Multimedia ?!

Ked hovorime o elektronickych mediach, nemali by sme obist ani multimedia. Co to je, ste si mohli precitat v minulom cisle ND v recenzii cedecka skupiny Atlanta. Ale aspon nieco. Ide o sposob dohovorenia sa s pocitacom, pricom sa nepouziva len jeden druh media, ale viac naraz, cize napriklad: pisany text, obrazky, video, zvuk a v buducnosti snad aj hmatove vnemy, smrad,... Maju dokonca tu vlastnost, ze komunikuju s pouzivatezom, ktory nie je nuteny len pasivne prijmat to, co z „bedne“ ide, ale rozhoduje o tom, ktorym smerom program bude bezat dalej (tak ako v knihe si nalistujem stranu, ktoru chcem).

V sucastnosti sa ako prenosove medium pouziva CD-disk, co vsak uz nemusi dlho platit pri stale sa zrychlujucich pocitacovych sietach a internete. Na svete je novy typ disku – DVD (Digital Versatile Disk), ktory je schopny absorbovat az 17GB dat, co je asi 25-krat viac ako klasicke CD a predstavuje to priblizne 25 tisic 300-stranovych knih. DVD bol vyvinuty specialne pre multimedialne aplikacie a digitalne video a je schopny prehravat film v osmich jazykovych mutaciach s 8-kanalovym zvukom. Divak si moze vybrat z deviatich roznych pohzadov na scenu. Sceny nevhodne pre deti prehravac jednoducho preskoci alebo zaradi alternativne sceny (Kto vsak zabezpeci, ze zvedave deti sa nedostanu k rodicovskemu heslu?)… Multimedia su zatiaz dost novym mediom, ktore sa este zdaleka nepouziva tak masovo ako klasicke masmedialne prostriedky ako su radio, televizia, ci video. No v istych kruhoch su uz dost rozsirene. Pri tom vsetkom ide o lacne medium. Pri vyrobnej cene cca 40 Sk (bez nakladov na produkciu obsahu) sa sem zmesti mnohonasobne viac ako do knihy, ci casopisov. Nevyhodou je, ze na ich pouzitie musi mat clovek pocitac.

... a existuje to uz?

Uz v sucastnosti su na nasom trhu CD-cka na ucenie sa jazykov, vychadzaju casopisy s CD prilohou, niektore hudobne vydavatezstva pridavaju na CD aj stopu s multimedialnou castou, kde si najdete texty pesniciek, obrazky spevakov, ci ich videoklipy. Ziaz, existuje uz aj mnozstvo pornografickych CD. A ako to vyzera s krestanskou multimedialnou produkciou? Na Slovensku vezmi zle. Zatiaz vyslo len jedno multimedialne CD (Atlanta – pisali sme o nom v minulom cisle ND). Zo zazmurenymi ocami by sme sem mohli zaradit aj program Teophilos – vezmi pekna elektronicka verzia biblie, ktoru robili slovenski zudia, no zatiaz existuje len v anglictine. A to by bolo asi vsetko, o com som sa ja dopucul.Vo svete to vyzera inak, spomeniem len par prikladov. Vysla sada obsahujuca dva naucne multimedialne CD-disky, ktore ponukaju pohzad na kazdodenny zivot za murmi Vatikanu. Su tu zmapovane mnohe zname umelecke diela, ktore su vo vatikanskych zbierkach, prehzad budov a historie papezskeho statu so vsetkymi naslednikmi sv. Petra. Zaciatkom minuleho roka vyslo v Taliansku CD s nazvom Opera Omnia, prezentujuce kompletne dielo sv. Tomasa Akvinskeho. Na jedinom disku najdete vsetko, co tento vezky teolog a filozof napisal. O tom, ze toho nie je malo, hovori aj fakt, ze knizne orginaly vazia spolu asi 200 kg. Prepisanie z knih na CD si vyziadalo cez dva miliony hodin prace. Len asi pred mesiacom vyslo dalsie CD s nazvom Vatikanska bazilika. Najnovsi Katechizmus katolickej cirkvi vysiel na CD uz v siestich jazykovych mutaciach

…Ako dalej?

Multimedia sa stale coraz dravsie prebijaju na svetlo sveta s coraz lacnejsimi komponetami pocitacov. Jedneho dna uz mozno ani nebude televizor, ale akasi cierna skatuza pripojena k internetu, pojde z nej mnozstvo kablov a okolo nej kopec zariadeni, ktore si nasadime na hlavu, oblecieme sa do nich a ponorime sa do akehosi virtualneho sveta, ktory nam vytvoria. Budeme moct vstupit do deja filmov a hier, v ktorych budeme ucastnikmi spolu s nasimi kamaratmi, susedmi. Co to spravi s charkterom zudi? Nechcem byt skeptik, ale pri pohzade na hrdinov dnesnych filmov mam obavu, ze to po zosadeni helmy z hlavy v realnom zivote dobre neskonci. V hre sice clovek suseda odstreli a susedovi sa vypise sprava „Game Over“, len ci pri stale rastucej dokonalosti dnesnych zariadeni este clovek rozozna realitu od tohto virtualneho sveta. Ostava nam len dufat, ze budu prevladat pozitivne programy a zalezi na nas krestanoch, co dokazeme preto spravit. Predstavme si napriklad nejaku hru, ktora nas zavedie do Mojzisovych cias a tam uvidime, ci budeme nasledovat Mojzisa a ci stavat zlate teza…

Takze hor sa do toho, nenechavajme zbytocne naskok „synom temna“.

-Jozo-