"Aby všetci boli jedno..." Chiara Lubichová Členovia Hnutia: "Fokolaríni" a "fokolarínky" - žijú v ženských a mužských komunitách (focolare) podľa evanjeliových rád čistoty, chudoby a poslušnosti, existujú aj manželské focolare pre mužov a ženy žijúcich v manželstve, povolaných úplne sa oddať Bohu pri zachovaní všetkých záväzkov svojho stavu. Je ich viac ako 5 000. Stretnutia Hnutia Kongres - raz do roka sa schádzajú všetci členovia Hnutia zo všetkých vetiev jednej oblasti na spoločnom celodennom stretnutí. Je šancou na spoznanie hnutia aj pre tých, ktorí si to želajú (príbuzní a priatelia členov Hnutia, ktorí nenavštevujú kostol, či žijú mimo kresťanského prostredia). Aktivity hnutia Focolare Kongresy a Genfest - každé z hnutí máva v pravidelných intervaloch (4-5 rokov) veľké spoločné niekoľkodňové stretnutia - Kongresy - v medzinárodnom centre hnutia Rocca di Papa, či v blízkosti Ríma. Najznámejšie sú stretnutia Genfest organizované Mladými za zjednotený svet každých 5 rokov (naposledy v roku 2 000). Vetvy Nové rodiny – hnutie vzniklo z impulzu fokolarínov žijúcich v manželstve. Tieto rodiny sa snažili prenášať svoju lásku do spoločnosti a tak vplývať na sociálnu štruktúru svojho prostredia. Zvláštnu pozornosť venujú najmä trpiacim a ľuďom v ťažkých životných podmienkach. Aktivity: výchovno-vzdelávacie kurzy pre rodiny a snúbencov, dobrovoľné spoločenstvo majetku, adopcia a starostlivosť o deti a mládež, pomoc matkám v tiesni, poradenstvo, prijatie starých a nevyliečiteľne chorých, adopcie na diaľku. Adopcie na diaľku – projekt na podporu detí z krajín tretieho sveta. Adoptívni rodičia (jednotlivci, rodiny, spoločenstvá, kolektívy) sa zaviažu posielať na konkrétne dieťa mesačne čiastku potrebnú na zaplatenie školného a jedla počas celej jeho povinnej školskej dochádzky. Zhromaždená suma sa v štvrťročných intervaloch posiela priamo na miesto určenia.
Nové ľudstvo – vzniklo z podnetu voluntárov. Je vyjadrením hnutia Focolare k sociálnym problémom spoločnosti. Je rozšírené na všetkých kontinentoch, jeho členmi sú ľudia všetkých profesií a sociálnych kategórií – úradníci, podnikatelia, robotníci, politici, umelci, zdravotníci, štátny úradníci, novinári... Ich cieľom je žiť v spoločnosti podľa Ducha jednoty, obnovujúc seba samých a meniac vlastné prostredie, vyžarujúc tohto ducha na čo najviac ľudí. Ekonomika spoločenstva – na rozdiel od konzumnej ekonomiky, založenej na kultúre vlastnenia, je založená na kultúre dávania. Podniky založené na jej princípe delia zisk na tri časti: pre potreby a rozvoj firmy (vytváranie nových pracovných miest), na formovanie a výchovu ľudí ku kultúre dávania (semináre, prednášky...) a tretia časť je priamo určená ako pomoc chudobným. Od vzniku prvého podniku v Brazílii sa táto ekonomika behom 10 rokov rozšírila do celého sveta (dnes cca 800 podnikov).
Hnutie za jednotu – spája členov politických strán z rôznych koncov politického spektra, poslancov parlamentov, funkcionárov európskych inštitúcií, regionálnych politikov, primátorov, starostov, študentov politológie, sociálnych vied a medzinárodných vzťahov z krajín Európy a Latinskej Ameriky, ktorí sa snažia o nové objavenie „bratských vzťahov“ medzi ľuďmi najrozličnejších svetonázorov, kultúr a politickej príslušnosti.
Farské hnutie – vzniklo ako odpoveď na aktivity s hnutím sympatizujúcich diecéznych kňazov, seminaristov, gen´s a voluntárov a tiež rodín žijúcich vo svojich farnostiach. V ich prostredí sa zameriava na vytváranie farských spoločenstiev. Aktivity: stretnutia venované prehĺbeniu života podľa evanjelia, rozšírenie kultúry dávania, podpora dialógu a jednoty medzi rôznymi štruktúrami, združeniami a hnutiami pôsobiacimi vo farnosti.
Mladí za zjednotený svet – mladí konkrétnymi projektmi šíria priateľstvo, solidaritu a jednotu, budujú sociálne centrá, organizujú ekonomické a ekologické iniciatívy, kampane ovplyvňujúce verejnú mienku, dlhodobé projekty na pomoc deťom z ulice, nezamestnaným, ľuďom na okraji spoločnosti, kultúrne výmeny, festivaly. Získavajú prostriedky pre naliehavé miestne potreby počas prírodných katastrof. V minulom roku odštartovali Projekt Afrika zameraný na potreby obyvateľov čierneho kontinentu. Vo svete sú dobre známe aj hudobno-tanečné súbory Genrosso a Genverde.
Chlapci a dievčatá za jednotu - Viac ako 200 000 chlapcov a dievčat vo veku od 9 do 16 rokov sa s veľkou dávkou fantázie a nadšenia púšťa do projektov, do ktorých zapájajú svojich kamarátov, učiteľov, rôzne inštitúcie a médiá. Zbierajú finančné prostriedky pre deti z najchudobnejších krajín, pomocou petícií predkladajú jednotlivým inštitúciám výzvy a výsledky svojich projektov. Konferencia chlapcov a dievčat na tému budúcnosť – naposledy minulý rok v Tokiu zorganizovalo Hnutie Focolare spolu s UNICEF stretnutie 213 mladých kresťanov a budhistov, aby spolu hovorili o mieri, lepšej budúcnosti, ekológii, zjednotenom svete a hlavne o láske prekonávajúcej všetky problémy |
![]()
|