Autorita

1. uznávaná vážnosť, vplyv, 
2. uznávaný znalec, odborník; vplyvná osobnosť 
(podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka)

V posledných rokoch, podľa môjho názoru, zažíva slovenská spoločnosť krízu autority. Táto kríza sa prejavuje nielen v spoločnosti, ale aj v cirkvi. Nie je to nič nové. Je to jedna z chorôb, o ktorých treba hovoriť. Momentálne sa však táto choroba nelieči.

Keď hovorím a píšem o autorite, nemyslím na autoritatívnosť. Ide tu iba o rešpekt voči nositeľom istého poverenia. Mnohí môžu namietať, že ten a ten je pre nich autoritou. Možno majú pravdu, ale... Ak sa pozrieme bližšie, zistíme, že uznávame len toho, kto vyhovuje našim predstavám, nášmu momentálnemu rozpoloženiu či pocitom. Autoritou však pre nás nie je človek, ktorý hovorí proti nám. Každý si myslí, že nám chce táto osoba ublížiť, a prestáva ju rešpektovať. Pravá autorita by mala vychádzať z poznania, že každý, či už v spoločnosti, alebo v cirkvi, má isté poslanie, povinnosti a zodpovednosť. V tomto zmysle by mal byť každý svojím spôsobom autoritou. Autorita by sa mala prejavovať najmä v rozhovoroch, počas ktorých sa rešpektujú obe strany. K tomu patrí aj rešpekt voči službe spojenej so zodpovednosťou a právom rozhodovať o určitých veciach. Tento rešpekt voči službe však na Slovensku chýba. Do popredia sa dostávajú osoby, ktoré majú "veľkohubé" reči a prakticky nič poriadne nerobia. To sú momentálne autority pre slovenskú spoločnosť.

Ak by sa robil prieskum verejnej mienky, určite by na prvých miestach skončili politici alebo osobnosti šoubiznisu. Sú však títo ľudia pravou autoritou? Sú síce známymi osobnosťami, ale dovolím si tvrdiť, že autoritami nie sú. Veď mnohých ovplyvňujú negatívnym spôsobom. Autorita na Slovensku žije v ústraní, v tichosti. Málokedy ju počujeme rozprávať v médiách, takmer ju nevidno, nepotrebuje byť na prvých stránkach. Tieto osoby - ak prehovoria - povedia vždy niečo múdre. Žijú utiahnutým životom a nenápadne ovplyvňujú životy iných tým, že ich oslovujú svojimi skutkami alebo aj slovami. A nezabúdajú na jedno - službu. Tá je podstatou autority. Uznávané osobnosti sú možno odborníkmi, ale zabúdajú, že majú slúžiť. A to ich oberá o možnosť, aby sa stali autoritami. Možno v našom okolí takáto nenápadná autorita žije, len my sme ju zatiaľ nenašli. Otvorme svoje zaslepené oči...

-pp-