Gospelové leto

Na Slovensku sa každoročne uskutoční niekoľko desiatok gospelových podujatí. Čoraz častejšie sa objavujú aj viacdňové festivaly. No na najvyššom stupienku sú tri podujatia, ktoré každoročne vítajú svojich návštevnikov na viac dní, počas ktorých im ponúkajú pobyt, stravu, ale najmä obrovskú porciu gospelovej hudby. Určite tušíte, že mám na mysli trnavský festival Lumen, podtatranský Camp Fest a námestovský Verím, Pane. Aj v tomto roku od mája do júna vyvrcholila na nich slovenská gospelová sezóna. Keďže v tomto roku som navštívil všetky, rozhodol som sa podeliť sa o svoje dojmy formou porovnania jednotlivých festivalov.

LUMEN

Ročník: X.
Miesto: Trnava
Dátum: 5. - 6. máj 2000
Organizátori: DOMKA - Združenie saleziánskej mládeže, mesto Trnava
Riaditeľ: P. Emil Šafár SDB
Typ: halový (indoor) festival
Počet návštevníkov: cca 2 500
Ubytovanie: v školách na spacákoch a karimatkách (10 Sk/noc)
Stravovanie: v sobotu raňajky, obed+balená večera za 50 Sk
Doprava: mimoriadny vlak z Košíc do Trnavy a späť za polovičné cestovné
Vstupné: 170 Sk na dva dni, 90 Sk na jeden deň
Pódium: hlavné v miestnej športovej hale (kapacita cca 2000 ľudí), vedľajšie v stane pred halou (cca 300 ľudí), vokálna scéna v evanjelickom kostole (cca 500 ľudí)
Duchovný program: 9 rôznych prednášok, workshopov a duchovných obnov v sobotu dopoludnia
Športový program: umelá stena, "mucha", pripútaný futbal, turnaje v klasických kolektívnych športoch
Najlepšie koncerty: Three Crosess, Vašo Patejdl, Adrien Snell, Tretí deň, Kapucíni&Stanley, tanečné divadlo Atak
Faux-paux: tentokrát žiadny
Hodnotenie:****
Zdôvodnenie: Festival zaznamenal ďalší veľký krok vpred, objavil sa konzistentný duchovný program, športové akcie, adrenalínové atrakcie, traja kvalitní zahraniční hostia z rôznych gospelových žánrov, na otvorenie prišla veľká hviezda slovenskej popmusic. Lumen sa v súčasnej podobe dostal v podstate úplne na hranice možného. Pokiaľ organizátori nechcú zastať, ale aj o rok ponúknuť opäť niečo viac, ako je to v Trnave už dobrým zvykom, môžu sa pohnúť len v jednom (alebo aj vo viacerých) z týchto troch smerov: priviesť top špičkových zahraničných interpretov, rozšíriť festival na viac dní (posledný ročník bol tak nabitý, že sa nedala stihnúť ani polovička programu), presunúť festival z haly na otvorené pódium na väčšom štadióne. Tá polovička hviezdičky chýbajúcej do maxima je takým malým podpichnutím organizátorov, aby nezaspali na vavrínoch a pokúsili sa pohnúť v súčasnosti bez diskusie najlepší slovenský gospelový festival ešte o kus dopredu.


Camp Fest

Ročník: II.
Miesto: Športcamp Tatranská Lomnica
Dátum: 6. - 9. júl 2000
Organizátori: Mládež pre Krista, Združenie Sieť, SEM (Spoločenstvo evanjelickej mládeže)
Riaditeľ: Marián Lipovský
Typ: open air festival
Počet návštevníkov: cca 2 500
Ubytovanie: v stanoch
Stravovanie: čo peňaženka dovolí...
Vstupné: + kempovné (predpredaj/počas festivalu): do 11 rokov zadarmo, do 17 rokov 250/400 Sk, od 18 rokov 300/450 Sk, denné vstupné 130 Sk
Pódium: hlavné (kapacita cca 2000 ľudí na "stojáka") + 3 programové stany (po cca 500 ľudí na sedenie)
Duchovný program: prednášky, workshopy, filmové projekcie, spoločné modlitby, rozhovory, kaplnka....
Športový program: možnosť požičať všakovaké športové náradie, turnaje v tradičných kolektívnych loptových hrách a netradičných individuálnych športoch
Najlepšie vystúpenia: Tretí deň, Credo, klaun - Mark Maklenburg, Bez iluze, N.N.Band
Faux-paux: organizátori nepovolili katolíkom sláviť v nedeľu v kempe sv. omšu
Hodnotenie:***
Zdôvodnenie: Organizátori sa pokúšajú o najväčší a zároveň o najnamáhavejší a najnákladnejší druh festivalu. Na Slovensku si ako jediní trúfli na open air festival práve oni, za čo im patrí veľké uznanie. Problém, ktorý ovplyvniť nemohli, bolo nepríjemné daždivé počasie. Práve tento fakt však je pre open air festival kľúčový. Pre budúcnosť sa treba zrejme ešte raz zamyslieť nad miestom konania a termínom. Šport kemp bol problematický aj z iného dôvodu: bol drahý. Nemyslím služby, ktoré boli zahrnuté v cene vstupného. Najmä vďaka stravovaniu - jediný obchod s potravinami v susednom Eurocampe, stánky súkromníkov v areáli Športcampu - sa pobyt pre návštevníkov riadne predražil. A keďže návštevníkmi sú najmä mladí nezarábajúci ľudia, je to pre Camp Fest obrovská nevýhoda v porovnaní s ostatnými dvoma festivalmi, ktoré sú voči svojim návštevníkom veľmi "user friendly". Je pravda, že na západe open air festivaly fungujú presne takto. Slovensko je však podstatne chudobnejšie. No najväčším negatívom festivalu bola slabá kvalita zahraničných hostí. Dokonca slabšia ako minulý rok. Malo by platiť pravidlo, že interpret zo zahraničia by mal mať vyššiu kvalitu ako naši (myslím slovenských a českých). Realita tohtoročného Camp Festu však potvrdila parafrázované príslovie: Nie je všetko zlato, čo je z USA. Naopak skvelý nápad bolo amatérske pódium. Každopádne si treba uvedomiť, že Camp Fest má za sebou len dva ročníky. Aj z tohto hľadiska je určite festivalom s najväčšou perspektívou.


Verím, Pane

Ročník: X.
Miesto: Námestovo
Dátum: 20. - 23. júl 2000
Organizátori: LUX communication, Katolícka jednota Slovenska Námestovo
Riaditeľ: P. Juraj Drobný
Typ: happening
Počet: cca 1 000
Ubytovanie: v školách na spacákoch a karimatkách
Stravovanie: Štv: večera, Pia - Ne: raňajky, obed+balená večera
Vstupné: na koncerty zadarmo, účastnícky poplatok (strava + ubytovanie) za Štv, Pia, So, Ne: 30 + 60 + 60 + 60 Sk, za celý festival 210 Sk
Pódium: prírodný amfiteáter na brehu Oravskej priehrady (kapacita cca 1000 ľudí)
Duchovný program: v piatok a sobotu duchovná obnova - Braňo Letko a spoločenstvo z Lamača
Športové aktivity: nič organizované, možnosť všetkých možných vodných a podvodných športov
Najlepšie vystúpenia: Nynot, Adriel, Credo, Chvály, muzikál Láska je silnejšia
Faux-paux: katastrofálna, v podstate žiadna informovanosť o festivale
Hodnotenie: *****
Zdôvodnenie: Použil som pre tento festival pojem happening. Už dlhé roky sa ľudia, ktorí sa motajú okolo slovenského gospelu, stretajú na podujatí, ktoré každoročne organizuje Juraj Drobný. Najprv ich kroky smerovali do Horných Kočkoviec, potom do Považskej Bystrice a posledné tri roky do Námestova. Jurajove festivaly mali vždy veľmi pohodovú atmosféru, stretali sa na nich starí známi a nové tváre vždy dostali svoju príležitosť na pódiu. V Námestove je táto otvorenosť festivalu ešte viac zvýraznená amfiteátrom na brehu Oravskej priehrady, ktorý je voľne prístupný ako pre návštevníkov festivalu, tak pre rekreantov na brehu priehrady, či pre náhodne okoloidúcich. Platí to aj opačne: návštevník môže počúvať koncerty, popritom sa kúpať v priehrade, ísť do bufetu na pivo, či odskočiť si do mesta. Táto pohoda bola umocnená aj dobrým počasím (Juraj poslúchol hlasy miestnych "znalcov" a presunul festival do termínu, kedy by malo byť na nevyspytateľnej Orave najlepšie počasie). Keď k tomu prirátame ústretovosť voči návštevníkom (najmä finančnú: ubytovanie, strava), už spomínanú v podstate na takýchto veľkých festivaloch jedinečnú šancu pre nové kapely a interpretov, úzku previazanosť s jedinečnou koncertnou šnúrou Šanca pre lásku a možnosť stretnúť ľudí, z ktorými si sa dlhú dobu nevidel, niet sa čo diviť, že sa sem interpreti, ako aj fanúšikovia slovenského gospelu vždy radi znova vracajú. Preto sa ani nedivím, že Sába, Trenčiansky bazár a Dominik svoj návrat na pódiá po viacročnej prestávke absolvovali tento rok práve na Verím, Pane. Zvláštne je, že aj napriek slabej informovanosti, skalní návštevníci cestu do Námestova v správnom čase vždy nájdu. Verím, Pane je jednoducho jasne vyprofilovaný festival, na ktorom síce nezažijete zahraničné kapely, ale jeho pravidelná ponuka vám to vynahradí v plnej miere. Zlepšovať jednoducho nie je čo, pretože Verím, Pane je festivalom s najpriateľskejšou atmosférou. A to pre gospelový festival vôbec nie je málo.

P. S.: Maximálne hodnotenie je päť hviezdičiek. Hodnotenie vyjadruje môj subjektívny názor, ktorý sa nemusí zhodovať z názorom cteného čitateľa. Odvahu porovnať všetky tri festivaly mám nielen preto, že som ich toho roku všetky navštívil, ale aj preto, že som na vlastnej koži zažil 7 z 10 ročníkov Verím Pane, 7 z 8 ročníkov Lumenu a oba ročníky Camp Festu.

Drobec