Správy

NAJDÔVERYHODNEJŠÍMI INŠTITÚCIAMI CIRKEV A ARMÁDA

BRATISLAVA - Najdôveryhodnejšími spoločenskými inštitúciami na Slovensku zostávajú cirkev a Armáda SR, ktorým dôveruje viac než polovica oslovených respondentov. Samosprávne orgány v obciach a mestách majú 46,1-percentnú dôveru. Prezidentovi Rudolfovi Schusterovi dôveruje 33 percent a nedôveruje 64,3 percenta opýtaných. Dôveryhodnosť Policajného zboru je na úrovni 28,5 percenta. Odborom verí viac než 24 percent a nedôveruje im 56 percent respondentov. Rebríček dôveryhodnosti inštitúcií uzatvárajú vláda SR (22,9 percenta), súdy a prokuratúra (20,9 percenta) a Národná rada SR, ktorej dôveruje 18,7 percenta opýtaných. Prieskum, ktorý v septembri uskutočnil Odbor mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu (OMV SRo).  

UŽ AJ V BARDEJOVE JE BAZILIKA

BARDEJOV - Už sedem slovenských chrámov má titul "bazilika minor" - bazilika menšia. Poslednou z nich sa v sobotu 29. septembra stal kostol svätého Egídia v Bardejove. Titul a výsady baziliky minor mu udelil pápež Ján Pavol II. svojím Apoštolským breve, ktoré sa čítalo počas slávnostnej bohoslužby, celebrovanej apoštolským nunciom v SR Henrykom Józefom Nowackim. Spolu s ním sa na slávnosti zúčastnili aj obaja košickí biskupi Alojz Tkáč a Bernard Bober, spišský pomocný biskup Andrej Imrich, viac ako 200 kňazov a približne šesť tisíc veriacich. "Tento dar pastiera katolíckej cirkvi je znakom osobitného spojenia s Apoštolskou stolicou v Ríme," povedal prítomným arcibiskup Nowacki. apoštolský nuncius. Starobylý kostol svätého Egídia pochádza zo 14. storočia. Stojí na základoch bývalého kláštora cistercitov z 13. storočia, od ktorého prevzal svojho patróna. V súčasnosti patrí vďaka súboru 11 krídlových oltárov veľkej umeleckej hodnoty medzi svetové unikáty. Je druhou najväčšou gotickou stavbou v Košickej arcidiecéze a vláda SR ho vyhlásila za národnú kultúrnu pamiatku.

BUDÚCI SLOVENSKÍ BLAHOSLAVENÍ GOJDIČ A TRČKA

PREŠOV - Do zoznamu blahorečených 4. novembra pribudnú dvaja Slováci: kňazi a mučeníci komunistického režimu, biskup Pavol Gojdič a misionár Metod Trčka. Osobitosťou oboch kandidátov na svätosť je príslušnosť k východnej cirkvi. "Práve ich vernosť Svätému Otcovi zohrala v procesoch blahorečenia veľmi dôležitú úlohu," povedal novinárom vikár gréckokatolíckej Prešovskej diecézy pre masmédiá Marek Pribula a dodal, že toto blahorečenie rímskym pápežom jasne ukazuje, že "gréckokatolícka cirkev, aj keď je cirkvou východnou, je cirkvou katolíckou, zjednotenou s Rímom a s pápežom."

Dominik Trčka sa narodil 6. júla 1886 vo Frýdlante nad Ostravicou. Rehoľné sľuby zložil v auguste 1904 a kňazom sa stal v júli 1910. Už počas kňazských štúdií sa zapojil do činnosti Jednoty za obrátenie a zjednotenie Slovanov v katolíckej cirkvi. Počas dvojročného pôsobenia na Svatej Hore sa venoval utečencom Chorvátom, Slovincom a Rusínom. O jeho spätosti s misiou medzi Slovanmi svedčí aj rehoľné meno Metod. Viackrát ho zvolili za predstaveného v michalovskom kláštore, ktorý sa pod jeho vedením stal baštou duchovného života na Zemplíne. Počas druhej svetovej vojny bol známy svojou pomocou Židom. V roku 1950 ho internovali spolu s ostatnými slovenskými rehoľníkmi v Podolínci. Okrem iného čelil obvineniam zo spolupráce s biskupom Gojdičom, z rozširovania jeho ilegálnych protištátnych pastierskych listov a z tajného informovania Ríma, čo sa kvalifikovalo ako zločin vlastizrady a vyzvedačstva. Odsúdili ho na 12 rokov väzenia. Časť trestu si odsedel v Ilave a na Mírove, zomrel v Leopoldove 23. marca 1959 na následky krutého trestu za spievanie koledy na Vianoce 1958. Jeho telesné pozostatky preniesli redemptoristi z väzenského cintorína do Michaloviec až po obnovení činnosti gréckokatolíckej cirkvi v roku 1969.

DOBROVOĽNÍCI NA FARY

PRAHA - Ponúkni jeden rok svojho života úplne Bohu! S touto výzvou sa obrátili na mladých ľudí biskupi Čiech a Moravy. Každý, kto má aspoň 18 rokov môže ako dobrovoľník v dvoj až štvorčlenných skupinách žiť na vybraných farách a pomáhať s pastoráciou miestnej mládeže - či už mladým vo farských spoločenstvách, ale aj tím mladým z okolia, o ktorých sa nikto nestará. Biskupi si od tohto projektu sľubujú oživenie farností, povzbudenie kňazov a nenásilnú formáciu k vzájomnej spolupráci kléru a laikov. V neposlednom rade v tejto ponuke vidia aj pomoc tím, ktorí hľadajú svoju životnú cestu resp. dobrovoľná práca na fare môže byť východiskom pre nezamestnaných absolventov škôl. Každý dobrovoľník bude mať hradené sociálne a zdravotné poistenie, ubytovanie a stravu a malé vreckové. Rok dobrovoľníckej práce je načasovaný podobne ako školský rok od septembra do júna. Predchádza mu ročná príprava, sústredená do víkendových stretnutí, ktoré prebehnú čiastočne v diecéz, kde bude dobrovoľník pracovať, a čiastočne bude ich náplňou Študijno-formačný kurz Sekcie pre mládež ČBK. Podobnú prípravu absolvujú aj kňazi, ktorí príjmu dobrovoľníkov na svoje fary. Potreba dobrovoľníkov je najmä v menších mestách na severe Čiech a Moravy.

TIENISTÉ A SVETLÉ STRÁNKY KATOLICIZMU POČAS ODBOJA

BANSKÁ BYSTRICA - Postoje katolíkov počas protifašistického odboja mali tienisté aj svetlé stránky. Konštatovali to účastníci medzinárodnej konferencie Účasť kresťanov v protifašistickom odboji v strednej Európe v rokoch 1933-1945. Konferencia sa začiatkom októbra uskutočnila v B. Bystrici. Minister kultúry SR Milan Kňažko na nej upozornil, že časť katolíkov podľahla falošným sľubom o poriadku a blahobyte, časť však násiliu vzdorovala v nerovnom boji. Poukázal na aktuálny odkaz tohto boja pre argumentáciu na boj proti násiliu, netolerancii a nenávisti, ktoré v podobe teroristického útoku v USA sú len "starým, pokazeným vínom v nových nádobách". Jozef Haľko z Univerzity Komenského oficiálne mlčanie pápeža Pia XII. (1939-1958) voči nacizmu vysvetľoval snahou neprivodiť Židom horšiu situáciu, ako sa stalo napríklad v Holandsku po čítaní listu biskupov. Konkordát medzi Vatikánom a hitlerovským Nemeckom (1933) nepovažuje za prejav priateľstva a poukázal na 55 protestných nót, ktoré Vatikán podal. Pripomenul názory, že Pius XII. sa prispel k záchrane 600 až 850 tisíc ľudí. Haľko priznal, že cirkev mohla urobiť viac proti fašizmu, ktorý sa vzmáhal už v 20-tych rokoch, a že kresťanská náuka zneužitím z kontextu vytrhnutých formulácií poskytla podklady aj pre profašistické sily. Georg Denzer zo SRN priblížil teológa Karla Adama z Tübingenu, spájajúceho kresťanstvo s fašizmom a poskytujúceho náboženské argumenty pre nacistickú ideológiu o čistote nemeckej krvi, rasy a charaktere či postoju k svedomiu. Podľa neho malo duchovenstvo vystúpiť proti zneužitiu kresťanstva fašistami. Ľubomír Miřejovský, reprezentant Lidickej iniciatívy, ozrejmil dôvody protifašistického postoja Čechov v radoch katolíckeho duchovenstva na rozdiel od Nemcov ako dôsledok rakúsko-uhorskej germanizácie, sekularizácie prvej ČSR, rozdiel cyrilo-metodskej tradície v ČSR a karlovskej v Nemecku a odpor proti rasizmu a germánskemu imperializmu. Zdôraznil, že desatina kňazov bola väznená a v koncentrákoch nadviazala priateľstvo s komunistami. To sa odzrkadlilo neskôr v spolupráci arcibiskupa Jozefa Berana na doteraz platných zákonoch o cirkvi a vďaka kaplánovi Jozefovi Plojharovi v národnom zdravotnom systéme.

KRV SV. JANUÁRA SA OPÄŤ SKVAPALNILA

NEAPOL - V Neapolskej katedrále sa vo sviatok sv. Januára opäť zišlo množstvo veriacich, aby sa zúčastnili na skvapalnení krvi tohto mučeníka. Skvapalnenie krvi patróna Neapola, uchovávanej v dvoch ampulkách, sa uskutočnilo 19. septembra o 10.00 h v prítomnosti neapolského arcibiskupa kardinála Michele Giordana. Zázrak krvi sv. Januára môže nastať trikrát do roka - na jeho sviatok 19. septembra, v prvý týždeň mája a 16. decembra, na výročný deň výbuchu Vezuvu v roku 1631, ktorý sa skončil podľa tradície potom, čo veriaci vzývali tohto patróna mesta. Sv. Január, biskup juhotalianskeho mesta Benevento, umrel mučeníckou smrťou v roku 305.

ZMIERENIE MEDZI VATIKÁNOM A ČÍNOU?

LONDÝN - Časopis Far East Economic Review s odvolaním sa na dobre informované cirkevné a diplomatické kruhy informoval o skorom zmierení Číny s Vatikánom. Píše sa dokonca o možnosti, že Peking a Vatikán v dohľadnom čase nadviažu diplomatické styky. Čína prerušila styky s Vatikánom v roku 1950 a vykázala početných kňazov a rehoľníkov z krajiny. Predpokladom nadviazania diplomatických stykov s Pekingom by podľa tejto správy bolo, že Vatikán odvolá svojho nuncia z Taiwanu. Čína považuje Taiwan za svoju odtrhnutú provinciu. Prezident USA George Bush pápežovi Jánovi Pavlovi II. pri svojom nástupe do úradu sľúbil, že sa zasadí o zmierenie Číny s Vatikánom.  

BRITSKÍ BISKUPI VYZÝVAJÚ K MODLITBÁM ZA MIER

LONDÝN - Po americko-britskej vojenskej akcii proti Afganistanu vyzvali britskí biskupi ako aj predstavitelia židovských a islamských veriacich k modlitbám za pokoj. "Dúfam, že sa všetci veriaci modlia za ľudí zasiahnutých týmto konfliktom," povedal prímas anglikánskej cirkvi arcibiskup George Carey vo vyhlásení uverejnenom 8. októbra v Londýne. Katolícky arcibiskup Birminghamu Vincent Nichols v ten istý deň vyjadril nádej, že táto vojenská akcia povedie k spravodlivému a rýchlemu koncu. Všetkých veriacich vyzval, aby sa modlili za pokoj založený na spravodlivosti. "Nech Boh ochraňuje všetkých, ktorí sú priamo zapojení do konfliktu. Môžeme sa len prizerať a vyčkať, ale môžeme sa súčasne aj obrátiť k Bohu v modlitbách,' dodal arcibiskup Nichols. Britský vrchný rabín Jonathan Sacks tiež vyjadril nádej, že akcia proti Afganistanu povedie k úspechu. "Boj proti terorizmu bude dlhý a tvrdý, ale mal dobrý začiatok," zdôraznil Sacks. "Západ múdro rozhodol, že si na vojenský zásah nechal čas. Proti teroru je treba bojovať na mnohých frontoch a vojenské zásahy sú len jedným z nich." Riaditeľ Islamského kolégia v Londýne Zaki Badawi novinárom povedal, že túto vojenskú akciu ľutuje. "Dúfam, že bude krátka a že utrpenie afgánskeho národa nepotrvá dlho."

JÁN PAVOL II. VYZÝVA KRESŤANOV A MOSLIMOV K SPOLUPRÁCI

RÍM - Pápež Ján Pavol II. vyzval kresťanov a moslimov k spolupráci a spoločnému odmietaniu násilia. "Náboženstvo sa nesmie stať motívom konfliktu," zdôraznil v stredu 3. októbra asi 50 000 pútnikom na Námestí sv. Petra a dodal: "Kresťanstvo a islam sa musia spoločne zasadzovať za pravý pokrok v spoločnosti. Spoločne s veriacimi iných náboženstiev by mali rozhodne odmietať násilie a vybudovať ľudstvo, ktoré miluje život a rozvíja sa v spravodlivosti a solidarite." Svätý Otec pozitívne zhodnotil svoju nedávnu cestu na stredný východ.

KARDINÁL MARTINI SA OBÁVA ROZŠÍRENIA KONFLIKTU TERORU

MILÁNO - Po útokoch v New Yorku a Washingtone považuje milánsky kardinál Carlo M. Martini rozšírenie konfliktu za mysliteľné. "Toto nebezpečenstvo je dnes väčšie a reálnejšie ako pri vojne v Perzskom zálive v roku 1991," povedal milánsky arcibiskup v interview pre denník Corriere della Sera. Ako pozitívny signál hodnotil skutočnosť, že USA nepodnikli okamžitý vojenský útok, aby sa vyhlo nevinným obetiam. "Presným úderom vyhasiť plamene terorizmu je povinnosťou, ale to je niečo iné, ako začať širokú vojenskú akciu. Pretože násilie vyvoláva ďalšie násilie a konflikt by sa rozšíril na ďalšie národy," zdôraznil kardinál Martini. V interview sa postavil proti stotožňovaniu násilia s náboženstvom. "Pápež v Svätom roku prosil o odpustenie za násilie a jeho ospravedlňovanie zo strany Cirkvi. Keď si násilie poslúži náboženským rúškom, to je upadnutie do omylu. Vyhasiť plamene terorizmu nestačí. Súčasne je potrebné aj vyriešiť odstránenie chudoby vo svete, aby sme dosiahli pokoj."

KŇAZ VARUJE PRED SVETOVOU SIEŤOU TERORIZMU

ASSISI - Pred islamskou celosvetovou sieťou terorizmu, ktorá je rozložená do 900 organizácií v 30 krajinách, z ktorých asi 70 je v spojení s Usáma Bin Ládinom, varoval v Assisi žijúci kňaz, odborník na islam a bývalý pracovník OSN páter Jean-Marie Benjamin. "Oni majú tisíce militantných spolupracovníkov, niektorí z nich sú osoby zo západu, ktoré nemajú ani arabské meno ani neveria v islam," vyhlásil páter Benjamin pre rímsku katolícku spravodajskú službu ZENIT. Kňaz ďalej poukázal na to, že Bin Ládin nie je jediným vodcom v teroristickej sieti. "Ak by ho zavraždili alebo zatkli, je organizácia naďalej úplne schopná nasadenia," zdôrazňuje páter. Páter Benjamin 7. septembra v meste Todi sobášil. Tam podľa svojich slov informoval štátneho prokurátora a viacerých politikov o tom, že arabské kontaktné osoby mu oznámili, že teroristické komando v nasledujúcich dňoch plánuje útoky s unesenými osobnými lietadlami. Mali byť nasmerované na veľké centrá v USA a vo Veľkej Británii. "Hneď po udalostiach 11. septembra mi zavolal bývalý poslanec Európskeho parlamentu. Politik bol úplne v šoku aj preto, že udalosti o ktorých som ho informoval sa skutočne stali," hovorí páter Benjamin. Páter Jean-Marie Benjamin, ktorý do roku 1988 pracoval v OSN, cestoval od roku 1997 viackrát ako pracovník charitatívnych organizácií do Iraku. Pritom prelomil aj embargo, aby dodal do Bagdadu lekárske prístroje a lieky. Páter Benjamin je veľkým odborníkom na islam a arabské krajiny a má prístup aj k talianskej diplomacii. Dňa 13. septembra ho preto pozval bývalý taliansky minister zahraničia na dlhší rozhovor.

SPRÍSNENÉ OPATRENIA AJ VO VATIKÁNE

RÍM - Po teroristických útokoch v USA boli aj vo Vatikáne sprísnené bezpečnostné opatrenia. Taliansky minister vnútra Claudio Sciajola podľa denníka La Stampa potvrdil, že ochrana symbolicky významných miest, medzi nimi Chrámu sv. Petra a Vatikánu, patrí teraz k naliehavým úlohám talianskeho štátu. Takisto kardinál štátny sekretár Angelo Sodano pre noviny potvrdil, že Vatikán berie nebezpečenstvo terorizmu vážne. Policajné hliadky okolo Vatikánu ako aj interné kontroly vatikánskou bezpečnostnou službou sa zintenzívnili.

VATIKÁN A AL-AZHAR SPOLOČNE ODSUDZUJÚ ATENTÁTY

KÁHIRA - Najvýznamnejšia teologická inštitúcia islamského sveta a Vatikán spoločne odsúdili teroristické útoky v USA. Spoločné vyhlásenie Komisie pre medzináboženský dialóg káhirskej Univerzity Al-Azhar a Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg uverejnili v L'Osservatore Romano. V texte sa hovorí, že násilné akty treba odsúdiť, nevedú k mieru. Náboženskí vodcovia musia ľuďom objasniť, že len spravodlivosť a vzájomná úcta sú pravým základom pokoja. Vedúci Pápežského inštitútu pre štúdium islamu a arabistiky (PISAI) v Ríme páter Justo Lacunza Balda povedal, že z prvých reakcií v islamskom svete vie, že aj tam sa ľudia veľmi zľakli nových rozmerov ničivého teroru. Zdôraznil naliehavú potrebu medzináboženského dialógu.

VATIKÁN: NIE POMSTE, ALE AJ NIE IZOLÁCII

RÍM - Vatikán varoval USA, ich spojencov a ostatné štáty pred pomstou ale aj pred politikou izolácie ako reakciou na teroristické útoky. "Pomsta je niečo iné ako spravodlivosť," píše sa v komentári Osservatore Romano. "Problémy a choroby globálnej spoločnosti v treťom tisícročí nemožno vyliečiť novými bombami, novým ničením a novými masakrami. Je vecou politiky, diplomacie a medzinárodných inštitúcií existujúce problémy vyriešiť, ich príčiny odstrániť a osudovú reťaz akcií a protiakcií prerušiť, pretože by to plodilo iba nový zármutok a novú nenávisť." Komentár súčasne ocenil aj prínos USA pre svet v 20. storočí: "Sme všetci dlžníkmi za tri veľké zásahy," píše komentátor a pripomína nasadenie USA v oboch svetových vojnách a po roku 1945 proti egoistickému nacionalizmu, proti totalitarizmu ako aj proti strašnej politicko-ideologickej mašinérii všetkých čias, ktorá usilovala o svetovládu. "Hodnotenie histórie však nesmie prehliadať ani omyly a nedostatky pri rozhodnutiach poslednej zostávajúcej veľmoci. Toto však nesmie obmedziť našu solidaritu v hodine skúšky."

SHADOW SYNODA KLOPE NA DVERE RÍMA

RÍM - Už 10. plenárne zasadnutie biskupskej synody prebieha v októbri v Ríme. Jej téma - Úloha diecéznych biskupov v Cirkvi - je dôležitá pre všetkých veriacich. Pretože je účasť laikov dôsledkom platných cirkevných predpisov mizivá, dohodli sa mnohé laické organizácie zo Západnej Európy na čele s pôvodne rakúskou Wir sind Kirche na usporiadaní virtuálnej internetovej synody ešte pred zahájením vlastného stretnutia biskupov v Ríme. Nazvali ju shadow synod a vyzvali k účasti na nej všetkých záujemcov o danú tému bez akéhokoľvek predbežného výberu či triedenia. Diskusia vyústila už v máji do zoznamu návrhov, odovzdaného účastníkom kardinálskeho konzistória, ktoré bolo prvým krokom pri príprave synody. Tento prvý výstup virtuálnej synody obsahuje témy, ktoré by jej účastníci radi videli na programe biskupského jednania v Ríme. Sú medzi nimi vzťah miestnej cirkvi k cirkvi všeobecnej (k jej vatikánskemu centru) a jej skutočné kompetencie, kolegialiata biskupov, úloha biskupských konferencií, proces výberu nových diecéznych biskupov a spoluúčasť diecézy na ňom, reforma rímskej kúrie a posilnenie právomoci biskupských synod, sloboda teologického bádania, či návrat k spôsobu pápežskej voľby, ktorý bol zrušený v roku 1996 (dovtedy bola potrebná dvojtretinová väčšina, čo prinášalo mnoho volebných kôl, teraz stačí jednoduchá väčšina, takto zvolený pápež bude mať však slabšiu pozíciu). Cez prázdniny prebehol výber delegátov do Ríma spomedzi jednotlivých na internetovej debate podieľajúcich sa účastníkov tieňovej synody. Títo sa stretli počas zahajovacej fázy stretnutia biskupov v Ríme v dňoch 4. až 7. októbra, aby organizovali mediálne akcie a sprievodný výskum. "