Austrália

Peter Skačan, Bridge Business College, Austrália (Sydney)

Po dôkladnom prieskume agentúr organizujúcich študijné pobyty v Austrálii som sa rozhodol pre agentúru jednej Slovenky, žijúcej v Sydney. Celé vybavovanie mi trvalo asi mesiac, ale dá sa to stihnúť aj rýchlejšie.

Školné som platil dopredu na účet školy, čo by sa mohlo zdať príliš rizikové, ale netreba zabúdať na to, že toto je Austrália, a nie Slovensko. Tu nie je hlavný cieľ niekoho okradnúť, alebo oklamať.

Kým sme sa spolu s ďalšími šiestimi kamarátmi po príchode zorientovali, vyskúšali sme zopár prechodných ubytovaní. Teraz bývame blízko centra. Všetci Slováci tu bývajú v prenajatých bytoch. Na začiatku možno niektorí niekoľko mesiacov bývajú v rodinách, ale to je dosť drahé.

Ľudia sú v Austrálii veľmi priateľskí, slušní a, čo na Slovensku nevidieť, usmievajú sa. Žije tu veľa rôznych národností, a tak sa nikto nenadraďuje, nikto vami nepohŕda, ak nehovoríte perfektnou angličtinou.

Škola je tu veľmi voľná - keď človek nemôže, tak jednoducho nepríde. Je útulne zariadená: je tu posilňovňa, kuchynky, televízna a spoločenská miestnosť, internet 10 hodín denne. Všetko to zodpovedá austrálskej životnej úrovni, ktorá je naozaj veľmi vysoká; nedá sa povedať, že by tu človeku materiálne mohlo niečo chýbať. Samotná úroveň vzdelávania je priamo úmerná sume, ktorú je človek ochotný za školu obetovať - najlepšie sú na tom univerzity, ktoré si však väčšina Slovákov nemôže dovoliť.

Zatiaľ som nenašiel miesto, kde by sa stretávali veriaci mladí ľudia. Celkovo chodia v Austrálii do kostola väčšinou starší, z ktorých väčšina chodí veľmi často aj na prijímanie.