Nórsko

Mária Kopasová, RoglandVernepleierHogskole, Nórsko

Na štvorročný študijný pobyt, ktorý mi cez štipendium hradí Nórsky pôžičkový fond, som sa dostala vďaka tomu, že som pomáhala ako dobrovoľník v neziskovej organizácii. A zároveň vďaka prijatiu na nórsku školu s odborom, ktorý som chcela študovať

Moje prvé dojmy boli smutné, vzrušujúce, ale hlavne zmätené. Našťastie tu už tretí rok študujú štyria slovenskí študenti, ktorí boli zvedaví, akí budú "tí noví", takže úvodné prijatie bolo fajn. Nórski študenti sú, naopak, voči cudzincom veľmi rezervovaní a opatrní. Postupne sa však bariéry medzi nami stenčujú - hlavne tie komunikačné, keďže tento rok sa intenzívne učím nórčinu, aby som ďalšie tri roky mohla študovať samotný odbor Vernepleier. S nadväzovaním kontaktov však musíme prichádzať ako prví, čo je niekedy frustrujúce.

Môj denný program je dosť jednoduchý: dopoludnia jazyková škola, popoludní opakovanie a učenie sa nových slovíčok, návšteva slovenských študentov či pokusy o komunikáciu v nórčine.

Študentom, ktorí sa chystajú na štúdium v zahraničí, by som poradila, aby si pred odchodom dobre rozmysleli, prečo to chcú urobiť - mne osobne totiž v čase, keď mi je smutno alebo ťažko, pomáha práve to, že si zopakujem dôvody, pre ktoré som do Nórska prišla.