Muzikálové snívanie

Na javisku práve končí muzikál Sen o ruži, nadšení diváci vo vypredanej sále vstávajú a niekoľko minút tlieskajú. Po prídavku ďalej pokračujú v "standing ovation". Tento obraz sa dal a dá vidieť od mája tohto roka v mnohých slovenských mestách. A to na pódiu stoja pred divákmi "len" ochotníci z dedinky Bošany. Ako je to možné?!

Prológ

Všetko začalo v roku 1994, keď bohoslovci z nitrianskeho seminára nacvičili pod vedením známej nitrianskej herečky Adely Gáborovej "pokus o muzikál" Jozef Egyptský a my. Dvojúlohu Rozprávača a Jakuba hral a spieval Peter Holbička. Muzikál sa dočkal niekoľkých úspešných repríz, ako aj vydania CD s hudobným záznamom. Čas plynul, herci prijímali kňazské svätenia a rozpŕchli sa po Slovensku. Jednou z prvých "štácií" dôstojného pána Holbičku sa stali Bošany, dedina na polceste medzi Topoľčanmi a Partizánskym, známa najmä ako rodisko kardinála Korca. Ani reverenda nedokázala potlačiť u mladého kňaza lásku k divadlu a tak v roku 1999 dal dohromady partiu mladých, ktorým slovo "ochotník" neznelo ako nadávka. Divadelné spoločenstvo, ktoré dostalo neskôr meno Rafael, vzala pod svoje krídla Kolpingova rodina (ide o kresťanské dielo nazvané po nemeckom kňazovi, ktorý sa v minulom storočí venoval mladým robotníkom). A keďže sa podarilo zabezpečiť aj dobré autorské zázemie - Igor Pargáč (scenárista, režisér aj herec v hudobnom projekte Luciána Bezáka Maranatha) mal v šuflíku niekoľko námetov na kresťanské divadlo, Peter Vlčko je výborný muzikant a skladateľ, Marián Hlavatý (tiež sa podieľal na Jozefovi) sa ujal choreografie - bolo jasné, že sa schyľuje k muzikálu. Najmä keď réžiu vzala do rúk vekom síce najstaršia, ale zato elánom a energiou sršiaca profesionálka - pani Gáborová.

Konečne muzikál

V roku 1999 mal premiéru muzikál Láska je silnejšia. Bol to moderne prerozprávaný príbeh zo starozákonnej knihy Tobiáš. Úspech bol nevídaný. Viac ako 70 repríz za poldruha roka, či víťazstvo na festivale kresťanského divadla Gorazdov Močenok prekvapilo všetkých. Najmä keď sa dovtedy na kresťanskej scéne "schovávalo" pod slovo muzikál naozaj všeličo. Až Láska je silnejšia naplnila všetky kritériá divadelného žánru nazývaného muzikál. Výborná hudba a spevácke výkony, dynamická choreografia, jednoduchá ale maximálne účelná scéna, kvalitný hudobný podklad, ako aj technické vybavenie (svetlá, ozvučenie, mikroporty) evokovali skôr profesionálov ako ochotníkov. A keď si uvedomíme, že od čias Cyrana z predmestia (1976) a Kráľa Dávida na NS v Bratislave išlo len o tretí originálny autorský muzikál na Slovensku, bolo treba sňať pred bošancami klobúk dolu. A to ešte nebolo všetko.

Sen o ruži

V apríli tohto roku mal premiéru ďalší muzikál Sen o ruži. Napriek tomu, že sa obmenila časť účinkujúcich, z Bošian odišiel aj Peter Holbička (s DS Rafael však stále spolupracuje), no autorský kolektív sa nezmenil. A latku posunuli podstatne vyššie. Tentoraz sa nechali inšpirovať známym rozprávkovým príbehom O slávikovi a ruži z pera Oscara Wilda. Pribudla nová výpravná scéna evokujúca domčeky malého mestečka, v strede s mohutným dubom, kostýmy viktoriánskeho Anglicka, ale aj pestré karnevalové masky. Hudba pripomína klasické broadwayské muzikály z 50. rokov, s mohutnými zbormi, ale aj krehkými romantickými duetami. Ale najväčší pokrok vidieť v pohybovej zložke, kde sólisti aj zboristi zvládajú pomerne náročné choreografické prvky v mnohých tanečných číslach so suverénnou istotou, a to aj napriek tomu, že muzikál trvá 100 minút a hrá sa bez prestávky. Vďaka tomu, že každá postava má alternáciu, môžu ako správni profesionáli predviesť za jedno popoludnie až dve predstavenia. Zo scenáristického pohľadu má muzikál dve časti. Prvých 60 minút je veselých až roztopašných. Veľmi dobre funguje humor, či už hudobný s klavírom, alebo charakterotvorný pri ženských postavách. Druhá časť je podstatne komornejšia a veľmi emocionálna. Pozoruhodný je aj fakt, že hoci ide o muzikál, chýba tu "happyend", a tak je divák nútený k samostatnej reflexii nad príbehom, ktorý práve prežil. Čo sa týka jednotlivých protagonistov, zážitkom bol pre mňa najmä spevácky výkon Braňa Košíka v úlohe Duba, herecké majstrovstvo Mariana Hlavatého v úlohe Komorníka a obe alternácie nesmierne náročnej spevácko-pohybovej úlohy Slávika (Zuzana Okkelová, Lada Lojdová). Jednoducho, Sen o ruži patrí medzi to najlepšie, čo sa zatiaľ v kresťanskej kultúre na Slovensku objavilo.

A čo ďalej?

Tohtoročné vavríny z Gorazdovho Močenka síce tesne, ale úplne zaslúžene, putujú do Bošian. Čoskoro sa na pulty dostane CD a kazeta s hudbou z tohto muzikálu. Divadelníkov čakajú ďalšie predstavenia v rôznych kútoch Slovenska, zrejme nielen s muzikálom Sen o ruži, ale pre veľký záujem aj s oprášeným muzikálom Láska je silnejšia. A ak im vitalita a inšpirácia vydrží, môžeme sa o rok a pol opäť tešiť na nový muzikál. Pokiaľ ste ešte Sen o ruži nevideli a vo vašom meste či dedine máte dostatočne veľké divadlo, či kulturák, skúste kontaktovať producenta DS Rafael Braňa Minaroviča. Možno potom budete môcť privítať ochotníkov z Bošian práve u vás.

pripravil Roman Tarina