Budeme (sa) klonovať ?
názory a stanoviská

Vatikán

Pápežská akadémia Pro Vita zaujala postoj k reprodukčnému klonovaniu v dokumente Reflections on cloning (1997):

Klonovanie, ako sprostredkovaná forma rozmnožovania mení zmysel ľudskej reprodukcie. Ženy sú zneužívané a slúžia len ako prostriedok (sú zdrojom vajíčok a majú maternicu, ktorá je miestom vývinu plodu). Klonovanie mení základné rodinné vzťahy, napr. dieťa môže byť dvojičkou svojej matky. Podporuje myšlienku úplnej dominancie niektorých jedincov nad existenciou iných. Pri využití tejto metódy hodnota každého muža a ženy nezávisí od "osobnej hodnoty", ale o tých biologických kvalít, ktoré sú cenené (a preto vyberané). Klonovanie musí byť odsúdené kvôli porušeniu dôstojnosti klonovanej osoby, ktorá sa rodí na svet len ako "kópia" (aj keď iba ako biologická kópia) inej bytosti. Klon môže trpieť stratou identity.

Možnosť klonovania ľudí predstavuje znesvätenie dvoch základných princípov, na ktorých sú založené všetky ľudské práva, a to: princíp rovnosti všetkých ľudí a nediskriminácie.

Problematikou terapeutického klonovania sa spomínaná pápežská akadémia zaoberá v dokumente Declaration on the production and scientific and therapeutic use of the human embryonic stem cells (2000). Základná otázka, ktorú si položili jeho autori je, či je morálne pripravovať a využívať živé ľudské embryá na prípravu kmeňových buniek.

Odpoveď je NIE z nasledovných dôvodov:

  • ľudské embryo je od počiatku splynutia pohlavných buniek ľudská osoba, ktorá sa koordinovane a postupne vyvíja, takže nemôže byť považované za jednoduchú masu buniek,

  • ľudská osoba má právo na vlastný život,

  • odstránenie vnútorných buniek embrya (kmeňových buniek) spôsobí nenapraviteľnú deštrukciu embrya,

  • "účel nesvätí prostriedky", a tak využitie embryonálnych kmeňových buniek na terapeutické účely, neospravedlňuje takýto zásah,

  • postoj Cirkvi je potvrdený Učiteľským úradom Cirkvi, ktorý v encyklike Evangelium Vitae (s ohľadom na dokument Donum Vitae) hovorí: Ľudská bytosť musí byť rešpektovaná a chránená ako osoba od momentu počatia a preto jej od tohto okamihu musia byť priznané práva, na prvom mieste právo neporušiteľnosti. Využitie kmeňových buniek z dospelých jedincov je rozumnou, humánnou a progresívnou metódou, sľubujúcou liečebné využitie v budúcnosti. Jej použitie je nepochybne veľkou nádejou pre veľa trpiacich ľudí.

Európsky parlament

Vydal Rezolúciu o klonovaní ľudí (2000), po tom ako vláda Veľkej Británie navrhla povoliť terapeutické klonovanie. V rezolúcii sa hovorí: Ľudská dôstojnosť a hodnota každej ľudskej bytosti sú hlavným cieľom členských štátov EU. Pri liečbe vážnych ochorení existujú aj iné spôsoby liečby ako tie, ktoré využívajú embryá vzniknuté náhradou jadier. V budúcnosti sa na liečbu môžu využívať kmeňové bunky z dospelých jedincov alebo z pupočnej šnúry novorodencov. Ďalej sa tu píše: Nie je rozdiel medzi klonovaním na terapeutické účely a reprodukčným klonovaním ľudí. Európsky parlament tiež rozhodol, že nebude finančne podporovať žiadne vedecké projekty, ktoré by boli chápané ako klonovanie a ktoré by využívali metódu náhrady jadier embryí.

USA

V marci 1997 americký prezident Bill Clinton požiadal Národnú bioetickú poradnú komisiu, aby do 90 dní vypracovala stanovisko ku klonovaniu ľudí, čo viedlo k dvom základným záverom: (1) zákazu použitia federálnych výskumných fondov na klonovanie ľudí a (2) požiadavke vyhlásiť moratórium na výskum klonovania v súkromnom sektore.

Japonsko

Ľudské klonovanie bude v blízkej dobe v Japonsku pokladané za zločin. Japonský parlament prijal zákon zakazujúci vytváranie embryí kombináciou ľudského vajíčka a nepohlavných buniek, rovnako ako miešanie ľudských a zvieracích buniek na vytvorenie hybridných embryí. Porušenie zákona môže byť potrestané desiatimi rokmi väzenia alebo pokutou 90 000$.

Taliansko

Taliansky parlament odhlasoval veľkou väčšinou hlasov Protokol o zákaze klonovania ľudí, ktorý schválila Rada Európy. Na európskej úrovni vstúpil tento protokol do platnosti 1. marca 2001. Predsedkyňa Strany zelených G. Fracescato hodnotila toto rozhodnutie ako presvedčivú odpoveď na búrlivo diskutované vyhlásenie talianskeho odborníka na genetiku Severina Antinoriho. Antinori totiž vyhlásil, že začne v čo možno najkratšom čase s klonovaním ľudí, aby tak pomohol neplodným párom mať deti.

Slovensko

Klonovanie je u nás je zakázané zákonom 277 z roku 1994, ktorého paragraf 46 a hovori: Akýkoľvek zásah vykonaný s cieľom vytvoriť ľudskú bytosť geneticky identickú s inou ľudskou bytosťou, či živou, alebo mŕtvou, je zakázané.

Slovensko, ako jedna z prvých krajín, ratifikovalo Dodatkový protokol o zákaze klonovania človeka, vydaný k Bioetickej konvencii Rady Európy.

Stanoviská svetových organizácií

WHO (Svetová zdravotnícka organizácia)

V apríli 1999 vydala stanovisko ku klonovaniu vo vzťahu k ľudskému zdraviu, v ktorom opakovane tvrdí, že klonovanie ľudí je eticky neprijateľné. Klonovacie techniky môžu mať terapeutické využitie pri produkcii ľudských tkanív a orgánov z neembryonálnych buniek.

UNESCO

V novembri 1997 zverejnilo deklaráciu, ktorá hovorí: Ľudský genóm je dedičstvo ľudstva! Klonovanie je proti ľudskej dôstojnosti. Preto aj reprodukčné klonovanie ľudí by malo byť zakázané.