medzi mužom a ženou.

Hlavný organizátor Svetových dní mládeže páter Thomas Rosica zdôraznil pokojné spolunažívanie početných kultúr vo veľkomeste Toronto: "Preto je kanadská metropola ako miesto stretnutia mladých kresťanov z celého sveta mimoriadne vhodná," dodal.

Potom informoval, že v súčasnosti sa na toto podujatie už prihlásilo 110 000 mladých kresťanov zo 122 krajín, medzi nimi 40 z Alžírska a jeden z Afganistanu.

VŠ S MENŠÍMI ÚPRAVAMI

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Vysoké školstvo čakajú menšie úpravy. Konkrétne sa prestavba študijných odborov dotkne ich terminológie a organizácie. "Študijné odbory sa dostanú na vyššiu úroveň a spravovať ich bude ministerstvo školstva," uviedol rektor bratislavskej Slovenskej technickej univerzity (STU) Ľudovít Molnár po zasadnutí Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) v Liptovskom Mikuláši. "Zredukuje sa aj počet, namiesto súčasných približne 1800 študijných odborov, plánujeme len okolo 300," doplnil Molnár. Zmeny sa podľa rektora Molnára dotknú aj pedagógov vysokých škôl, predovšetkým hodností profesorov a docentov. V budúcnosti nepôjde len o tituly, ale aj o pracovné miesta, viazané na nové študijné programy. Úpravy, ktoré sa naplno začnú uplatňovať v školskom roku 2004/2005, kedy vysoké školy už nebudú môcť prijímať študentov na staré študijné programy, si vyžiadal okrem nárastu informácií aj fakt, že je ekonomicky neúnosné a neefektívne vychovávať úzkošpecializovaných odborníkov, ktorí si len ťažko hľadajú vo svojom odbore prácu. Podľa rektora Univerzity Komenského v Bratislave Ferdinanda Devínskeho, sú tieto zmeny nevyhnutné aj pre súlad s európskym štandardom. "Slovenské diplomy budú spĺňať európske kritéria a ich súčasťou bude doplnok so zoznamom predmetov, ktoré poslucháč počas štúdia absolvoval," zdôraznil rektor Devínsky.

 zo zdrojov KBS spracovali pp a drobec