Veda nespí - občas preháňa

Drahí páni,
 
táto rubrika chce uspokojiť vašu zvedavosť po novinkách vo vede a technike, a hlavne vás oboznámiť s novými technológiami. Študent je tvor zvedavý a tak neraz trpí nedočkavosťou, čo to na nás tie strapaté hlavy z výskumných ústavov vymysleli. Preto vám ponúkame prierez vedeckými novinkami, so skromným komentárom na konci príspevku. Snažil som sa o to, aby to aspoň ako tak súviselo s kresťanským zameraním nášho časopisu. Aj keď, pri lietadlách mi moje chlapčenské srdce nedalo. 

Pôvod ľudského rodu v Eve

Podľa profesora Bryana Sykesa, popredného svetového genetika, sme všetci potomkami tridsiatich troch dcér pramatky Evy. Stačí vraj vziať chĺpok z líca a hneď môžeš zistiť, ktorá z nich je práve tvojou prababičkou. Profesor Sykes pôvodne začal s extrahovaním a skúmaním DNA z archeologických kostných nálezov, v roku 1994 ho prizvali k prieskumu 5 000 rokov starých zmrznutých pozostatkov muža nájdeného v ľadovci v severnom Taliansku. To ho doviedlo k skúmaniu toho, ako sa jedinému génu podarí v nezmenenej forme prechádzať celé generácie po materskej línii. Takto sa mu podarilo vystopovať našich genetických predkov. Keď sa pozrieme na gén mitochondrií, zistíme, že je to DNA, ktorú dedíme len po matke. Nachádza sa totiž len vo vajíčku, a nie v spermii. Po zozbieraní niekoľkých tisícok vzoriek DNA dospel Sykes k "siedmim matkám Evy." Aby tieto ženy opäť oživil, dal im mená a zistil, kde a kedy ktorá z nich žila. Najstaršia Uršula žila pred 45 000 rokmi v Grécku, najmladšia Jasmína pochádza z roľníckeho Blízkeho Východu spred 10 000 rokov. 
Ak sa pozrieme na DNA svetového obyvateľstva, nájdeme tam 33 približne ekvivalentných skupín. Všetko nakoniec pochádza z mitochondriálnej Evy, ktorá pred 200 000 rokmi žila v Afrike a bola ich spoločným predkom. 
Zdá sa, že dnešná veda prišla na to, čo bolo už dávno napísané v biblii. O Adamovom rebre však historici žiadnu stopu nenašli. Zatiaľ nám teda ostáva na základe knihy Genesis veriť, že predsa sme len my, chlapi, prototypom stvorenia a že až po nás prišiel ďalší dizajnovo krajší model Božieho stvorenia, ktorý v sebe dokonca niesol informáciu v podobe DNA o svojom pôvode.

Antigravitačný bojový tanier

Podľa neoverených informácií pracuje firma Lockheed (jeden z dodávateľov vojenskej leteckej techniky pre armádu USA - z jej produkcie spomeňme aspoň radarom nezachytiteľný F117) na novom stroji, ktorý by mal vyzerať ako lietajúci tanier. Údajne má byť vybavený antigravitačným pohonom a úplne novým zbraňovým systémom, založenom na časticovom energetickom lúči. Tento lúč likviduje nepriateľské ciele tým, že ich rozkladá na molekulárnej úrovni. Pritom však vôbec nepoškodzuje ľudí, ktorí sú v cieľovej oblasti prítomní. 
Nové technológie používané vo svetových armádach sa dnes podobajú skôr tomu, čo poznáme z filmov Star Wars. Z vojenského hľadiska je súčasná neznalosť verejnosti ideálna, pretože môže manévre svojich lietadiel vydávať za údajné pozorovanie UFO. Aj keď ide o neoverenú správu, stáva sa už skoro pravidlom, že armáda využíva novú technológiu skryto cca 8-15 rokov. Hneď ako začne používať novu generáciu, postupne tu starú odtajuje a predstavuje verejnosti ako novinky. Tým verejnosť stavia do pozície, keď sa vlastne skoro so všetkým zveruje širokým masám a vytvára si tak dobrý imidž v spoločnosti. Takto sa chová asi každá moderná armáda na svete (snáď okrem slovenskej, ktorá musí tajiť len to, že má nedostatok benzínu pre pilotov). Načo sú však zbrane bez reálneho použitia? To sa dá raz začas vyriešiť nejakým lokálnym konfliktom, kde v rámci obrany "mieru a stability" majú vyspelé armády možnosť odskúšať najnovšiu techniku v praxi (napr. Kosovo či Perzský záliv). Pri Púštnej búrke sa nám prakticky po prvýkrát odhalili F-117A. Počas vojny v Juhoslávii boli prvýkrát oficiálne použite grafitové a kazetové bomby, novinkou bola i munícia z ochudobneného uránu. 
Drahý čitateľ, ak náhodu za krásnej teplej noci zbadáš na oblohe blikajúce UFO, neutekaj vítať mimozemšťanov, ale radšej sa pozornejšie pozri, či tam nesvieti aj logo USAF (US Air Force). Ak áno, tak máš šťastie, lebo americkí osloboditelia zrejme čoskoro vytiahnu z lietadla zbraň, po ktorej použití ostaneš živý a zdravý, akurát všetky zbrane od teba poodskakujú.

Prvé geneticky modifikované dieťa sa už narodilo!

Americkí vedci s konečnou platnosťou potvrdili, že prvé geneticky pozmenené ľudské bytosti sú už na svete. Na svete žije takmer tridsať geneticky modifikovaných detí, z toho 15 sa narodilo v rámci jedného experimentálneho programu istého amerického laboratória. Genetická štúdia dvoch jednoročných detí preukázala, že sa v ich génoch nachádza malé množstvo pridaného genetického materiálu, aký nemohli zdediť ani po jednom z rodičov. Tieto gény boli získané od dospelého darcu a do genómu embryí pridané za účelom prekonania neplodnosti ich matky. 
Takúto zmenu dedičných vlastností väčšina vedcov považuje za neetické. V mnohých krajinách je takéto počínanie nelegálne a americká vláda údajne neposkytuje finančné prostriedky na experimenty, v ktorých by mohlo úmyselne, či neúmyselne dôjsť k zmene prirodzeného ľudského genómu. Deti sa narodili z vajíčok, ktoré boli podrobené tzv. ooplazmatickému prenosu. Táto metóda spočíva v odobratí časti obsahu darcovskej bunky a jeho vpichnutí do ženského vajíčka. 
U niektorých žien je neplodnosť zapríčinená poruchou mitochondrií. DNA mitochondrií sa z generácie na generáciu dedí vždy po matke. Preto chceli americkí lekári poškodené mitochondrie týchto žien doplniť zdravými mitochondriami získanými od darcu. Po vyšetrení takto narodených detí vedci potvrdili, že následkom použitia tejto metódy sa v bunkách každého dieťaťa nachádzajú mitochondrie - a s nimi i gény - zdedené po dvoch ženách a jednom otcovi. 
Zdá sa, že zatiaľ čo väčšina sveta diskutuje o etických otázkach genetickej modifikácie ľudí, niektorí vedci nás predbehli a rovno si túto techniku vyskúšali v praxi.

NASA pripravuje nadzvukové vesmírne lietadlo X-43A

Predstavte si nový druh vzdušno-vesmírneho stroja, schopného vyvinúť rýchlosť sedemnásobne vyššiu, než rýchlosť zvuku, využívajúceho vzdušný prúdový motor novej generácie. Pôjde o prvý prípad, kedy stroj lietajúci nadzvukovou (hypersonickou) rýchlosťou - čo je viac, ako päťnásobok rýchlosti zvuku - poháňa motor dýchajúci vzduch, a nie motor raketový. Lietadlo letiace rýchlosťou Mach 5 sa bude na úrovni hladiny mora pohybovať rýchlosťou okolo 1,6 km za sekundu, alebo 5 760 km/h - oveľa rýchlejšie, než akékoľvek iné prúdové lietadlo. Na rozdiel od motora raketového, ktorý si nosí vlastnú zásobu kyslíka na spaľovanie, tzv. "scramjet" - využíva kyslík atmosférický, vďaka čomu má lietadlo nižšiu hmotnosť. Ušetrené kilogramy tak môže premeniť na náklad. Rozpätie krídiel tohto vodíkového lietadla je niečo vyše 1,5 metra, pričom celé meria 3,6 m a váži 1 300 kg. 
Nová technológia taktiež umožní tradičnejšie - vzdušnej technike bližšie - ovládanie. Do vesmírneho letectva po prvý raz prináša horizontálny štart, jednoduchšie pristávanie a servis, a teda aj nižšie náklady na prevádzku a údržbu, a menšie prestávky medzi jednotlivými letmi. 
Rovnako, ako jeho porovnateľne pomalší bratranec - náporový motor, má aj scramjet jednoduchý tvar bez pohyblivých častí. Napriek tomu pri nadzvukových rýchlostiach dochádza v motore k spaľovaniu. Namiesto rotujúceho kompresora vháňa do motora vzduch samotná rýchlosť lietadla a aerodynamický tvar. Tam sa k nemu pridáva palivo, zvyčajne je to vodík, a spaľovaním vyprodukované horúce plyny expandujú a vytláčajú z výfuku vzduch, ktorý ho ženie vpred. V prípade typu X-43 sa takto môže dosiahnuť rýchlosť Mach 10. 
Ja len na záver dodám, že toto nové lietadlo už na začiatku júna absolvovalo prvý test, ktorý však dopadol neúspešne. No NASA sa určite len tak nevzdá. Ktovie, kedy bude na bratislavskom letisku svietiť aj destinácia Mesiac alebo Mars.

podľa internetu spracoval
-Jožo-