P r á v o   n a   ž i v o t
   V tomto roku si pripomíname 10. výročie schválenia Dohovoru o právach dieťaťa, ktorý vznikol na pôde OSN. Pri tejto príležitosti štyri mimovládne organizácie - Spoločenstvo života, Hnutie kresťanských spoločenstiev detí - eRko, Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR a Spoločnosť priateľov detí z detských domovov - Úsmev ako dar, vyhlásili Deklaráciu práv počatého dieťaťa

     Podľa slov autora deklarácie, JUDr. Mareka Brenčiča: „Deklarácia práv počatého dieťaťa má slúžiť na scitlivenie ľudí a je ponukou pozitívnej alternatívy. Ponúka ľuďom určitý postoj, ako vhodným spôsobom ovplyvňovať ľudí. Je deklaráciou detí, ktorých práva sú často hrubo porušované - najmä základné právo na život. Súčasne je spomienkou na vznik nášho života (nášho počatia).“
   Nad slávnostným vyhlásením, ktoré sa uskutočnilo 1. júna t. r. v Bratislave, prevzal záštitu slovenský básnik Milan Rúfus. Medzi hosťami, ktorí prijali pozvanie boli bývalý prezident Michal Kováč s manželkou, exminister hospodárstva Ľudovít Černák s manželkou, štátni tajomníci Ministerstva školstva a Ministerstva práce, rodiny a sociálnych veci, vedúci úradu Ministra zdravotníctva, sestry Matky Terezy, Pro life aktivisti.

Vklad do celospoločenskej diskusie
    Do konca novembra svojimi podpismi deklaráciu podporilo viac ako 7 tisíc ľudí a vyše tridsať organizácií spoločenského, duchovného a politického života (obdržali ju všetci poslanci NR SR, ministri vlády SR, niekoľko štátnych tajomníkov a veľvyslancov na Slovensku).
    Ako prvý na jej vyhlásenie reagoval spišský diecézny biskup Mons. František Tondra. Biskup a generálny vikár Bratislavsko-Trnavskej arcidiecézy Dominik Tóth pre závažnosť tohto dokumentu o základných pravdách Božieho zjavenia navrhol, aby sa deklarácia predložila Konferencii biskupov Slovenska a všetci biskupi ju jednotne podporili.
    Viac-menej súhlasné odozvy prišli od predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu, ktorý deklaráciu vníma “predovšetkým ako dobrý vklad do širšej celospoločenskej diskusie o našom vzťahu k životu, o našich hodnotách a napokon i o predstave budúcnosti našej spoločnosti”, ministra kultúry Milana Kňažka, ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Magvašiho, ministra vnútra Ladislava Pittnera, bývalého predsedu Ústavného súdu Milana Čiča, poslanca Parlamentu ČR Jiřího Karasa a ďalších.

Budúcnosť deklarácie
    Ako si JUDr. Marek Brenčič predstavuje uplatnenie deklarácie v praxi? „Existuje niekoľko hnutí, ktoré sa snažia robiť osvetu na školách, v azylových domoch. Budeme robiť tlačové besedy, semináre a je tu možnosť prijatia zákona, ktorý veľmi formuje ľudí. Ako vidno z poľského príkladu, dobrou osvetou je možné zmeniť myslenie alebo aspoň nájsť vôľu na prijatie potrebného zákona. Uvedieme príklad: Keď v roku 1957 prijali u nás zákon, ktorý dovoľoval zabíjanie počatých detí z tzv. sociálnych dôvodov, stúpol počet umelých potratov o viac ako 11 tisíc. Avšak v Poľsku po prijatí zákona v roku 1993, ktorý chráni počatý život, len za rok klesol počet potratov takmer o 11 tisíc. Ako vidno aj zákon má veľký vplyv na myslenie ľudí. Samozrejme bez dobrej osvety to nepôjde. Ťažko by sme získali dostatočné množstvo zástancov na prijatie zákona, ktorý by chránil život už od počatia.
    Viackrát do roka chceme verejne upozorniť ľudí na pozitívne hodnoty života: 2. novembra pravidelne organizujeme celoslovenskú akciu - Modlitba a sviečka za nenarodené deti, keď sa v tichu modlíme v určitom čase pred potratovými klinikami. K 1. júnu si budeme každoročne pripomínať výročie podpísania Deklarácie práv počatého dieťaťa.
    Prezident Argentíny vyhlásil na želanie latinsko-americkej mládežníckej organizácie na ochranu života 25. marca ako štátny sviatok Deň nenarodených detí. Naše štyri organizácie by radi zorganizovali kampaň, aby parlament uzákonil tento deň za pamätný deň aj u nás. Spoločenstvo života spolu s nadáciou Spolupatričnosť v novembri pravidelne organizuje Pochod za život v Bratislave. Okrem toho usporadúvame pre pro life aktivistov anima kurzy, na vedenie pro life spoločenstiev. Spoluorganizujeme letnú cyklistickú púť po Slovensku, kde sa modlíme pred potratovými klinikami. Snažíme sa modliť aspoň raz do týždňa pred potratovou klinikou v Bratislave.
    O tom, že nejde o ojedinelú iniciatívu, svedčí fakt, že podobnú deklaráciu, podľa vzoru slovenskej, vyhlásili 22. novembra v Českej republike. Hlavným organizátorom bol poslanec Lidovej strany Jiří Karas. Podpismi ju podporilo niekoľko poslancov českého parlamentu, zo známych osobností herec Radovan Lukavský, Marta Kubišová, astronóm J. Grygar.
    Deklarácia sa stretla s pozitívnym ohlasom i na Medzinárodnom kongrese rodín, ktorá sa 14.-17. novembra konala v Ženeve. Zúčastnilo sa jej približne 256 mimovládnych organizácií zo všetkých kontinentov. Myšlienky deklarácie budú prezentované v elektronickom časopise, ktorý má pomáhať pri vzájomnej komunikácií a spolupráci medzi „pro rodinne“ orientovanými organizáciami na celom svete.
    Najrýchlejšia cesta ako je možné podporiť deklaráciu je prostredníctvom internetu na adrese http://www.erko.sk/deklaracia/ alebo na podpisových hárkoch, ktoré sa nachádzajú v niektorých kostoloch.

Gabriel Gromovský    


plod
Deklarácia práv počatého dieťaťa

Preambula
   Nezabúdajúc na to, že život každého z nás začal naším počatím, keď sme sa z jednej bunky, oplodneného ľudského vajíčka, vyvinuli až do súčasnej podoby, vzdávajúc veľkú vďaku svojim mamám a otcom za to, že nám dali šancu žiť,
    pretože podľa preambuly Všeobecnej deklarácie ľudských práv OSN „uznanie prirodzenej dôstojnosti a rovných a neodňateľných práv všetkých členov ľudskej rodiny je základom slobody, spravodlivosti a mieru vo svete,
    pretože ignorovanie ľudských práv a pohŕdanie nimi viedlo k barbarským činom urážajúcich svedomie ľudstva...”,
    a pretože veríme „...v základné ľudské práva, v dôstojnosť a hodnotu ľudskej osobnosti, ako aj v rovné práva žien a mužov...”, v spravodlivosť pre všetkých, právny štát a demokraciu,
    vyzývame na všeobecné „uznávanie a zachovávanie ľudských práv a základných slobôd” najslabších zo slabých, tých ktorí nemajú svoj hlas.
    Pretože podľa preambuly Deklarácie práv dieťaťa a Dohovoru o právach dieťaťa prijatých Valných zhromaždením Organizácie Spojených národov „dieťa z dôvodu svojej fyzickej a duševnej nezrelosti potrebuje osobitné záruky a starostlivosť, vrátane primeranej právnej ochrany, pred i po narodení”,
   pretože podľa Listiny základných práv a slobôd i Ústavy Slovenskej republiky je „ľudský život hodný ochrany už pred narodením”,
    a v duchu zásady klasického rímskeho práva „nasciturus pro iam nato habetur, quotiens de commodo eius agitur” - narodiť sa majúci (počatý) sa má pokladať za už narodeného, kedykoľvek ide o jeho prospech, i zásady in dubio pro vitae - v prípade pochybností sa máme rozhodovať v prospech ľudského života, ktorý je vždy dobrom,
    vyhlasujeme túto deklaráciu určenú všetkým ľuďom dobrej vôle, príslušným štátnym orgánom a ostatným mimovládnym organizáciám, aby bola poskytnutá počatým deťom spravodlivá právna ochrana a ich rodičom potrebná pomoc a poradenstvo:

I. Každá ľudská bytosť má právo na život od počatia po prirodzenú smrť
Článok 1
    (1) Každá ľudská bytosť je od momentu počatia po smrť rovná v dôstojnosti a právach. Od momentu počatia má každý právo na právnu ochranu. Prijímanie právnych predpisov i všetko konanie i nekonanie má slúžiť v prospech záujmov a práv počatého dieťaťa.
    (2) Všetkým počatým deťom sa majú zaručovať bez akejkoľvek diskriminácie práva a ochrana zo strany vlastnej rodiny, spoločnosti a štátu bez ohľadu na ich vek, zdravotný a psychický stav, pohlavie, rasu, národný a sociálny pôvod, príslušnosť k národnostnej menšine alebo etnickej skupine, náboženstvo, majetok, rod alebo iné postavenie.
Článok 2
    Každá ľudská bytosť má právo na život. Toto právo sa má chrániť zákonom od momentu počatia po prirodzenú smrť.

II. Počaté dieťa má právo narodiť sa, má právo mať svoju matku, otca a rodinu
Článok 3
    Počaté dieťa má právo narodiť sa. Má právo byť prijaté a milované.
Článok 4
    Počaté dieťa má právo byť splodené v manželstve jedného muža a jednej ženy. Má právo byť počaté a nosené v lone svojej matky.
Článok 5
    Počaté dieťa má právo na harmonický život v rodine založenej na trvalom manželskom zväzku jednej ženy a jedného muža.
Článok 6
    Počaté dieťa má právo, aby sa na jeho záujmy prihliadalo pri vzniku, ako aj pri prípadnom zániku manželstva.

III. Počaté dieťa má právo na ochranu zdravia a zachovanie ľudskej dôstojnosti
Článok 7
   (1) Počaté dieťa má právo na ochranu zdravia, najmä právo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a právo byť pacientom.
    (2) Štát má „zabezpečiť vhodnú zdravotnícku starostlivosť matkám v období pred i po narodení dieťaťa”.
Článok 8
    (1) Počaté dieťa má právo na zachovanie telesnej, genetickej a duševnej nedotknuteľnosti.
    (2) Počaté dieťa má právo na ochranu pred vykonávaním overovania medicínskych poznatkov na človeku. Počaté dieťa má právo na ochranu pred využitím svojich orgánov a tkanív na transplantácie. Počaté dieťa má právo na ochranu pred klonovaním, genetickými alebo inými manipuláciami a pred každým využitím s obchodným, priemyselným, vedeckým alebo iným cieľom.
Článok 9
    (1) Počaté dieťa má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti aj po smrti.
    (2) Počaté dieťa má právo na dôstojný pohreb.

IV. Počaté dieťa má spôsobilosť na práva
Článok 10
    Počaté dieťa má spôsobilosť na práva.
Článok 11
    (1) Počaté dieťa má právo na náhradu škody, v prípade ak mu bola spôsobená ujma na zdraví.
   (2) Počaté dieťa nemôže byť nikdy považované za škodu.
Článok 12
   Počaté dieťa má právo dediť.
Článok 13
   Počaté dieťa má právo byť obdarované. Článok 14
    Počaté dieťa má právo na plnenie z poistnej udalosti, ktorou je smrť poistenca.

V. Počaté dieťa a jeho matka majú právo na osobitnú starostlivosť a pomoc
Článok 15
    Počaté dieťa má právo vyrastať a rozvíjať sa v zdraví, má právo na primeranú výživu.
Článok 16
    Počaté dieťa a jeho matka majú právo na osobitnú starostlivosť a pomoc.
Článok 17
    Matka počatého dieťaťa má právo na ochranu v pracovných vzťahoch a zodpovedajúce pracovné podmienky.
Článok 18
    Matka a otec počatého dieťaťa majú právo na poradenstvo a pravdivé informácie o živote počatého dieťaťa.

    Vyzývame všetkých ľudí dobrej vôle, menovite vládu SR, poslancov NR SR a štátne inštitúcie, cirkvi a štátne inštitúcie, kultúrne ustanovizne a mimovládne organizácie, aby zjednotili svoje sily na uvedenie článkov tejto Deklarácie do praktického života a využili všetky svoje možnosti v úsilí zabezpečenia ochrany detí od ich počatia. Veríme, že na prahu tretieho tisícročia bude mať ľudstvo dostatočnú vôľu a možnosti vytvoriť podmienky pre prijatie počatého života, a tak vybudovať spoločnosť otvorenú životu a skutočne priateľskú voči všetkým deťom.

JUDr. Marek Brenčič (autor deklarácie), Mgr. Martin Dilong (Spoločenstvo života), Ing. Marián Čaučík (eRko), PhDr. Viera Záhorcová (Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR), MUDr. Jozef Mikloško (Spoločnosť priateľov detí z detských domovov – Úsmev ako dar)